Biuletyn Informacji Publicznej

  • Dugnad

Aktualności 2023 [PL]

 

Rozwój lokalny - Dugnad

"Dugnad" w Kędzierzynie-Koźlu. 

Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego.  


31.05.2023 - Seniorzy w 3D

Dugnad wprowadził naszych seniorów w świat nowoczesnej technologii. Dom Dziennego Pobytu nr 2 może pochwalić się własną pracownią 3D. Zaawansowany sprzęt został już przetestowany i niedługo posłuży do jeszcze szerszej integracji mieszkańców!

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” na wyposażeniu jednostki znalazły się innowacyjne długopisy oraz drukarka 3D. To było bardzo wyczekiwane uzupełnienie do palety zajęć i warsztatów organizowanych w „Magnolii”. Pierwsi uczestnicy są już po kursie obsługi nowoczesnych urządzeń. Teraz do wspólnych projektów mają zamiar zaprosić dzieci z przedszkola nr 26. Tym razem to nie młodzi będą uczyć seniorów obsługi nowinek, a na odwrót.


30.05.2023 - "Dugnad" z ceramiki

Logo projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” nie tylko promuje warsztaty ceramiczne organizowane z tzw. funduszy norweskich, ale także stało się twórczą inspiracją dla uczestników zajęć. Wśród prac, które powstały podczas ostatniego spotkania można było dostrzec charakterystyczne zielone serduszko.

Darmowe kursy rękodzielnicze prowadzone przez Miejski Ośrodek Kultury odbywają się cyklicznie od zeszłego roku. Do tej pory swoich sił z gliną spróbowało kilkadziesiąt osób. Dzięki wsparciu profesjonalnego instruktora uczestnicy są w stanie przygotować  przepiękne ozdoby, które po zakończonym kursie zabierają na pamiątkę. Równolegle do warsztatów ceramicznych odbywają się także zajęcia sensoryczne dla najmłodszych, szczególnie dzieci ze specjalnymi potrzebami.


26.05.2023 - Związek Miast Polskich zachwycony „Dugnadem”

Idea „Dugnad” oczarowała nie tylko mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, ale również przedstawicieli Związku Miast Polskich. Delegaci jednego z największych w kraju stowarzyszenia skupiającego samorządy przyglądali się z bliska, jak wdrażany w życie jest projekt współfinansowany z funduszy norweskich.

Wizytatorzy ZMP uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych zorganizowanych w Domu Dziennego Pobytu nr 3 „Radość”. Były to tylko jedne z serii kilkudziesięciu zajęć organizowanych dla seniorów i osób ze szczególnymi potrzebami. Goście mieli także okazję odwiedzić stworzoną w ramach przedsięwzięcia pracownię ceramiczną w Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia”. W trakcie pobytu na Opolszczyźnie dowiedzieli się także, jakie inne działania prowadzone są w ramach projektu.

Związek Miast Polskich pełni rolę doradcy gmin realizujących program „Rozwój Lokalny”.


25.05.2023 - Czerwiec miesiącem „Dugnadu”

Za nami cały cykl zajęć, ale „Dugnad” wciąż nie zwalnia. Na czerwiec zaplanowano kolejną serię spotkań i warsztatów w ramach projektu finansowanego ze środków norweskich. Domy Dziennego Pobytu w Kędzierzynie-Koźlu dopilnują, aby ich uczestnicy mieli jeszcze wiele okazji do kreatywnego spędzenia czasu oraz wspólnej integracji.

Zajęcia manualne składające się na projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” są organizowane pod czujnym okiem pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przed nami lekcje m.in. z rękodzieła, czerpania papieru czy tworzenia witraży. Każde z wydarzeń ma za zadanie przede wszystkim integrować, ale również rozwijać zainteresowania i umiejętności uczestników. Na wszystkie zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy.


24.05.2023 - Z rehabilitacją na co dzień

Po teorii przyszedł czas na praktykę! Niedawny wykład na temat rehabilitacji cieszył się wielką popularnością. Tym razem profesjonalny fizjoterapeuta odwiedził seniorów, aby pokazać im, jak prawidłowo korzystać ze świeżo nabytej wiedzy.

Z nowymi technikami gimnastyki i rozciągania zapoznali się członkowie Koła Seniora "Blachownia". Prelekcja poprowadzona przez doświadczonego terapeutę była częścią projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Poza użyteczną wiedzą mieszkańcy 60+ mieli również okazję spotkać się i integrować we własnym gronie.


22.05.2023 - W takim opakowaniu prezent cieszy podwójnie!

Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu nr 5 na kolejnych warsztatach. Tym razem spod ich utalentowanych rąk wyszły nie tylko piękne, ale również ekologiczne torby na prezenty. Kreatywne zajęcia odbyły się jako część projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Własnoręcznie wykonane opakowania na podarunki to oryginalny sposób na wręczenie komuś czegoś nieprzeciętnego. Te, które stworzyli podopieczni „Naszego Domu” same w sobie są już wyjątkowe. Powstały z połączenia materiałów papierniczych i tekstylnych przyjaznych środowisku. Ponadto każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju.


19.05.2023 - Seniorzy dla zwierząt

Tym razem poza integracją i rozwijaniem swoich umiejętności seniorzy zadbali również o zwierzaki. Podczas warsztatów manualnych w Domu Dziennego Pobytu nr 4 powstały wyjątkowe kocyki dla psów i kotów. Wszystko w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Szycie na maszynie nie jest już tak popularne jak kiedyś. Jednak uczestnicy zajęć w DDP „Wrzos” odkurzyli swoje umiejętności, uzupełniając je o nowe techniki. W ten sposób w przyjemnej atmosferze udało się zrobić coś dobrego dla „braci mniejszych”. Stworzone podczas warsztatów kocyki i poduszki zapewnią ciepło i wygodę psiakom oraz kociakom.


18.05.2023 - Remont z korzyścią dla kultury

Aby Dom Kultury „Chemik” stał się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla wszystkich swoich gości, najpierw trzeba trochę „nabałaganić”. W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” budynek jest dostosowywany do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Kinomani mogą być jednak spokojni. Remont prowadzony jest tak, aby nie zakłócać normalnej pracy placówki.

Największą zmianą będzie łazienka dla osób niepełnosprawnych. Poza toaletą pojawi się również podnośnik zapewniający łatwy dostęp do wyższej kondygnacji. Zainstalowane zostaną również udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących: specjalne linie prowadzące na podłodze oraz plan tyflograficzny obiektu.

Wydzielenie nowych pomieszczeń pociąga jednak za sobą konieczność przeprowadzenia istotnych robót budowlanych: przeniesienia kasy biletowej i instalacji wodno-kanalizacyjnych czy poszerzenia otworów drzwiowych. Wszystkie te prace odbywają się pod czujnym okiem rady budowy. W ostatnim spotkaniu uczestniczyli m.in. kierownik budowy, konsultant ds. oznakowań, projektant, inspektor nadzoru oraz dyrektor obiektu.


17.05.2023 - "Dugnad" nie zwalnia

Odbyło się kolejne spotkanie koordynacyjne w sprawie projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Omówiono dotychczas przeprowadzone przedsięwzięcia, a także ustalono obszerny plan na najbliższe miesiące. Po działaniach „miękkich” czas na realizację zadań związanych z inwestycjami.

Podczas zebrania omówiono postępy związane z wdrażaniem programu finansowanego z funduszy „norweskich”. Dyskusji przewodniczył zastępca prezydenta Artur Maruszczak, którzy przypominał, że miasto w ramach „Dugnadu” skutecznie pozyskało ponad 16 milionów złotych. Do tej pory dominowały inicjatywy integrujące mieszkańców. Były to m.in. organizowane szkolenia, spotkania, warsztaty i zajęcia o różnorodnym charakterze. W ostatnich tygodniach odnotowano także postępy w „sferze budowlanej”. Rozpoczął się remont w Domu Kultury „Chemik”, który dostosuje obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Trwa także postępowanie przetargowe związane z przebudową byłej siedziby PSP nr 6 na cele społeczne.


15.05.2023 - Artystyczne królestwo w Koźlu

Dom Kultury „Koźle” zamienił się w wielką pracownię. W jednej z sal panował kontrolowany bałagan w trakcie zajęć sensorycznych, a w drugiej artystyczny harmider podczas warsztatów ceramicznych. A to wszystko w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Za nami kolejne z cyklu bezpłatnych spotkań integrujących mieszkańców. Tym razem młodsi uczestnicy mierzyli się z tematyką recyklingu. Z plastikowych nakrętek i wytłoczek do jajek powstawały kolorowe gąsienice, a z pociętych korków kreatywne ozdoby. W tym samym czasie, kilka metrów dalej tworzone były piękne gliniane naczynia. Nieco starsi uczniowie mogli w ten sposób spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie.


12.05.2023 - List do Matki Natury

Co można przelać na papier? Poza myślami i uczuciami okazuje się, że również kawałek natury! W ramach projektu “Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” odbyły się nietuzinkowe zajęcia. Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu nr 5 we własnoręcznie czerpanym papierze posadzili nasiona.

Uczestnicy warsztatów w pierwszej kolejności stworzyli ekologiczne arkusze, które mogą posłużyć nie tylko do pisania. Wtopione zostały w nie nasiona różnych roślin, które następnie włożono do doniczek z ziemią. Wszyscy kursanci są przekonani, że z takich „listów do Matki Natury” na pewno wykiełkuje coś niesamowitego.


11.05.2023 - Rehabilitacja bez tajemnic

Jak dbać o siebie i swoje ciało po 60-tce? Tego dowiedzieli się nasi mieszkańcy podczas darmowej prelekcji zorganizowanej przez Gminne Centrum Seniora wspólnie ze Stowarzyszeniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Była to kolejna odsłona projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Prawdziwe tłumy wzięły udział w wykładzie z zakresu rehabilitacji. Na wszystkie pytania odpowiadał specjalista z zakresu fizjoterapii. Przemysław Cyris tłumaczył m.in. jaka jest prawidłowa postawa ciała, jak zapobiec bólom głowy beż użycia środków farmakologicznych oraz jak prawidłowo wykonywać codzienne czynności.


10.05.2023 - Integracja przy garncarskim stole

Projekt "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu" przede wszystkim ma na celu integrowanie lokalnej społeczności. Tym razem założenia te realizowano przy kole garncarskim. W trakcie warsztatów ceramicznych w Domu Dziennego Pobytu nr 2 każdy miał szansę zdobywać nowe umiejętności lub doskonalić już posiadane.

Zajęcia organizowane w „Magnolii" są doskonałą okazją dla uczestników do rozwijania swoich umiejętności manualnych i artystycznych. Podczas kursu prowadzonego przez specjalistę z zakresu ceramiki seniorzy mieli możliwość stworzenia pięknych i unikalnych przedmiotów, które będą stanowiły dla nich wartościową pamiątkę.


09.05.2023 - Międzynarodowa debata z udziałem Kędzierzyna-Koźla

Realizowany w Kędzierzynie-Koźlu projekt „Dugnad” pozwala zacisnąć więzi nie tylko między mieszkańcami, ale również narodami. Na zaproszenie strony norweskiej przedstawiciele gminy wzięli udział w międzynarodowej konferencji w Kiristiansand.

To właśnie w tym mieście po raz czwarty zorganizowano debatę pt. „Demokracja i Prawa Człowieka w Europie”. Reprezentanci Kędzierzyna-Koźla - w towarzystwie przedstawicieli innych miast, które zwyciężyły w konkursie organizowanym w ramach Programu „Rozwój Lokalny” - przysłuchiwali się aktualnym raportom poświęconym wyzwaniom stojącymi przed państwami zachodu. Tegoroczna dyskusja koncentrowała się głównie wokół kryzysu związanego z wojną na Ukrainie.


08.05.2023 - „Prawko” na wózek widłowy dzięki Norwegom

Zanim usiądą za kierownicą, wcześniej trochę teorii. Grupa 14 uczestników rozpoczęła darmowe szkolenie z obsługi wózków widłowych. Kursanci swoje kwalifikacje zawodowe podnoszą w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Zajęcia pozwolą im na zdobycie najwyższej kategorii I WJO. Upoważnia ona do bycia operatorem różnych typów wózków jezdniowych: naładownych, unoszących, podnośnikowych, ciągnikowych, specjalizowanych.

Jest to kolejny z bezpłatnych programów dokształcających zorganizowanych przez Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy. Wcześniej z powodzeniem zrealizowano szkolenia na operatorów koparek czy spawaczy. Wszystkie zajęcia kończą się egzaminami, które potwierdzają nadane uprawnienia.


05.05.2023 - Poranna gimnastyka potrafi zdziałać cuda

Aktywny senior to zdrowy senior. Lekarze przypominają, że regularne ćwiczenia pomagają uniknąć chorób wieku podeszłego. Mieszkańcy 60+ będą mogli się o tym przekonać podczas bezpłatnej prelekcji w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Organizatorem otwartego spotkania z rehabilitantem jest Gminne Centrum Seniora oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Darmowy wykład eksperta z zakresu fizjoterapii odbędzie się w najbliższy wtorek (09.05) o godzinie 10:30 w Domu Kultury „Chemik”.


26.04.2023 - Szklane magnolie

Kolorowe mozaiki powstawały w Domu Dziennego Pobytu nr 2 w Koźlu. To kolejny etap warsztatów witrażowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Każdy, kto wziął udział zajęciach w „Magnolii” miał za zadanie zaprojektować i wykonać autorski witraż od podstaw. Do dyspozycji uczestników były wszystkie materiały, a instruktor na bieżąco pomagał w każdym etapie tworzenia wprowadzając w arkana obróbki szkła. W planach jest już kolejna edycja.


25.04.2023 - 1000 stopni w piecu, a na ustach uśmiech

Warsztaty ceramiczne organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego – na każdych atmosfera jest bardzo gorąca. A między zajęciami potrafi ona sięgnąć nawet tysiąca stopni. Dosłownie!

Od kilku miesięcy kolejne grupy dzieci i dorosłych tworzą małe, funkcjonalne przedmioty ceramiczne podczas kursów organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Prace uczestników zanim będą gotowe przechodzą przez kilka etapów tworzenia. Po ich uformowaniu z gliny, wypaleniu, malowaniu, szkliwieniu i powtórnej obróbce cieplnej stają się ciekawą pamiątką, którą można zabrać ze sobą do domu.

Na tych i podobnych warsztatach każdy jest mile widziany, jednak aby zagwarantować sobie miejsce trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. Zapisy możliwe są pod numerem telefonu: 77 480 25 57.


24.04.2023 - Pierwsza pomoc nie ma dla nich tajemnic

Kolejni pracownicy MOPS-u przeszli kurs pierwszej pomocy. Dzięki szkoleniu zorganizowanemu przez Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu nauczyli się również korzystać z defibrylatorów zakupionych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.  To wiedza, która potrafi ratować ludzkie życie.

Przypomnijmy, że placówka ma na stanie dwa urządzenia AED. Sprzęt sfinansowany z „funduszy norweskich” znajduje się w jego głównej siedzibie oraz na terenie mieszkań chronionych na osiedlu „Azoty”. Kadra Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pod okiem wykwalifikowanych strażaków z OSP Kłodnica i OSP ORW Koźle dowiedziała się nie tylko, kiedy go wykorzystywać, ale również jak reagować w sytuacjach kryzysowych.


21.04.2023 - Tak sobie pościelili…

Po takiej lekcji seniorzy na pewno dobrze wypoczęli. Warsztaty w DDP nr 4 „Wrzos” wyposażyły uczestników w wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, by stworzyć własną poduszkę. W ruch poszły maszyny do szycia.

Bezpłatne zajęcia dla uczestników Domów Dziennego Pobytu w ramach projektu „Dugnand w Kędzierzynie-Koźlu” przybierają co raz to różnorodne formy, pomagając im opanować nowe umiejętności. Tym razem uczestnicy nauczyli się jak własnoręcznie wykonać wygodne poduszki.


20.04.2023 - Polak, Norweg, dwa bratanki

Polscy samorządowcy z wizytą w Norwegii. W delegacji do Trondheim i Levanger uczestniczy również Artur Maruszczak. Zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla wspólnie z włodarzami innych miast przygląda się, jak na co dzień funkcjonują nordyckie metropolie.

Do współpracy bilateralnej zaproszeni zostali liderzy gmin, które pozyskały dofinansowania z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Rozwój Lokalny”. Dzięki tym środkom w naszym mieście wdrażany jest interdyscyplinarny projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Artur Maruszczak miał okazję opowiedzieć nie tylko jak ten skandynawski zwyczaj przyjął się w regionie, ale również jakie zadania realizowane są z tzw. funduszy „norweskich”. W ramach wymiany doświadczeń i dobrych praktyk spotkał się także z samorządowcami z Trondheim i Levanger, a także uczestniczył w panelach dyskusyjnych poświęconych kierunkom rozwoju współczesnych miast.


19.04.2023 – Pasja zawiązana na supeł

Rękodzielnicza technika sięgająca starożytności przechodzi swój renesans. Makrama stała się na tyle popularna, że wybrano ją jako jeden z tematów warsztatów manualnych organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Uczestnicy bezpłatnych zajęć technikę dekoracyjnego zaplatania sznurków poznali w pracowni w Domu Dziennego Pobytu nr 3. Jest to sztuka, za pomocą której można wykonywać różnego rodzaju ozdoby, ale i praktyczne przedmioty handmade codziennego użytku – torby, breloki na klucze, podkładki pod talerze czy kwietniki. Do tworzenia małych arcydzieł bez użycia igieł, drutów lub szydełka zachęcał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.


18.04.2023 - Nie daj szans rakowi i zaszczep swoją córkę

„Dojrzałe decyzje mogą uchronić młode życie przed rakiem szyjki macicy” - pod takim hasłem ruszył darmowy program szczepień na wirusa HPV dla dziewczynek z naszego miasta. Już dziś wiadomo, że pierwsza dawka podawana będzie na przełomie kwietnia i maja.

Kampania profilaktyczna dla 12 i 13-latek realizowana jest w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Adresowana jest do dziewczynek zameldowanych na pobyt stały lub czasowy powyżej 12 miesięcy na terenie gminy. Realizatorem akcji jest Klinika NOVA. Rodzice w dalszym ciągu mogą zgłosić swoje dziecko.

Szczegółowe informacje oraz formularz znajdują się w załącznikach. Zostały one również przekazane za pośrednictwem e-dzienników. Wypełniony dokument należy dostarczyć do sekretariatu szkoły lub bezpośrednio do siedziby Kliniki Nova. W razie pytań można kontaktować się pod numerem telefonu: 733 344 112.


17.04.2023 - Dom Kultury łatwo dostępny dla każdego

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” rozpoczyna się remont w Domu Kultury „Chemik”. Po jego zakończeniu budynek będzie bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Roboty ruszają na dniach, a efekty zobaczymy już za nieco ponad trzy miesiące.

Największą zmianą będzie łazienka dostosowana do potrzeb mieszkańców ze specjalnymi potrzebami. Poza toaletą pojawi się również podnośnik zapewniający łatwy dostęp do wyższej kondygnacji budynku. Zainstalowane zostaną również udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących: specjalne linie prowadzące na podłodze oraz plan tyflograficzny obiektu.

Wszystkie wprowadzane rozwiązania już na etapie projektu były uzgadnianie z przyszłymi użytkownikami. Osoby niedowidzące zwracały uwagę m.in. na sposoby oznaczenia budynku.


15.04.2023 - Brykali jak koziołki na wiosnę

To już trzecia edycja „Biegu na Powitanie Wiosny” organizowanego przez Klub Sportowy Koziołek. Podczas ścigania się na kozielskiej Wyspie uczestnicy mogli wypatrywać znaków budzącej się do życia przyrody.

Bieg główny poprzedziły zmagania dzieci i młodzieży. Wspólną sportową integrację zorganizowano w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu". Na starcie stanęło łącznie ponad 200 osób, w tym prezydent Sabina Nowosielska. Pamiątkowe "kwieciste" medale trafiły do każdego uczestnika.


14.04.2023 - A to dopiero "papierkowa robota"!

Kolejne warsztaty czerpania papieru zajęły seniorów z Domu Dziennego Pobytu nr 5. Własnoręcznie przygotowane ozdobne kartki już wyglądają jak małe dzieła sztuki, a to dopiero początek tego, co można jeszcze z nimi zrobić. Uczestnicy poznali "tajną sztukę" w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu".

Pierwsze zajęcia, które odbyły się kilka tygodni temu, bardzo spodobały się podopiecznym „Naszego Domu”, więc na kontynuację nie trzeba było długo czekać. Uczestnicy warsztatów mieli okazję szlifować swoje umiejętności i wprowadzić w życie nowe artystyczne koncepcje przyozdabiając własnoręcznie zrobionym papierem doniczki na zioła.


12.04.2023 - Księgowa na etacie "Dugnadu"

Stowarzyszenia i fundacje z naszego miasta mogą liczyć na bezpłatne wsparcie ekspertów. Organizacje pozarządowe do swoich usług mają już prawnika, a teraz „porządek w papierach” pomoże zaprowadzić im wykwalifikowana księgowa. Darmowe konsultacje odbywają się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Przedstawiciele „trzeciego sektora”, aby skorzystać z pomocy specjalisty „od tabelek” muszą jedynie umówić się telefonicznie na spotkanie. Zgłoszenia przyjmowane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pod numerem 77 483 78 79, wewnętrzny 408.

Indywidualne konsultacje z NGO-sami i wolontariuszami dotyczyć mogą m.in. pomocy w tworzeniu dokumentacji księgowej, wzorów dokumentów, polityki rachunkowości, wypełnianiu druków PIT, CIT, sprawozdań finansowych czy doradztwa w zakresie obowiązków sprawozdawczych.

 


06.04.2023 - Gliniane Magnolie

Warsztaty ceramiczne w Domu Dziennego Pobytu nr 2 stały się regularną aktywnością. Seniorzy wspomagani projektem „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” ponownie mieli możliwość szlifowania swoich umiejętności pod okiem specjalisty. 

Zajęcia trwają w najlepsze, a to nadal nie koniec. W specjalnej sali, poza materiałami i narzędziami do pracy w glinie, znajdują się również gotowe małe dzieła sztuki autorstwa seniorów z Kędzierzyna-Koźla. W tym samym miejscu powstają także kolorowe witraże. Wciąż są miejsca na kolejne tego typu spotkania. Obowiązują jednak zapisy.


05.04.2023 - Przyjrzeli się z bliska przyrodzie

Uczniowie wraz z seniorami wzięli pod lupę przyrodę. Zrobili to podczas niezwykle  interesujących i nowatorskich warsztatów w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Było to kolejne ekologiczne spotkanie w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.  

Uczestnicy samodzielnie przygotowali aparaty badawcze służące do obserwacji różnego rodzaju bakterii - Kolumnę Winogradskiego. Powstały w ten sposób wersje zamkniętego mini ekosystemu, do którego badania wykorzystano również mikroskopy. Na koniec każdy mógł zabrać do domu własnoręcznie wykonane dzieło.

Wspólne zajęcia były okazją do szeroko pojętej integracji. Do udziału zaproszone zostały młode i starsze pokolenie, a samo wydarzenie tłumaczone było również na język migowy.


04.04.2023 - „Dugnad” zapewni Ci prawnika

Specjaliści na wyciągnięcie ręki. A właściwie telefonu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina o bezpłatnych poradach ekspertów dostępnych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Aby skorzystać ze wsparcia wystarczy zadzwonić i umówić się na spotkanie.

Darmowa oferta skierowana jest do seniorów. Mieszkańcy 60+ mogą liczyć na pomoc prawnika, dietetyka, psychologa i rehabilitanta. Rejestracja prowadzona jest pod numerem 77 483 78 79, wewnętrzny 408.

Zapamiętać go powinni także wolontariusze i członkowie organizacji pozarządowych. Przedstawiciele trzeciego sektora za pośrednictwem MOPS-u mogą bezpłatnie skonsultować się w kwestiach prawnych.

 


03.04.2023 - Warsztaty do potęgi drugiej

To był bardzo intensywny, ale twórczy weekend. Dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” Dom Kultury „Koźle” stał się pracownią warsztatową. Za nami kreatywne zajęcia sensoryczne oraz rzeźbiarskie.

Sobota należała do najmłodszych. Spotkanie nabrało wielkanocnego charakteru ponieważ uczestnicy przygotowywali świąteczne doniczki i ozdoby. W niedzielę do akcji wkroczyli nieco starsi, którzy mierzyli się z gliną. Tematyka prac ceramicznych była już dowolna.

Bezpłatne warsztaty organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury odbywać się będą jeszcze w najbliższych miesiącach. Wciąż są wolne terminy na maj i czerwiec. Zapisy dostępne są pod numerem telefonu: 77 480 25 57.


31.03.2023 - Gdzie się zwierzę spać wybierze? 

Wyjątkowy gość odwiedził Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Na książkach Marcina Brykczyńskiego wychowały się całe pokolenia młodych czytelników. Teraz dzięki jego rymowanym opowieściom przedszkolaki z naszego miasta poznawały świat przyrody.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się gdzie swój dom ma sprytny lis i o czym śni, gdy pójdzie spać. Odkryły jak mieszka wilcza rodzina, a także gdzie zimę spędza niedźwiedź. Zajrzały pod ziemię do krecich norek, zobaczyły co w dziupli przechowuje wiewiórka, a nawet zanurzyły się w jeziorze przyglądając się życiu ryb. Nie zabrakło oczywiście żeremi, grot nietoperzy, barłogu dzika, czy mysich dziur. Te i inne zwierzęce domy autor pokazał na pięknych kartach ilustrowanej książki.


30.03.2023 - "Dugnad" dla zdrowia. Darmowe szczepienia dla dziewczynek

Wkrótce rusza darmowy program szczepień na wirusa HPV. Adresowany jest on do dziewczynek z naszego miasta. Rodzice, aby dowiedzieć się jak zgłosić swoją córkę wystarczy, że zajrzą do e-dziennika. Akcja profilaktyczna podobnie, jak w zeszłym roku zostanie zrealizowana w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Bezpłatny program profilaktyki i zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego skierowany jest do dziewczynek urodzonych w 2010 i 2011 roku oraz zameldowanych na pobyt stały lub czasowy powyżej 12 miesięcy na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle. Preparat będzie podawany przez Klinikę NOVA. Informacje na ten temat zostaną przekazane do wszystkich rodziców i opiekunów za pośrednictwem szkół. Szczegóły znajdują się również na plakacie.


29.03.2023 - Piękno zaklęte w kolorowych szkiełkach

Nie trzeba być wykwalifikowanym artystą, żeby stworzyć dzieło sztuki. Na tych warsztatach uczestnicy poznali tajniki tworzenia witraży. Ograniczała ich jedynie wyobraźnia, bo o całą resztę zadbał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Barwne mozaiki powstały podczas bezpłatnych zajęć w Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia”. Pod czujnym okiem instruktora seniorzy nauczyli się projektowania własnych wzorów, poznali technikę obróbki szkła oraz podstawowe narzędzia niezbędne do pracy. W planach są kolejne warsztaty.


28.03.2023 - Wybiegnij naprzeciw wiośnie

Wiosnę przywitamy na sportowo, a pomoże nam w tym projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. 15 kwietnia biegiem przełajowym zainaugurujemy najbardziej oczekiwaną przez aktywnych mieszkańców porę roku.

Główne zmagania odbędą się na dystansie 6 kilometrów, a trasa prowadzić będzie po ścieżkach kozielskiej wyspy. W ramach wydarzenia odbędą się również zawody dla dzieci i młodzieży.

Impreza jest bezpłatna, nie pobierana jest żadna opłata startowa, a każdy z uczestników będzie mógł zabrać ze sobą pamiątkowy medal. Organizatorem jest Klub Sportowy „Koziołek”, który stoi również za sukcesem grudniowego „Biegu Mikołajkowego”.

Regulamin "III Biegu na Powitanie Wiosny" dostępny jest tutaj: https://www.maratonypolskie.pl/dokument/2023/72203_44359_regulamin.pdf
Link do zapisów do "III Biegu na Powitanie Wiosny" dostępny jest tutaj: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=7693


27.03.2023 - Ciąg dalszy warsztatów

Osiem pierwszych spotkań to była dopiero rozgrzewka. Przed nami kolejne bezpłatne zajęcia rękodzielnicze w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu". Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej opracował nowy harmonogram darmowych kursów dla mieszkańców.

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli odkryć nowe pasje i rozwinąć talenty. W ofercie znalazły się instruktaże z ceramiki, witraży, prac rękodzielniczych czy czerpania papieru. Spotkania odbywać się będą w Domach Dziennego Pobytu. Znane są już terminy zajęć organizowanych w kwietniu i w maju. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

Szczegółowy harmonogram oraz kontakt do organizatorów podany jest w poniższych tabelach.


23.03.2023 - Dziergaj i baw się dobrze

Nasi seniorzy odkrywają nowe pasje. Ponownie pomaga im w tym projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Za nami kolejne zajęcia rękodzielnicze skierowane do nestorów. Tym razem bezpłatne warsztaty odbyły się w Domu Dziennego Pobytu nr 3.

Uczestnicy sięgnęli po włóczki, aby stworzyć przepiękne ozdoby wielkanocne. Towarzyszyło im przy tym hasło spotkania: "Dziergaj i baw się dobrze!". Pod czujnym okiem instruktora spod ich rąk wyszły kolorowe króliczki, które mogą być ozdobą każdego domu.

Zajęcia z dziergania to jednak nie jedyna propozycja przygotowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W planach są kolejne kursy rękodzielnicze, które odbywać się będą jeszcze w kwietniu i maju.


22.03.2023 - Raport z wdrażania "Dugnadu"

Działania w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” nabierają tempa, więc spotkania koordynacyjne odbywają się coraz częściej. Za nami kolejna już w tym roku narada partnerów zaangażowanych w jego wdrażanie.

Zebraniu przewodniczyli zastępcy prezydenta Artur Maruszczak i Wojciech Jagiełło, którzy wysłuchali szczegółowego raportu z realizowanych obecnie inicjatyw. W minionych miesiącach nie ma w Kędzierzynie-Koźlu tygodnia, w którym nie odbywało się jakieś wydarzenie firmowane przez projekt współfinansowany z tzw. „środków norweskich”. Ostatnio niezwykłą popularnością cieszą się bezpłatne warsztaty sensoryczne dla dzieci oraz zajęcia rękodzielnicze skierowane do seniorów. Ruszyły także darmowe porady prawne, z których mogą skorzystać lokalne stowarzyszenia czy fundacje. Trwają także przygotowania do kolejnych imprez sportowych aktywizujących i integrujących mieszkańców naszego miasta.


21.03.2023 - Własnoręcznie stworzona ceramika od A do Z

- Szkliwienie to najprzyjemniejsza część pracy – zgodnie przyznają uczestnicy warsztatów ceramicznych w Miejskim Ośrodku Kultury. To już ostatni etap tworzenia, gdy dzieła naszych rąk nabierają właściwych kolorów oraz kształtów i mogą już trafić do wypalenia w piecu.

Swoje ozdoby dopieszczała właśnie marcowa grupa biorąca udział w bezpłatnych zajęciach integracyjno-sensorycznych organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Za kilkanaście dni będą oni mogli odebrać przedmioty, nad którymi pracowali podczas ostatnich spotkań.


17.03.2023 - Styropianowe jajka wyparły wydmuszki

Połączenie tradycji z nowoczesną techniką zdobienia oraz integracja seniorów z młodym pokoleniem. Tak jednym zdaniem można podsumować warsztaty manualne zorganizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. W Domu Dziennego Pobytu nr 4 powstały przepiękne wielkanocne dekoracje.

Tematykę zajęć podpowiedziały zbliżające się święta. Nic więc dziwnego, że na stołach dominowały jajka. Zwyczajowe wydmuszki, wosk i farby zamienione zostały jednak na styropianowe ozdoby i kolorowe tasiemki. Ta technika byłą nowością dla większości uczestników, bez względu na wiek. Mimo to pod czujnym okiem instruktora wykluły się prawdziwe perełki.


16.03.2023 - Sprzęt, który ratuje życie

Kolejne defibrylatory w naszej gminie. Sprzęt AED znalazł się na wyposażeniu siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz mieszkań chronionych na osiedlu Azoty. Urządzenia ratujące życie zakupiono w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Sam sprzęt to jednak nie wszystko. Kadra MOPS-u przeszła szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Fachową wiedzą i wsparciem służyli strażacy z OSP Kłodnica i OSP ORW Koźle. W trakcie zajęć nie tylko przypomniano wszystkie podstawowe zasady postępowania w sytuacji zagrożenia życia, ale były one również okazją do przećwiczenia użycia defibrylatorów.


15.03.2023 - Cudeńka z gliny powstały w „Magnolii”

Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu nr 2 szlifują swoje artystyczne umiejętności. Małe dzieła sztuki wykonane z gliny powstały podczas warsztatów ceramicznych zorganizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Miski i niewielkie rzeźby wyszły spod palców utalentowanych uczestników na poprzednich zajęciach. To był początek procesu, po którym przyszedł czas na ozdabianie i malowanie swoich wytworów.


14.03.2023 - Pyszna i zdrowa dieta dzięki Norwegom

Z czego powinno składać się pożywne śniadanie, co warto zjeść na obiad, a o której godzinie przysiąść do kolacji? Nasi seniorzy całkowicie za darmo korzystają z cennych wskazówek dietetyka. Swoje nawyki żywieniowe omawiają podczas konsultacji zorganizowanych w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu".

Z bezpłatnych porad skorzystała już pierwsza grupa zainteresowanych mieszkańców. Spotkania odbyły się w Domu Dziennego Pobytu nr 1 w Śródmieściu. Kolejne osoby również mogą umówić się na wizytę. W tym celu wystarczy zadzwonić pod numer 77 483 78 79 wew. 408. Dyżur telefoniczny pełniony jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. W ten sam sposób można umówić się również na bezpłatną poradę prawną.


13.03.2023 - "Dugnad" zapowiada wiosnę

Do Miejskiego Ośrodka Kultury już zawitała wiosna. Przybyła na zaproszenie uczestników warsztatów sensorycznych, które odbyły się w ramach projektu "Dugnad  w Kędzierzynie-Koźlu". 

W trakcie zajęć o charakterze terapeutycznym goście siali i sadzili rośliny. Dla maluchów była to ważna lekcja o przyrodzie, za to dla starszych przypomnienie oraz dobra zabawa. Najważniejsza jednak, jak zawsze w przypadku projektów współfinansowanych z funduszy "norweskich" była integracja.


09.03.2023 - Z tych warsztatów seniorzy czerpali nie tylko wiedzę

W Domu Dziennego Pobytu nr 5 każdy miał dzisiaj czystą kartę… którą sam zrobił. Podczas warsztatów czerpania papieru seniorzy opanowali trudną i starą technikę tworzenia własnych, gotowych do zapisania stron. Innowacyjne zajęcia zorganizowano w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Pod czujnym okiem instruktora uczestnicy poznawali metody tworzenia papieru, które szybko mogli przetestować w praktyce. Otrzymane w ten sposób kartki, posłużyły im na różne sposoby, równie kreatywne. Do oryginalnej zabawy i wspólnego spotkania zaprosił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.


08.03.2023 - Zawodowcy i amatorzy, czyli artystyczna integracja na całego

Warsztaty ceramiczne organizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” przyciągają nawet zawodowych artystów. Tym razem wśród uczestników można było wypatrzeć znanego w naszym mieście rzeźbiarza Michała Misiaszka.

Jak zawsze na zajęciach mile widziani są wszyscy – mali, duzi, młodzi, starzy, ci bez żadnego doświadczenia, jak i profesjonaliści. Zgodnie z ideą projektu najważniejsza jest integracja. W trakcie ostatnich warsztatów do grupy dołączył autor doskonale znanych mieszkańcom sympatycznych koziołków. Michał Misiaszek tym razem metal zamienił na glinę, a swoją pracownię na salę w Domu Kultury „Koźle”.


07.03.2023 - Wsparcie specjalistów w ramach „Dugnadu”

Zarówno seniorzy jak i przedstawiciele trzeciego sektora i wolontariusze mogą już korzystać z fachowego wsparcia specjalistów. Oferta doradców jest szeroka i dostosowana do potrzeb adresatów. Bezpłatne konsultacje odbywają się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych cieszą się bezpłatnym wsparciem radców prawnych. Wkrótce będą mogli skorzystać także z usług księgowych. Miasto myśli również o seniorach. Do ich dyspozycji poza specjalistami od paragrafów będą także specjaliści od zdrowia. Mieszkańcy 60+ mogą skorzystać z porad dietetyka, a wkrótce pojawi się okazja, aby umówić się również z rehabilitantem.

Porady ekspertów organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Aby umówić się na wizytę i konkretny termin należy wcześniej się zarejestrować. W tym celu wystarczy zadzwonić pod numer 77 483 78 79 wew. 408. Dyżur telefoniczny pełniony jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

 


22.02.2023 - Szydełko połączyło pokolenia

W Domu Dziennego Pobytu nr 3 tańcowała igła z nitką. A właściwie szydełko z włóczką. W placówce na osiedlu Azoty odbyły się kolejne warsztaty rękodzielnicze organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Tym razem zajęcia przeprowadzono w pracowni dziewiarskiej. Pod okiem instruktorów powstawały prawdziwe perełki, które mogą być ozdobą każdego domu. Wyzwanie podjęli głównie seniorzy, choć w ich gronie znaleźli się też dużo młodsi uczestnicy, co pięknie wpisuje się w ideę międzypokoleniowej integracji.


21.02.2023 - Drużyna z I LO wygrała potyczki z przedsiębiorczości

Olimpiada „Społeczni Przedsiębiorczy” w wymiarze warsztatowym dobiegła końca. Wielkim finałem była trzecia i ostatnia potyczka, podczas której uczestnicy sprawdzili zdobytą wiedzę i umiejętności. Teraz przed nimi największe wyzwanie. Pora na działanie i próba wcielenia swoich projektów w życie.

W zmaganiach w ramach olimpiady uczestniczyła młodzież z kędzierzyńsko-kozielskich szkół średnich. Przez ostatnie tygodnie brała ona aktywny udział w licznych zajęciach, szkoleniach i spotkaniach przybliżających im tajniki biznesu czy współpracy z samorządem. Młodym ludziom bakcyla przedsiębiorczości zaszczepiało stowarzyszenie „Europa Iuvenis” w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

W ostatnim starciu zadaniem drużyn było przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie wypracowanego projektu społecznego oraz prezentacja materiałów promocyjnych i zaplanowanej kampanii w mediach społecznościowych. Głównym sprawdzianem była jednak symulacja „Pitcha” przed potencjalnym partnerem. Zwycięzcami olimpiady po zsumowaniu wyników ze wszystkich potyczek zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego. W zabawie uczestniczyła również młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.


20.02.2023 - Familijna zabawa w glinie

Odrobina cierpliwości i skupienia w połączeniu z pędzlem i szczyptą talentu przyniosły niesamowite rezultaty. Kolejni uczestnicy wzięli udział w warsztatach rzeźbiarsko-ceramicznych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. To świetny pomysł na spędzenie rodzinnego przedpołudnia.

Zajęcia integracyjne realizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” cieszą się niesłabnącą popularnością. Darmowe kursy pod okiem doświadczonych instruktorów odbywają się w Domu Kultury „Koźle” od kilku miesięcy. W ofercie znajdują się również zajęcia sensoryczno-terapeutyczne skierowane także do dzieci z dysfunkcjami.


17.02.2023 - Te kwiatki nigdy nie zwiędną

Na tych warsztatach pasja, piękno i użytkowość szły ramię w ramię. Goście Domu Dziennego Pobytu nr 4 „Wrzos” pod kierunkiem doświadczonej instruktorki stworzyli własne bukiety. Chociaż wykonano je ze sztucznych materiałów to do złudzenia przypominają prawdziwe kwiaty.

W zajęciach wzięli udział zarówno seniorzy, regularnie odwiedzający DDP nr 4, jak i zainteresowane osoby w różnym wieku. Swoje małe użytkowe dzieła sztuki, zabrali ze sobą, na pamiątkę czasu, który spędzili wspólnie integrując się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.


15.02.2023 - Mieszkańcy rozwijają kreatywne umiejętności z Dugnadem

Rozpoczęły się warsztaty rękodzielnicze organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Za nami już pierwsze zajęcia z ceramiki w Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia”. W planach są kolejne tego typu spotkania.

To pierwsze z wielu kreatywnych działań realizowanych przez MOPS w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Darmowe i bezpłatne warsztaty mają mieć charakter międzypokoleniowy, gdzie przy stanowiskach rękodzielniczych spotkają się m.in. seniorzy, młodzież i dzieci. Poszczególne Domy Dziennego Pobytu przygotują własne programy zajęć dla chętnych, które pomogą im odkryć i udoskonalić artystyczne i użyteczne talenty.


14.02.2023 - Magiczne światła wróciły do Domu Kultury

Popularność ostatnich warsztatów świetlnych przeprowadzonych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” przerosła oczekiwania organizatorów. Dlatego zapadła decyzja o przeprowadzeniu ich po raz kolejny, chociaż tym razem w trochę innym, bardziej okazjonalnym charakterze.

Motywem przewodnim magicznych kreacji były tym razem walentynki. Młodzi twórcy za pomocą światła i piasku tworzyli prace opowiadające o miłości.

Jeżeli podoba Wam się taka idea, na pewno ucieszy was wiadomość, że wciąż są wolne miejsca na kwietniowe warsztaty sensoryczne dla dzieci. Aby się na nie zapisać, wystarczy zadzwonić pod nr tel. 77 480 25 57.


13.02.2023 - Młodzież pod skrzydłami Europa Iuvenis

To były przygotowania przed ostatnią już potyczką w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy”. Tym razem na tapecie warsztatów dla młodzieży znalazły się takie tematy jak ,,Pozyskiwanie sojuszników i komunikacja’’ oraz ,,Przedsiębiorczość i Rynek Pracy’’.

To koniec trzeciego, a zarazem ostatniego z zaplanowanych cykli warsztatowych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Zajęcia organizowane przez stowarzyszenie Europa Iuvenis poprowadzili Paweł Dolibóg i Artur Ośko. Wzięło w nich udział wszystkie siedem drużyn z czterech szkół średnich, biorących udział w Olimpiadzie. Podsumowaniem nabytej wiedzy są finałowe starcie między uczestnikami. 


10.02.2023 - Odkryj swój talent razem z Dugnadem

Pora odkryć w sobie drzemiący talent i rozwinąć nową pasję. W naszym mieście ruszają darmowe warsztaty ceramiczne, witrażowe, manualne, rękodzielnicze i czerpania papieru. Prowadzący zajęcia pomogą uczestnikom rozwinąć skrzydła, a spod ich rąk wyjdą prawdziwe dzieła sztuki.

Bezpłatne kursy realizowane będą przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. W programie znalazła się cała paleta interesujących warsztatów, które odbywać się będą w Domach Dziennego Pobytu. Znane są już terminy zajęć organizowanych w lutym i w marcu. O kolejnych zainteresowane osoby będą informowane na bieżąco. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

Szczegółowy harmonogram oraz kontakt do organizatorów podany jest w poniższych tabelach.


06.02.2023 - Wszyscy jesteśmy z jednej gliny

Warsztaty artystyczne w Miejskim Ośrodku Kultury trwają w najlepsze. Za nami kolejne zajęcia w ramach projektu „Dugnad w Kędzirzynie-Koźlu”. Dzieci ucząc się jak pracować z gliną, odebrały też ważną lekcję cierpliwości, spokoju i przede wszystkim integracji.

Każdy cykl składa się z dwóch spotkań. Pod okiem instruktorki uczestnicy uczą się jak tworzyć własne, małe dzieła sztuki używając gliny. Warsztaty skierowane są głównie dla nieco starszych dzieci, od 6 lat.

Na majowe zajęcia zostały wolne miejsca. Zapisać się można pod nr tel. 77 480 25 57. Pierwszeństwo udziału mają maluchy z niepełnosprawnością, dysfunkcjami i w trakcie diagnozy. Oczywiście zdrowe dzieci również są mile widziane, gdyż nadrzędnym celem zajęć jest integracja.


30.01.2023 - Harmonogram „Dugnadu” zatwierdzony

Pierwsze w 2023 roku spotkanie koordynujące działania w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” za nami.  Partnerzy zaangażowani w jego wdrażanie ustalili wspólny plan działania na najbliższe 12 miesięcy. A wyzwań nie brakuje.

W naradzie udział wzięli pracownicy wszystkich wydziałów i biur urzędu miasta, które aktywnie biorą udział w realizacji „Dugnadu”. Nie mogło zabraknąć także przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego.

W trakcie spotkania szczegółowo podsumowano dotychczasowe działania oraz dokładne omówiono harmonogram na najbliższe cztery kwartały. Obradom przewodniczył zastępca prezydenta Artur Maruszczak. 


23.01.2023 - Zapisz dziecko na zajęcia z ceramiki

Jeśli macie ochotę wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”, to mamy dobre wieści. Są wolne miejsca na kwiecień. To idealna okazja do wspólnej zabawy, co udowodniły już ostatnie spotkania.

Zajęcia z ceramiki i rzeźby to wyciszenie i kreatywność, przez co idealnie nadają się dla dzieci z dysfunkcjami i w trakcie diagnozy. Oczywiście zdrowe maluchy też są mile widziane, gdyż nadrzędnym celem warsztatów jest integracja. W ramach jednego cyklu odbywają się dwa spotkania, które skierowane są do nieco starszych dzieci (od 6 lat) i ich rodziców.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 77 480 25 57.


19.01.2023 - Sportowe oblicze "Dugnadu"

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” podejmowane jest wiele działań integracyjnych, które mają zbliżać do siebie mieszkańców. Część z nich to zajęcia sportowe. Przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji działają trzy sekcje, do których uczęszcza łącznie blisko 50. dzieci. 

Młodzi sportowcy rozwijają swoje pasje trenując w zespołach, których brakowało w miejskiej ofercie. Są to szkółki piłki nożnej dziewcząt, bowlingu i kajakarstwa. Na regularnych zajęciach podnoszą swoje umiejętności, które później sprawdzą w ramach zaplanowanych zawodów. Treningi są całkowicie bezpłatne. Wszystkie koszty, w tym m.in. wynagrodzenia dla prowadzących czy opłaty za obiekty sportowe finansowane są z tzw. „środków norweskich”. W zajęciach mile widziani są wszyscy, zarówno w pełni sprawne dzieci, jak i z dysfunkcjami.


18.01.2023 - Przyjemne warsztaty na poważny temat

W Miejskiej Bibliotece Publicznej obyło się kolejne ekologiczno-integracyjne spotkanie w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Wykład „Człowiek w czasach wielkiej zmiany” zaangażował uczestników na wiele sposobów.

Prowadząca Małgorzata Szyszka poruszyła sporo tematów dotyczących fauny i flory naszej planety. Powstały krótkie scenki teatralne poruszające różne ekologiczne zagadnienia, a następnie odbywały się „burze mózgów”, podczas których wspólnie poszukiwano rozwiązań. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kędzierzyna-Koźla biorący udział w spotkaniu poradzili sobie z tematem śpiewająco!


17.01.2023 - Świeże spojrzenie na problemy społeczne

To była już druga potyczka w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy”. W murach I Liceum Ogólnokształcącego zebrało się prawie 100 uczestników z 12 szkół. Współzawodnictwo w formie ideathonu trwało niemal cały dzień. Młodzi ludzie swoje nowe umiejętności przygotowujące ich do dorosłego życia rozwijają dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych tworzyli projekty społeczne, mające na celu rozwiązanie ważnych problemów obecnych również w naszym mieście. Po blisko 5 godzinnych przygotowaniach przedstawiali oni swoje pomysły przed wszystkimi zebranymi i jury. Rozwiązaniom zaproponowanym przez młodzież przysłuchiwali się zastępca prezydenta Wojciech Jagiełło, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomasz Radłowski, menager Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego Tomasz Starowicz oraz wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych XYZ Tomasz Cholewiński.

Przed drużynami uczestniczącymi w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy” kolejne szkolenia i spotkania oraz realizacja przygotowanych projektów. Zajęcia dla młodzieży prowadzi Stowarzyszenie "Europa Iuvenis".


16.01.2023 - Ciemność! Widzę ciemność

Czasem wystarczy zgasić światło, by zaczęły dziać się czary. Magii dopełnia wtedy piasek, ziarenka, nasiona i wszystko co ma miłą w dotyku strukturę. Za nami kolejne zajęcia sensoryczne zorganizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Bezpłatne warsztaty w Miejskim Ośrodku Kultury skierowane są przede wszystkim do najmłodszych i ich rodziców. Maluchy poprzez swoje zmysły jeszcze lepiej poznają otaczający ich świat. Efektem ostatniego spotkania były również pachnące mydełka i ozdobne patyczki. W zajęciach uczestniczą też dzieci z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami różnego typu.


11.01.2023 - Uwiecznić przyrodę

Kolejne warsztaty ekologiczne odbyły się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Tym razem w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej powstały wspaniałe gipsowe zielniki. 

Jak uwieczniać przyrodę, w ten niecodzienny sposób uczestnikom pokazały prowadzące zajęcia Ewa Pietruszewska i Agnieszka Urban z "Pracownia Się Tworzy". Zajęcia były międzypokoleniowe, wzięła w nich udział młodzież szkolna oraz seniorzy. Pracy był ogrom, bałaganu również, ale było warto dla tak wspaniałych efektów.


10.01.2023 - Kreatywne i radosne zajęcia w ramach "Dugnadu"

Ruszyła kolejna edycja warsztatów ceramicznych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Kultury. Uczestnicy mieli okazję zdobyć nowe umiejętności i rozwijać dotychczasowe talenty w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

To były pierwsze, ale na pewno nie ostatnie tego typu zajęcia w 2023 r. Towarzyszyła im rodzinna i kreatywna atmosfera. Do udziału zaproszono także dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami różnego typu.


03.01.2023 - "Dugnad" zaszczepia przedsiębiorczość 

Za nami kolejny cykl warsztatów w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy”. Ambitna i aktywna młodzież z naszego miasta ponownie miała okazję zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu biznesu. Zajęcia odbyły się jako część projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”, a ich organizacją zajęło się stowarzyszenie Europa Iuvenis.

Drugi cykl warsztatowy wychodząc naprzeciw potrzebom uczestników, odbył się w ciągu trzech dni. Tym razem prowadzący skupili się na rozwijaniu nowych kluczowych kwalifikacji. Młodzież realizowała się w następujących tematach: „Planowanie działań i pozyskiwanie środków” oraz ,,Pozyskiwanie sojuszników i komunikacja”.


 Projekt współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel