Biuletyn Informacji Publicznej

Ratuj bo możesz

Ratuj bo możesz - 1

Dlaczego warto

Z danych statystycznych wynika, że nagłe zatrzymanie krążenia jest główną przyczyną zgonów w Europie. Każdego roku, na „starym kontynencie” odnotowuje się około 700 000 takich przypadków. Tylko na terenie Polski NZK dotyka około 40 000 osób rocznie.

W miastach służbom medycznym dotarcie do poszkodowanego zajmuje średnio około 8 minut, ale jak wiemy z doświadczenia, trwa to czasami dużo dłużej. Tymczasem, bez resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) i defibrylacji, w czasie od 7 do 10 minut od nagłego zatrzymania serca może nastąpić śmierć.

Natychmiastowa pomoc jest bezcenna! Tam, gdzie nie ma defibrylatora, przeżywa maksymalnie 6-12 % poszkodowanych. Tam, gdzie defibrylator jest dostępny, albo szybko dostarczony, uratowanych zostaje aż do 70 % poszkodowanych.

Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator)

Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator) to urządzenie medyczne, które służy do wykonywania defibrylacji podczas nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenia te są bardzo skuteczne i łatwe w użyciu, ze względu na fakt, że użytkownik prowadzony jest poprzez instrukcję głosową. Po otwarciu defibrylatora wystarczy nacisnąć zielony przycisk, a urządzenie powie nam wszystko, co mamy dalej zrobić.

 

O akcji

Gmina Kędzierzyn-Koźle, w ramach kampanii społecznej „Ratuj, bo możesz” rozpoczęła akcję wyposażania swoich obiektów w defibrylatory AED. W pierwszym etapie inicjatywy sprzęt umieszczony zostanie w 11 lokalizacjach. Nowe defibrylatory powiększą liczbę już do-
stępnego w mieście sprzętu.

Montaż sprzętu to pierwszy konkretny i ważny krok zaplanowanej akcji, w następnej kolejności zorganizowane zostaną spotkania i szkolenia dla mieszkańców, w tym podopiecznych np. domów dziennego pobytu z zasad udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatorów.

Kampania ma również charakter edukacyjny. Towarzyszą jej bilbordy w przestrzeni publicznej, spot promocyjny oraz materiały publikowane w lokalnych i regionalnych mediach.

Urządzenia AED zakupili: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Miejski Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o., Miejski Zarząd Budynków Komunalnych, Czysty Region Sp. z o.o., Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy Sp. z o.o.

Tu znajdziesz sprzęt AED

Tu znajdziesz sprzęt AED

Przyłącz się

Organizatorzy akcji proszę pracodawców, podmioty, które posiadają sprzęt AED o informację o lokalizacji, celem aktualizacji listy miejsc z dostępem do defibrylatora na terenie miasta.

Zgłoszenia należy kierować na adres e-mail: infoprom@kedzierzynkozle.pl

Nie bądź obojętny. Działaj!

Zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego, jak bezpiecznie korzystać z defibrylatora.

Akcję wspierają

Akcję wspierają

Partnerzy akcji

Partnerzy akcji

Patronat medialny

Patronat medialny

Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel