Biuletyn Informacji Publicznej

  • Dugnad

Aktualności 2024 [PL]

"Dugnad" w Kędzierzynie-Koźlu. 

Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego.  


16.02.2024 - Harmonogram szkoleń dla NGO

Przedstawiciele trzeciego sektora w swoich kalendarzach mogą zapisać już konkretne daty. Znamy lutowy harmonogram bezpłatnych szkoleń. Aby wziąć udział w zajęciach organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” wystarczy zarejestrować się.

Do końca miesiąca zaplanowano 6 praktycznych warsztatów. Wśród tematów będą zagadnienia prawne, rachunkowe oraz z pozyskiwania środków unijnych. Udział w zajęciach poświadczony zostanie wydaniem certyfikatów.

Wszystkie szkolenia odbywać się będą w budynku przy ul. Waryńskiego na osiedlu Azoty. Zapisy przyjmowane są pod numerem 77 483 78 79 wew. 408.

`


12.02.2024 - Młodzi budowlańcy wsparli seniorów

O projekcie „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” usłyszała cała Polska. Ogólnopolska stacja telewizyjna przygotowała materiał na temat grupy wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 1, którzy w ramach praktyk zawodowych remontują mieszkania trójki seniorów. To jedno z wielu działań w naszym mieście realizowanych ze środków norweskich.

Uczniowie podjęli się drobnych prac, z którymi starsze osoby nie potrafiły sobie poradzić. Dzięki młodym ludziom cieknący kran czy odklejająca się w rogu tapeta nie będą już problemem. Wszystkie potrzebne materiały i narzędzia zapewnił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.


08.02.2024 - Będą się uczyć prawa, finansów i księgowości

Organizacje pozarządowe będą się szkolić. Dzięki wykładom i prelekcjom przygotowywanym w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” zagłębią się w tajniki, prawa, finansów i księgowości. Zdobyta wiedza pozwoli im jeszcze skuteczniej działać na rzecz społeczności lokalnej.

Szkolenia zorganizuje Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu funkcjonujące przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wykłady, które będą odbywać się w lutym i w marcu obejmą między innymi zagadnienia z praw wolontariusza, komunikacji i pozyskiwania pieniędzy unijnych. Spotkania będą miały na celu także rozwój umiejętności, poznanie skutecznych praktyk i metod aktywności społecznej oraz nawiązanie kontaktów z ludźmi ze środowiska Trzeciego Sektora. Wykłady dla NGO działających na terenie Kędzierzyna-Koźla będą odbywać się bezpłatne, a ukończenie kursów zaświadczone zostanie certyfikatami.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod nr tel. 77 483 78 79, wewnętrzny 408.


07.02.2024 - Tworzyli ceramiczne arcydzieła 

Rozpoczęła się kolejna tura warsztatów ceramicznych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Wazony, kubki i miseczki to tylko niektóre naczynia tworzone przez uczestników.

Podczas zajęć dzieci i dorośli dowiadują się, jak przygotować i formować glinę oraz jakie narzędzia można wykorzystać do jej modelowania. Zajęcia zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury prowadzi Agnieszka Urban, doświadczony ceramik, która na co dzień pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu. Warsztaty, które odbywają się w placówce przy ul. Skarbowej będą trwały do kwietnia.


02.02.2024 - Dziewczyny plotą doskonale

U nas dziewczyny plotą... tylko sznurki. Warsztaty pod tak przewrotnym tytułem odbyły się w Domu Dziennego Pobytu nr 3. Wolontariuszki z kędzierzyńsko-kozielskiego Hufca Pracy wzięły udział w bezpłatnych zajęciach realizowanych w ramach projektu "Dugnad".

Dzięki spotkaniom współfinansowanym z tzw. funduszy "norweskich" kolejne grupy mieszkańców odkrywają w sobie pasje i talenty rękodzielnicze, z których nawet nie zdawali sobie sprawy. Tym razem uczestniczki wyplatały oryginalne i kreatywne zawieszki do kluczy i torebek ze sznurków bawełnianych techniką makramy.


26.01.2023 - Kędzierzyn-Koźle świeci przykładem w polityce senioralnej

Kędzierzyn-Koźle znalazł się w centrum debaty o polityce senioralnej. Rozwiązania funkcjonujące w naszym mieście pokazane zostały jako przykłady dobrych praktyk. Część inicjatyw skierowanych do mieszkańców 60+ wprowadzono w ramach projektu „Dugnad”.

Ogólnopolską konferencję pn. „Akceptować starość - organizacja usług dla osób starszych” zorganizowano przy współpracy ze Związkiem Miast Polskich. W debacie wzięli udział eksperci m.in. z Włocławka, Opola, Jarocina, Ujazdu czy Strzelec Opolskich. Dzięki transmisji on-line w spotkaniu uczestniczyli pracownicy ośrodków pomocy społecznej z całego kraju i było ono dostępne, także dla osób niesłyszących dzięki tłumaczeniu na język migowy. Prowadzona dyskusja poświęcona była m.in. technikom badania potrzeb osób starszych, wykorzystaniu nowoczesnych technologii, uwarunkowaniom pogodzenia potrzeb seniorów z możliwościami miasta. Rozmawiano także o roli opiekunów nieformalnych, rzadko uwzględnianych w politykach społecznych samorządów.

Druga część konferencji poświęcona była rozwiązaniom funkcjonującym w Kędzierzynie-Koźlu. Zebrani wysłuchali, jakie programy i projekty realizowane są w aż pięciu naszych domach dziennego pobytu oraz jak aktywizują one seniorów poprzez udział w warsztatach, szkoleniach czy spotkaniach integracyjnych.

 


22.01.2024 - Wielki finał projektu „Dugnad” w 2024 roku

Coraz bliżej finału, ale cały czas sporo się dzieje. „Projekt Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” nie zwalnia tempa. W naszym mieście działania współfinansowane z tzw. „środków norweskich” obecne będą jeszcze tylko przez kilka miesięcy, ale z pewnością nieraz o nich usłyszymy.

W planach jest realizacja kilku dużych przedsięwzięć. W najbliższych tygodniach będą to seminarium naukowe poświęcone opiece senioralnej, kolejne warsztaty rękodzielnicze organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury oraz wycieczki przygotowywane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Trwa również największa inwestycja prowadzona w ramach projektu. W byłym budynku PSP nr 6 przy ul. Stalmacha powstaje Centrum Współpracy „Dugnad”, gdzie mieścić się będą tzw. mieszkania wspomagane oraz siedziby Gminnego Centrum Seniora oraz Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Przedstawiciele „trzeciego sektora” w dalszym ciągu korzystają z bezpłatnych porad prawnych i księgowych, a uczestnicy sekcji bowlingowej mogą szlifować formę przed zbliżającymi się turniejami. Wśród wydarzeń szykowana jest również gala podsumowująca wszystkie działania podjęte w ramach inicjatywy jaką jest „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Harmonogram wszystkich planowanych przedsięwzięć zaprezentowano podczas cyklicznej narady z udziałem uczestników i parterów projektu, której przewodził zastępca prezydenta Artur Maruszczak.


18.01.2024 - Jak dostosować miasto do potrzeb seniorów

Nowoczesne technologie w usługach dla seniora, wsparcie nieformalnych opiekunów osób zależnych i badanie potrzeb osób starszych. Między innymi takie tematy zostaną poruszone podczas konferencji „Akceptować starość - organizacja usług dla osób starszych”.

Zaproszeni prelegenci poruszą także kwestie dotyczące promocji zdrowego stylu życia wśród seniorów oraz znaczenia budowy dialogu międzypokoleniowego w rozwoju społecznościach lokalnych.

Seminarium realizowane w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu" odbędzie się 25 tycznia 2024 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, przy al. Jana Pawła II 27 o godzinie 9:30 (sala nr 19). Wydarzenie połączone z Forum Rozwoju Lokalnego organizowane jest przez Związek Miast Polskich i Miasto Kędzierzyn-Koźle. Chętni do udziału w konferencji powinni się zarejestrować do 20 stycznia 2024 roku wypełniając formularz dostępny pod adresem: https://forms.office.com/e/7rh65dLuGpDo wykładu można przystąpić również online: https://zwiazekmiastpolskich.clickmeeting.com/.../register.


12.04.2024 - Sąsiedzi z „Promyczka” wpadli na warsztaty

Pracownia czerpania papieru w Domu Dziennego Pobytu nr 5 nie ma pustych przebiegów. Tym razem do środka zajrzeli sąsiedzi z pobliskiego „Promyczka”. Zaplecze do przeprowadzania zajęć rękodzielniczych powstało w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Osoby niepełnosprawne doskonale poradziły sobie podczas warsztatów. Uczestnicy na początku samodzielnie stworzyli własne karty, które następnie ozdabiali przy wykorzystaniu brokatu, suszonych liści oraz prawdziwych pieczęci z laku.


05.01.2024 - Łączą sztukę i rękodzieło

Rozwijają, bawią i uczą. Ruszyły zapisy na dodatkowe warsztaty rzeźbiarsko-ceramiczne, realizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Do wspólnej zabawy zaprasza Miejski Ośrodek Kultury.

Sztuka rzeźby i ceramiki to nie tylko forma wyrazu, ale także źródło inspiracji. Obejmuje proces twórczy, kształtowanie formy oraz eksperymentowanie z materiałami. To wszystko wpływa na rozwijanie umiejętności myślenia kreatywnego i spojrzenia na świat w inny sposób.

Warsztaty skierowane są dla dzieci od 6 lat wraz z opiekunem. W każdych zajęciach powinno uczestniczyć minimum dwoje dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, diagnozą lub w trakcie diagnozowania. Spotkania będą odbywać się przez trzy kolejne miesiące do marca 2024 roku (2 razy w miesiącu). Poprowadzi je doświadczony ceramik, zatrudniony w Warsztatach Terapii Zajęciowej Agnieszka Urban.

Ze względów organizacyjnych obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 77 480 25 57. Warsztaty są nieodpłatnie, a ilość miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo mają Ci, którzy do tej pory jeszcze nie uczestniczyli w zajęciach.


 Projekt współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 luty 2024 (czwartek)
Events of the day 2 luty 2024 (piątek)
Events of the day 3 luty 2024 (sobota)
Events of the day 4 luty 2024 (niedziela)
Events of the day 5 luty 2024 (poniedziałek)
Events of the day 6 luty 2024 (wtorek)
Events of the day 7 luty 2024 (środa)
Events of the day 8 luty 2024 (czwartek)
Events of the day 9 luty 2024 (piątek)
Events of the day 10 luty 2024 (sobota)
Events of the day 11 luty 2024 (niedziela)
Events of the day 12 luty 2024 (poniedziałek)
Events of the day 13 luty 2024 (wtorek)
Events of the day 14 luty 2024 (środa)
15
Events of the day 16 luty 2024 (piątek)
Events of the day 17 luty 2024 (sobota)
18
19
20
Events of the day 21 luty 2024 (środa)
Events of the day 22 luty 2024 (czwartek)
Events of the day 23 luty 2024 (piątek)
Events of the day 24 luty 2024 (sobota)
Events of the day 25 luty 2024 (niedziela)
26
Events of the day 27 luty 2024 (wtorek)
28
Events of the day 29 luty 2024 (czwartek)
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel