Biuletyn Informacji Publicznej

  • Widok na Kędzierzyn-Koźle z lotu ptaka

Pomniki przyrody

Dąb szypułkowy (Quercus robur L)

Występowanie: Europa, Kaukaz.

Siedlisko: lasy liściaste, mieszane, od niżu po niższe położenia górskie. Często występuje w dolinach wielkich rzek, gdzie jest składnikiem łęgów wiązowo- jesionowych. Gatunek ten występuje na glebach żyznych, świeżych i głębokich, dość dobrze znosi okresowe zalewanie, na glebach ubogich i suchszych rośnie znacznie słabiej, drzewa są często krzaczaste i krzywe.

Fenotyp: Jest to drzewo zwykle bardzo okazałe, wysokości do 40 m z szeroką i wysoką koroną, światłolubne, choć w młodości dobrze znosi zacienienie. Posiada system korzeniowy głęboki, palowy na glebach świeżych i głębokich, a powierzchniowy na glebach płytkich. Pień przeważnie już na małej wysokości rozdziela się na kilka bardzo okazałych konarów. Młode gałązki są bruzdkowane, brązowoszare do zielonawych i posiadają jaśniejsze korkowate brodawki. Zimowe pączki skupione są na końcach gałązek, a kora jest siatkowato, podłużnie spękana w kolorze ciemnoszarym do brązowoszarej. Liście są skrętoległe, pojedyncze, zatokowo powycinane, po obu stronach mają 5-7 okrągławych, całobrzegich klap, wciętych mniej więcej do połowy blaszki, są niesymetryczne, krótkoogonkowe, odwrotnie jajowate, na szczycie zaokrąglone, u nasady z wyraźnymi uszkami, długości ok. 7-12 cm, szerokości do 8 cm, skórzaste.

Z wierzchu są ciemnozielone, niezbyt lśniące, od spodu jaśniejsze i na nerwach lekko owłosione.

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)

Występowanie: naturalnie- wschodnia część USA, w Europie często sadzony.

Fenotyp: drzewo wysokości do 30 m (w naturalnym środowisku), jego korona jest stożkowata, u góry zaokrąglona i rozłożysta, o jasno zielonej barwie. Pień jest smukły i prosty o jasno-brązowej, bruzdkowanej korze. Liście duże, skrętoległe są podzielone na 4 klapy o ściętych końcach. Kwiaty żółtawo-zielone, kielichowate i duże, przypominające wyglądem wielkie tulipany. Owoc jest złożony z licznych skrzydlaków2 i tworzy pewnego rodzaju szyszkę. Może żyć nawet 700 lat.

Siedlisko: wymaga gleb zasobnych i świeżych oraz nasłonecznionych stanowisk.

Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill)

Występowanie: Europa i zachodnia Syberia, Bliski Wschód.

Siedlisko: występuje na nizinach po wyższe partie gór (Alpy do 1400 m n.p.m.), w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach z ciepłym latem (lasy dębowo- grabowe, łęgi wiązowo- jesionowe). Najczęściej na glebach świeżych lub umiarkowanie suchych, średnio głębokich lub głębokich, luźnych zasadowych, gliniastych. Lipa jest wrażliwa na zasolenie gleby, odporna na mrozy, znosi silne ocienienie.

Fenotyp: drzewo wysokości do 30 m, z dużą, gęstą, często nieregularną koroną i wzniesionymi gałęziami. Młode gałązki są oliwkowozielone, z wierzchu lekko czerwonawe, prawie zawsze nagie i lśniące. Pień jest ciemnoszary do brązowego, podłużnie żebrowany. Liście skrętoległe, pojedyncze, równomiernie i ostro piłkowane, z ogonkiem długości 2-5 cm. Blaszka jest niesymetrycznie sercowata, mniejsza niż u lipy szerokolistnej, przeważnie długości 5-7 cm i prawie tej samej szerokości, z wierzchu ciemnozielona i naga, od spodu niebieskawo-szaro-zielona, z brązowymi kępkami włosków w kątach między nerwami bocznymi a nerwem środkowym.

Jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica)

Występowanie: Ameryka Północna, na wschód od Gór Skalistych. Posiada bardzo rozległy zasięg geograficzny, co jest związane z występowaniem kilku podgatunków (odmian geograficznych). W Europie najczęściej uprawiany.

Siedlisko: najlepiej rośnie na żyznych i wilgotnych glebach, ale jest bardzo wytrzymały na suszę oraz zanieczyszczenie powietrza pyłami i dymami.

Fenotyp: drzewo wysokości do 20 m, o gęstej i szerokiej koronie. Kora na młodych pniach szara i płytko bruzdkowana. Pączki w zimie są brązowe i owłosione. Młode pędy są miękko owłosione a w zimie nagie, oliwkowozielone do brązowoszarych. Listki (w liściu złożonym), których jest 5-7, od spodu i na ogonkach są gęsto owłosione, najczęściej jajowatolancetowate lub eliptyczne, długości 8-14 cm, karbowano-piłkowane lub całobrzegie. Z wierzchu są ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Jesienią liście przebarwiają się na kolor żółty lub brązowożółty. Roślina dwupienna3. Skrzydlaki2 są długości 3-6 cm, z wąskim i tępo zakończonym skrzydełkiem. Jesion pensylwański owocuje bardzo obficie i wcześnie- już w młodości.

Pomniki przyrody nieożywionej

Pomnikami przyrody nieożywionej mogą być jaskinie, głazy narzutowe, tzw. eratyki oraz interesujące formy powierzchni ziemi np. – źródła, wodospady, jary, skałki, wywierzyska, przełomy rzeczne, jaskinie, odkrywki itp.

Na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle są 2 takie obiekty.

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 Grudzień 2024 (niedziela)
2
Events of the day 3 Grudzień 2024 (wtorek)
Events of the day 4 Grudzień 2024 (środa)
Events of the day 5 Grudzień 2024 (czwartek)
Events of the day 6 Grudzień 2024 (piątek)
Events of the day 7 Grudzień 2024 (sobota)
Events of the day 8 Grudzień 2024 (niedziela)
Events of the day 9 Grudzień 2024 (poniedziałek)
Events of the day 10 Grudzień 2024 (wtorek)
Events of the day 11 Grudzień 2024 (środa)
Events of the day 12 Grudzień 2024 (czwartek)
Events of the day 13 Grudzień 2024 (piątek)
Events of the day 14 Grudzień 2024 (sobota)
Events of the day 15 Grudzień 2024 (niedziela)
16
Events of the day 17 Grudzień 2024 (wtorek)
Events of the day 18 Grudzień 2024 (środa)
Events of the day 19 Grudzień 2024 (czwartek)
Events of the day 20 Grudzień 2024 (piątek)
Events of the day 21 Grudzień 2024 (sobota)
22
23
24
25
26
27
Events of the day 28 Grudzień 2024 (sobota)
Events of the day 29 Grudzień 2024 (niedziela)
Events of the day 30 Grudzień 2024 (poniedziałek)
31
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel