Biuletyn Informacji Publicznej

  • Urząd Miasta
  • Urząd Miasta

Idea Dugnad

Słowa „dugnad” nie można przetłumaczyć wprost. To norweski zwyczaj praktykowany od pokoleń, polegający na wzajemnej pomocy sąsiedzkiej, udziale w czynie społecznym, aktywności obywatelskiej.

Co pewien czas mieszkańcy danego bloku, ulicy czy osiedla zwołują się aby nieodpłatnie wykonać prace na rzecz lokalnej wspólnoty. Wśród inicjatyw, które dominują wskazać można prace porządkowe i pielęgnacyjne (kosi się trawę, grabi liście, sadzi rośliny, zbiera śmieci) lub naprawę usterek (np. ogrodzenia, placu zabaw). Czasem buduje się skwerki dla dzieci, organizuje  festyny, koncerty czy zawody sportowe. Istotną częścią idei dugnad jest możliwość bliższego poznania sąsiadów, integracji, rozmowy, a także spędzenia razem czasu podczas przygotowywanego w trakcie prac posiłku, który umila wspólnie spędzone godziny. Norwegowie są mocno przywiązani do tej tradycji. Odmowa udziału w dugnad (który z zasady jest dobrowolny) jest bardzo źle odbierana.

Norweski dugnad ma wiele wspólnego z zapomnianym w Polsce wiejskim zwyczajem „tłoki”,  o którym już w 1543 roku pisał Mikołaj Rej w „Krótkiej rozprawie między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem, którzy i swe i innych ludzi przygody wyczytają, a takież i zbytki i pożytki dzisiejszego świata”. Tłoka to dobrowolna pomoc sąsiedzka na wsiach, kiedy do pomocy przy pilnych pracach zapraszano całą wieś. Towarzyszył jej również poczęstunek, często również muzyka i tańce. Cechą wspólną obu idei jest aktywizacja lokalnej społeczności, która działając razem jest w stanie zrobić wiele dobrego dla siebie i innych. Współcześnie
w toku przemian społecznych i ekonomicznych zwyczaj tłoki zanika. Jego rolę przejmują tzw. „banki czasu” -  częściej spotykane w miastach niż na wsiach, nie cechujące się już jednak charakterem pomocy zbiorowej.

Czym jest DUGNAD ?

Norwegowie o dugnad:

 

Na podstawie:

http://www.zoozanko.pl/dugnad/

https://publicystyka.ngo.pl/dugnad-czyli-aktywnosc-po-norwesku

http://www.zb.eco.pl/bzb/19/aneksy.htm

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najbliższe wydarzenie

Brak nadchodzących wydarzeń

Brak nadchodzących wydarzeń

Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel