Biuletyn Informacji Publicznej

Trasa nr 4: Do pałaców w Ujeździe i Pławniowicach

Trasa nr 4: Do pałaców w Ujeździe i Pławniowicach (42,8 / 66,2 km)

Nieco dłuższa trasa przygotowana w dwóch wariantach. Krótszy wariant prowadzi do pałacu w Ujeździe i dłuższy do pałacu w Pławniowicach. Oprócz tych dwóch historycznych budowli odwiedzimy również kilka intersujących zabytków oraz miejsc z ciekawą i skomplikowaną historią. Spora część trasy prowadzi przez lasy otaczające Kędzierzyn-Koźle. Będziemy się poruszać wygodnymi drogami leśnymi oraz rzadziej uczęszczanymi drogami gminnymi. Łatwą technicznie trasę można pokonać rowerami turystycznymi, ale sprostają temu także rekreacyjne. W lecie możemy połączyć wycieczkę rowerową z wypoczynkiem na plaży nad Jeziorem Pławniowice.

MAPA TRASY:  https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=15luJzefGKI2tH0Q-9N0nqpIeVHEnISbC&usp=sharing

Ślady trasy do nawigacji GPS: K-Koźle 04 - Do pałaców w Ujeździe i Pławniowicach.zipK-Koźle 04 - Do pałaców w Ujeździe i Pławniowicach.gpx

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

Stare Miasto w Koźlu

Koźle to najstarsza i najpiękniejsza część miasta. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1104 roku.
W obrębie Starego Miasta zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym Rynkiem zbudowanym na planie prostokąta oraz otaczającymi miasto plantami założonymi w miejscu dawnych fortyfikacji miejskich.
W Rynku warto zobaczyć kilka zabytkowych kamieniczek, rzeźbę trzech sympatycznych Kozielskich Koziołków, które są symbolem miasta oraz stojącą naprzeciw koziołków fontannę syrenki. W Koźlu usytuowane jest również Muzeum Ziemi Kozielskiej, które znajduje się w piwnicach dawnego skrzydła południowego Zamku Piastów Śląskich. Spośród godnych uwagi zabytków Starego Miasta warto również wymienić: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej oraz zabytkową śluzę na Odrze czy wieżę ciśnień.

Kędzierzyńsko-kozielskie koziołki

Stanowią symbol miasta, zobrazowany w herbie poprzez trzy kozie głowy ze złotymi rogami. W różnych punktach miasta docelowo ma stanąć 16 figur tych sympatycznych zwierząt, odlanych z brązu figur - dokładnie tyle, ile jest osiedli wchodzących w skład Kędzierzyna-Koźla. Dziesięć z nich już stoi (sierpień 2021). Ich autorem jest mieszkaniec miasta – Michał Misiaszek. Każda z rzeźb jest unikalna i nawiązuje charakterem do miejsca i osiedla, w którym została postawiona. Na tej trasie odwiedzimy: rzeźby kozielskich koziołków w Rynku, koziołka Kowala w Kuźniczce, koziołka Strażaka w Miejscu Kłodnickim przy remizie, koziołka Księcia na pętli autobusowej w Sławięcicach i koziołka Siatkarza przy Hali Widowiskowo-Sportowej „AZOTY” na osiedlu Azoty. Nieopodal trasy stoi również koziołek Drwal (przy szkole w Kłodnicy, ul. Szymanowskiego). Przy każdym z sympatycznych koziołków oraz w pobliżu kilku innych pomników i obiektów na terenie miasta (m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Rady Europy, czy Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo na osiedlu Blachownia) znajdują się tabliczki z kodem QR w ramach systemu „Poznaj Historię”. Zeskanowanie kodu QR uruchomi system, który wprowadzi użytkowników do skarbnicy ciekawostek na temat obiektu, przy którym na chwilę się zatrzymaliśmy.

Pozostałości dawnego Zamku Piastów Śląskich / Muzeum Ziemi Kozielskiej w Koźlu

Według legendy związanej z powstaniem Koźla, dawno temu w otoczonych bagnami rozlewiskach Odry stał ponury zamek braci Kozłów. Nie cieszyli się oni zbyt dobrą opinią wśród okolicznych mieszkańców ze względu na ich porywcze charaktery i skłonność do rabunków. Bezkarni bracia przez wiele lat zgromadzili pokaźne łupy pochodzące z licznych napadów. Mimo starań księcia opolsko-raciborskiego, Mieszka I Plątonogiego przez długi czas nie udawało się ich schwytać i ukrócić ich przestępczy proceder. Udało się to dopiero, gdy sprawą zajął się miejscowy rzeźnik, niejaki Kuba, który sobie tylko znanymi ścieżkami doprowadził rycerzy księcia do trudnodostępnego zamku rabusiów. Pojmanych braci zrzucono z wieży zamku i pewnie pamięć o nich zaginęłaby, gdyby nie to, że miasto nazwano od ich imienia, a trzy koźle głowy znalazły się w jego herbie. Obecnie stojące w centrum miasta pozostałości zamku są odrestaurowywane, co widać po zrekonstruowanej wieży. W piwnicach zamku znajduje się interesujące Muzeum Ziemi Kozielskiej. W jego zbiorach znajdziemy m.in. ciekawe artefakty archeologiczne, zabytki ceramiczne, metalowe i krzemienne, dawny sprzęt domowy i gospodarczy oraz stare fotografie i archiwalne dokumenty. Centralnym punktem obiektu są pozostałości po ceglanym stołpie (donżonie). To najcenniejszy element architektoniczny znajdujący się na wzgórzu zamkowym.

Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu

Ufundowany przez barona Jana von Oppersdorffa i zbudowany z czerwonej cegły w stylu neogotyckim zabytek jest jedną z najstarszych budowli miasta. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1293 roku. W 1454 roku kościół spłonął doszczętnie, choć zachowała się w nim kaplica Najświętszej Marii Panny wraz z obrazem Matki Bożej z Koźla, który jest najstarszym obrazem maryjnym w diecezji opolskiej. Odbudowę spalonego obiektu rozpoczęto pod koniec XV wieku, a jego ponowna konsekracja miała miejsce w 1570 roku. Wnętrze zachwyca bogactwem zabytków sztuki sakralnej. Warto zwrócić uwagę choćby na ambonę z baldachimem, piękny ołtarz główny czy zlokalizowane w prezbiterium witraże autorstwa berlińskiego artysty Bernharda Latazky’ego. Kościół stoi przy ul. Pamięci Sybiraków, naprzeciw dawnego zamku i nieopodal Rynku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Koźlu

Stojący tuż obok Rynku kościół minorytów jest typowym przykładem baroku śląskiego. Zbudowano go w latach 1751-1753, adaptując do tego celu budynek przy ul. Garncarskiej. Sklepienia ozdobiono finezyjną polichromią autorstwa Józefa Beyera z Opawy przedstawiającą scenę Sądu Salomona. Z kolei nad ołtarzem głównym znajduje się obraz pędzla znanego wrocławskiego malarza Brabanta. Podczas oblężenia Koźla przez wojska napoleońskie kościół wraz z przyległym klasztorem pełnił funkcję szpitala polowego.

Planty Kozielskie

Nie tylko Kraków ma swoje planty. Ma je również Koźle. Powstały pod koniec XIX wieku park miejski o charakterze krajobrazowym otacza Stare Miasto zwartym pierścieniem zieleni. Posadzono tu wiele ciekawych gatunków drzew i krzewów, czyniąc z parku prawdziwą mozaikę środowisk roślinnych. Występują tu liczne starodrzewy, wiele drzew o charakterze pomnikowym, 52 gatunki mszaków. Spotkać tu można 37 gatunków ptaków, wiewiórki oraz liczne bezkręgowce. Zabytkowy park zbudowany w miejscu dawnych fortyfikacji Twierdzy Koźle zachował ich pierwotny, ośmioramienny kształt. W powietrzu zachował się również duch historii, o której przypominają umieszczone w parku tablice. Dowiecie się z nich o losach kozielskiej twierdzy i ciekawostkach rodem z dreszczowca, jak stawiane dawniej w miejscu dzisiejszego parku szubienice dla dezerterów. Przejażdżkę lub spacer po Plantach Kozielskich urozmaici Wam interaktywna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.

Kościół Matki Bożej Bolesnej w Kłodnicy

Najstarszy zabytkowy cmentarz rzymskokatolicki w Koźlu znajduje u zbiegu ulic 24 Kwietnia i Raciborskiej. W  1917 roku połączył się w jedną całość z sąsiadującym ewangelickim cmentarzem garnizonowym. Zachowały się tu
XIX-wieczne mogiły mieszkańców, w tym osób zasłużonych dla miasta i wielu rzemieślników. Na płytach nagrobnych odczytać można ich nazwiska i zawody. Najokazalszymi budowlami cmentarza są wieńcząca centralną aleję kapliczka i stojący nieopodal grobowiec kupieckiej rodziny Ramiachów.

Kanał Kłodnicki

Najstarszy kanał na terenie Kędzierzyna-Koźla, zbudowany w latach 1792 – 1821, w czasach gwałtownego rozwoju Górnego Śląska. Służyć miał do przewozu żeliwa z Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach oraz produktów z licznych manufaktur powstających pomiędzy Gliwicami a Sławięcicami. W połowie XIX wieku rozpoczęto na nim transport węgla, a później także rudy. W czasach świetności pływało po kanale ponad tysiąc statków rocznie.

Kanał Gliwicki

Kanał Gliwicki, do budowy którego częściowo wykorzystano stary Kanał Kłodnicki powstał w latach 1935-1939. Kanał dawniej nazywany był również Górnośląskim. Wzdłuż jego biegu, w obrębie Kędzierzyna-Koźla znajdują się trzy zabytkowe śluzy – Sławięcice, Nowa Wieś i Kłodnica. Na wysokości Lenartowic podziwiać możemy Syfon Kłodnicki, czyli unikatowe, dwupoziomowe skrzyżowanie dwóch dróg wodnych – Kanału Gliwickiegoi przepływającej pod nim Kłodnicy.

Pozostałości pałacu i zabytkowy park w Sławięcicach

Już w XIII wieku stał w Sławięcicach zamek książąt opolskich, którzy często tu przebywali, o czym świadczą liczne dokumenty z tamtego czasu. Nie pozostał jednak żaden ślad po tej budowli. W latach 1716 – 1720 grafowie von Hoyn zbudowali tu pałac wzorowany na Wersalu. Niestety w 1827 roku spłonął w wyniku uderzenia pioruna. W 1836 roku wybudowano nowy, okazały pałac w stylu klasycystycznym. Stał on do lat 50-tych XX wieku, choć po wojnie był już ruiną, którą z czasem rozebrali mieszkańcy. Do dziś zachował się jedynie skromny fragment jednego z bocznych wejść. Dobrze zachował się natomiast rozległy park otaczający  niegdyś pałac, a w nim liczne gatunki rzadkich i chronionych drzew oraz krzewów. W czasach swojej świetności park w stylu angielskim uznawany był za jeden z najpiękniejszych na Śląsku, a o jego roślinność dbali światowej sławy ogrodnicy książęcy. Dzisiaj to miejsce odpoczynku mieszkańców. Przez jego środek przepływa rzeka Kłodnica, przez którą przerzucono dwa malownicze mostki. W parku zachowały się ruiny mauzoleum z 1790 roku, w którym pochowano księcia Fryderyka Ludwika i księcia Augusta. Nieopodal stoi też niezwykły pawilon ogrodowy z 1802 roku, zwany „belwederem” lub „domem ogrodnika”. To budowla z czterema wieżami. W środkowej mieściła się klatka schodowa, a w pozostałych pokoje gościnne. Ciekawostką parku są stojące w nim dawne bunkry strzeleckie z czasów II wojny światowej. W parku wytyczono interaktywną ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną, która urozmaici wycieczkę i dostarczy sporo interesującej wiedzy o pałacu i parku.

Kościół św. Katarzyny w Sławięcicach

Pierwsza świątynia stała tu prawdopodobnie już w IX wieku. Obecny, neogotycki kościół zbudowany został w latach 1864-1869 dzięki wsparciu księcia Hohenlohe von Oehringen. W wieży kościoła umieszczono 4 dzwony odlane w latach 1954 – 1971. Drewniane ołtarze wykonane zostały w Wiedniu, konfesjonały i balustrady we Wrocławiu, a rzeźby apostołów i stacje drogi krzyżowej w Monachium. W 1945 roku, podczas zaciętych walk w okolicach Kędzierzyn-Koźla kościół poważnie ucierpiał. Został potem całkowicie odnowiony w latach 1963-64.

Były niemiecki podobóz KL Auschwitz III - Blechhammer

Początkowo był to obóz pracy. 1 kwietnia 1944 roku stał się on podobozem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Istniał on do 21 stycznia 1945 roku i przebywało w nim ok. 3-4 tys. więźniów, głównie narodowości polskiej, żydowskiej i romskiej. W obozie zabito ok. 250 osób, a podczas jego ewakuacji w 1945 roku zginęło kolejnych 800 więźniów. Do dzisiaj zachowało się w dobrym stanie krematorium wraz z piecem oraz  betonowe wieżyczki strażnicze strzegące obozu.

Ruiny Pałacu Biskupów Wrocławskich w Ujeździe

Pierwszy pałac powstał w Ujeździe już w XIII wieku. W następnym stuleciu rozbudowano go w stylu gotyckim. Ponowne przebudowy miały miejsce w XVI i XVIII wieku, przez co nadano mu finalnie styl barokowy. Pałac doszczętnie spłonął pod koniec II wojny światowej podpalony przez wojska sowieckie i nigdy już nie odzyskał dawnej świetności. W 2015 roku ruiny pałacu zabezpieczono, a na ich szczycie zbudowano taras widokowy, z którego rozpościera się rozległa panorama okolicy.

Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach to jedna z najpiękniejszych tego typu budowli w Polsce. Okazała rezydencja rodu Ballestremów wybudowana została, według projektu mistrza Konstantyna Heidenreicha z Kopic koło Grodkowa, w latach 1882 – 1885. Trójskrzydłowy pałac w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego wyróżnia się zróżnicowaniem kolorystycznym i fakturowym murów oraz licznymi wieżami, wieżyczkami, iglicami i lukarnami. Pałac otoczony jest kameralnym parkiem z kilkoma alejami spacerowymi. Nieopodal pałacu stoi również zabytkowa wozownia pałacowa, a kawałek dalej wzniesiono mniejszy pałacyk zwany Domem Kawalera. Naprzeciw ruin znajdują się  zabytkowe budynki dawnego folwarku. Wszystkie zabytki Pławniowic umiejscowione są w bezpośrednim sąsiedztwie, tworząc zwartą całość architektoniczną, dzięki czemu można się tu poczuć jak w zupełnie innej epoce. Pałac udostępniony jest do zwiedzania, wstęp natomiast płatny.

Jezioro Pławniowice

Sztuczny zbiornik wodny, który powstał w 1970 roku w wyrobisku piasku. Obecnie to ogólnodostępne tereny rekreacyjne. Są tu: kameralna plaża, miejsca biwakowe, ośrodki wypoczynkowe oraz punkty gastronomiczne.

Zespół pałacowo-parkowy w Rudzińcu

Budowa rezydencji rodziny von Ruffer-Rother została ukończona w roku 1860. Zaledwie 14 lat później pałac spłonął, został jednak odbudowany w latach 1874-1876, a podczas przebudowy w 1907 roku nadano mu styl neorenesansu włoskiego. Po wojnie w pałacu mieściła się szkoła, a później wykorzystywany był przez bibliotekę i ośrodek pomocy społecznej. Obecnie budynek stoi opuszczony i nie jest udostępniony do zwiedzania. Otacza go 13-hektarowy park z licznymi drzewami mający status pomnika przyrody. W centrum parku znajduje się malowniczy staw z wyspą.

Zabytkowa siedziba Nadleśnictwa Kędzierzyn

Niezwykły kompleks budynków zbudowanych na przełomie XIX i XX wieku. Wśród nich na uwagę zasługują: smukła, wysoka wieża obserwacyjna, dom łowczego, stajnia i stodoła. Wszystkie są gruntownie wyremontowane i wyglądają jakby powstały zaledwie wczoraj. Dawna stodoła została przekształcona w budynek służący edukacji przyrodniczo-leśnej. Wokół siedziby nadleśnictwa utworzono ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną.

Tajemnicze głazy w lesie przy osiedlu Azoty

W lesie pomiędzy Sławięcicami i Azotami stał kiedyś zamek myśliwski, z którego zostały jedynie ruiny. Inna pozostałością po tej budowli są tajemnicze głazy na których wyryto runy starogermańskie.

PRZEBIEG TRASY (66,2 km)

KOŹLE (parking przy stacji paliw – Most Józefa Długosza – ul. Dunikowskiego) – KŁODNICA (ul. Kłodnicka – ul. Krasickiego – ul. Jagiellońska – ul. Agrestowa – lasek kłodnicki) – KUŹNICZKA (ogródki działkowe – ul. Ogrodowa – ul. Grunwaldzka – most na Kanale Gliwickim) – CISOWA (ul. Brzechwy – ul. Fredry) – MIEJSCE KŁODNICKIE – SŁAWIĘCICE (park – ul. Sławięcicka – ul. Orkana - ul. Batorego – ul. Chrobrego) – UJAZD (most na Kanale Gliwickim – ul. 3 Maja – Rynek – ruiny pałacu – Rynek – ul. 3 Maja – most na Kanale Gliwickim) – NIEZDROWICEZÓŁTY SZLAK ROWEROWY – RUDZINIEC (ul. Opolska – ul. Leśna) - PŁAWNIOWICERUDZINIEC (ul. Leśna – ul. Gliwicka) – LAS SŁAWIĘCICE-AZOTY (droga pożarowa nr 19 „Krzyżowa” – droga pożarowa nr 22 – droga pożarowa nr 38 – staw Kozieławy – droga pożarowa nr 23 – droga pożarowa nr 24) -  STARA KUŹNIA (ul. Leśna – ul. Brzozowa – Nadleśnictwo Kędzierzyn) – LAS SŁAWIĘCICE-AZOTY (droga Azoty-Sławięcice – kapliczka Hubertus) – OSIEDLE AZOTY (most na Kanale Kędzierzyńskim – ul. Dąbrowa Leśna – ul. Mostowa) – droga wojewódzka nr 408 – KĘDZIERZYN (ul. Gliwicka – Rondo Milenijne – most na Kłodnicy) – KOŹLE (droga dla rowerów wzdłuż Kłodnicy – ul. Dunikowskiego – Most Józefa Długosza - parking przy stacji paliw)

Nawycieczkę wyruszamy z parkingu przy stacji paliw nieopodal zabytkowej śluzy w Koźlu. Jedziemy przez Most Józefa Długosza, przejeżdżając tuż za nim przez wyspę pomiędzy odnogami Odry. Ulokowano się na niej Przystań Szkwał oraz popularna wśród mieszkańców Koźla kawiarnia Wyspa – Strefa Miejskiego Relaksu. Jedziemy ul. Dunikowskiego do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, na którym skręcamy w lewo, wjeżdżając do Kłodnicy. Mijamy kościół, dojeżdżamy do Kanału Kłodnickiego i zaraz za nim skręcamy w prawo, w ul. Jagiellońską. Na rozwidleniu za pierwszym skrzyżowaniem skręcamy łagodnie w lewo. Niecały kilometr dalej skręcamy w prawo, w ul. Agrestową i po chwili wjeżdżamy do lasku kłodnickiego. Lasek ten posiada kilka dróg doskonałych dla rowerzystów MTB, na których w 2019 roku odbyły zawody rowerowe w tej dyscyplinie. W lasku skręcamy w drugą drogę w lewo i 300 metrów dalej przejeżdżamy pod torami kolejowymi, wyjeżdżając po drugiej stronie przy ogródkach działkowych na osiedlu Kuźniczka. Skręcamy w lewo i zaraz potem w prawo. Gdy dojedziemy do zabudowań, jedziemy cały czas prosto, by za skwerem z koziołkiem Kowalem skręcić lewo, w ul. Grunwaldzką. Dalej poruszamy się drogą rowerową wzdłuż trasy samochodowej do Cisowej. W Cisowej, na skrzyżowaniu w centrum dzielnicy skręcamy w prawo, w ul. Fredry i jedziemy do Miejsca Kłodnickiego.

UWAGA! Odcinek pomiędzy Cisową a Miejscem Kłodnickim tymczasowo nieprzejezdny z powodu budowy obwodnicy miasta. Przejazd alternatywny przez Lenartowice – zaznaczony na mapie Google kolorem czerwonym.

Za Miejscem Kłodnickim jedziemy cały czas prosto główną drogą ok. 2 km. Za ostatnimi zabudowaniami wjeżdżamy do lasu, za którym mijamy niewielką polanę po prawej stornie i docieramy do kolejnego zagajnika, w którym znajduje się zabytkowy park w Sławięcicach. Tu skręcamy w pierwszą w prawo drogę leśną i dojeżdżamy nią do centrum parku, przejeżdżając wcześniej przez parkowy mostek na Kłodnicy. Tuż przed mostkiem możemy na chwilę zboczyć z trasy w lewo, by zobaczyć zabytkowy pawilon ogrodowy zwany Belwederem. W lasku obok niego znajdują się ruiny dawnego mauzoleum.  

Z centrum parku, przy zachowanym bocznym wejściu do pałacu jedziemy w kierunku północno-wschodnim do ul. Sławięcickiej, gdzie skręcamy w prawo. Trzysta metrów w lewo znajduje się piękny kościół św. Katarzyny. Tuż za nim jest pętla autobusowa przy której stoi koziołek Książę. Poruszając się ulicą Sławięcicką przez most na Kanale Gliwickim, zaraz za nim jedziemy dalej prosto ulicą Orkana. Na pierwszym skrzyżowaniu przy hotelu Hugo skręcamy w lewo, w ul.  ul. Batorego. Na następnym rozwidleniu dróg jedziemy w lewo, ul. Chrobrego, która po pewnej chwili przecina Kanał Gliwicki i dociera do centrum Ujazdu, gdzie nieopodal Rynku znajdują się ruiny Pałacu Biskupów Wrocławskich.

Z Ujazdu możemy kontynuować naszą wycieczkę do Pałacu w Pławniowicach, lub skrócić ją, korzystając z alternatywnej trasy przez Sławięcice. Jadąc do Pławniowic, wracamy z Ujazdu tą samą drogą przez most na Kanale Gliwickim. Zaraz za nim skręcamy w lewo, jadąc wzdłuż kanału. Na skrzyżowaniu na skraju zagajnika skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Niezdrowic. W lesie nieopodal znajduje się opuszczony cmentarz żydowski, do którego prowadzi oznakowana droga. W Niezdrowicach dojeżdżamy do dużego skrzyżowania, skręcamy łagodnie w lewo i od razu łagodnie w prawo, w ul. Wiejską. Dalej poruszamy się żółtym szlakiem rowerowym i docieramy do Rudzińca. Na skrzyżowaniu przy Urzędzie Gminy jedziemy prosto. Na skraju lasu mijamy budynek Nadleśnictwa Rudziniec i dalej jedziemy prosto. Kilometr dalej na rozwidleniu jedziemy prosto. Półtora kilometra dalej jedziemy na rozwidleniu w lewo i po chwili wyjeżdżamy z lasu. Na następnym rozwidleniu skręcamy łagodnie w lewo, przejeżdżamy pod autostradą A4 i wjeżdżamy do Pławniowic.

Z Pławniowic wracamy do Rudzińca tą samą drogą, którą przyjechaliśmy. Za autostradą A4 wjeżdżamy do lasu i na pierwszym rozwidleniu skręcamy w prawo i dalej jedziemy cały czas główną drogą leśną. W Rudzińcu przy Urzędzie Gminy skręcamy w lewo i jedziemy przez całą miejscowość. Kilometr dalej, nieco z boku znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy w Rudzińcu, który warto zobaczyć. Tuż za wioską, gdy asfaltowa droga zakręca w lewo przy przydrożnym krzyżu, my jedziemy prosto drogą pożarową nr 19 zwaną „Krzyżową”. Jedziemy prosto przez jedno rozwidlenie drogi i jedno skrzyżowanie. Pięćset metrów dalej skręcamy łagodnie lewo w drogę pożarową nr 22. Jedziemy do skrzyżowania z drogą pożarową nr 38, gdzie skręcamy w lewo zgodnie  z tabliczką „Do punktu czerpania wody”. Po chwili dojeżdżamy do stawu Kozieławy, przy którym skręcamy w prawo, w drogę pożarową nr 23. Jedziemy nią do końca i skręcamy w prawo, w drogę pożarową nr 24, która zakręca po łuku w lewo i dociera do Starej Kuźni. Dojeżdżamy do głównej ulicy i skręcamy w prawo, jadąc dalej ul. Brzozową. Na skraju lasu, tuż za zabudowaniami po prawej stronie znajduje się piękna, zabytkowa siedziba Nadleśnictwa Kędzierzyn z wysoką, wieżą obserwacyjną. Za drogą dojazdową do nadleśnictwa jedziemy prosto asfaltową drogą i 2,5 km dalej skręcamy w lewo, w kierunku kapliczki Hubertus. Na trzecim skrzyżowaniu leśnym za kapliczką skręcamy łagodnie w prawo i po chwili przejeżdżamy przez most na Kanale Kędzierzyńskim. Jedziemy wzdłuż ogrodzenia Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. do głównej ulicy i przecinamy ją prosto, wjeżdżając w ul. Mostową. Nieopodal znajduje się Hala Widowiskowo-Sportowa „AZOTY”, w której trenuje i rozgrywa swoje mecze jedna z najlepszych drużyn siatkarskich na świecie (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), a przy niej koziołek Siatkarz. Jadąc ul. Mostową, mijamy kościół i przez las docieramy do przejazdu kolejowego. Za torami skręcamy w prawo i drogą biegnącą skrajem lasu docieramy do drogi wojewódzkiej nr 408. Skręcamy łagodnie w prawo i wjeżdżamy do Kędzierzyna. Ciągiem pieszo-rowerowym docieramy do Ronda Milenijnego. Jedziemy dalej prosto, przejeżdżamy przez most na Kłodnicy i zaraz za nim skręcamy w lewo, na drogę dla rowerów biegnącą wzdłuż Kłodnicy. Dojeżdżamy nią do ul. Dunikowskiego, skręcamy łagodnie w lewo i przez wyspę oraz Most Józefa Długosza docieramy do parkingu przy stacji paliw, gdzie kończymy wycieczkę.

UWAGA! Most na Kłodnicy tuż za Rondem Milenijnym tymczasowo w remoncie. Konieczny objazd przez osiedle Kłodnica, zaczynający się tuż przed stacją kolejową Kędzierzyn-Koźle, na ul. Tartacznej. Objazd zaznaczony kolorem czerwonym na mapie Google.

TRASA KRÓTSZA (42,8 km) – POWRÓT Z UJAZDU PRZEZ SŁAWIĘCICE

UJAZD (ruiny pałacu – Rynek – ul. 3 Maja – most na Kanale Gliwickim) – SŁAWIĘCICE (ul. Chrobrego – ul. Batorego – ul. Słąwięcicka – droga do Azotów – dawny obóz koncentracyjny – stacja kolejowa) - LAS SŁAWIĘCICE-AZOTY

Z Ujazdu wracamy przez most na Kanale Gliwickim. Jedziemy ul. Chrobrego, następnie ul. Batorego do skrzyżowania przy Hotelu Hugo, gdzie dalej kierujemy się prosto. Docieramy do głównej ul. Sławięcickiej, jedziemy nią ok. kilometra i zaraz po wjeździe do lasu skręcamy w lewo, w asfaltową szosę prowadzącą do Azotów. Trochę ponad kilometr dalej, przed torami mijamy po lewej stronie teren byłego niemieckiego podobozu KL Auschwitz III – Blechhammer w Sławięcicach. Przy drugim przejeździe kolejowym z kolei znajduje się zabytkowa stacja kolejowa Słąwięcice. Dwa i pół kilometra za nią skręcamy w trzecią w prawo drogę leśną i dalej jedziemy zgodnie z trasą główną wycieczki.

opis trasy, zdjęcia i mapa:
Przemysław Supernak, SuperGlob

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 marzec 2024 (piątek)
Events of the day 2 marzec 2024 (sobota)
Events of the day 3 marzec 2024 (niedziela)
Events of the day 4 marzec 2024 (poniedziałek)
Events of the day 5 marzec 2024 (wtorek)
Events of the day 6 marzec 2024 (środa)
Events of the day 7 marzec 2024 (czwartek)
Events of the day 9 marzec 2024 (sobota)
Events of the day 10 marzec 2024 (niedziela)
11
Events of the day 12 marzec 2024 (wtorek)
Events of the day 13 marzec 2024 (środa)
Events of the day 14 marzec 2024 (czwartek)
Events of the day 15 marzec 2024 (piątek)
Events of the day 16 marzec 2024 (sobota)
Events of the day 17 marzec 2024 (niedziela)
18
Events of the day 19 marzec 2024 (wtorek)
Events of the day 20 marzec 2024 (środa)
Events of the day 21 marzec 2024 (czwartek)
22
Events of the day 23 marzec 2024 (sobota)
Events of the day 24 marzec 2024 (niedziela)
25
Events of the day 26 marzec 2024 (wtorek)
Events of the day 27 marzec 2024 (środa)
Events of the day 28 marzec 2024 (czwartek)
29
Events of the day 30 marzec 2024 (sobota)
  • Event of the day 30 marzec 2024 (sobota): parkrun
31
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel