Biuletyn Informacji Publicznej

  • Dugnad

Aktualności 2023 [PL]

Rozwój lokalny - Dugnad

"Dugnad" w Kędzierzynie-Koźlu. 

Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego.  


30.01.2023 - Harmonogram „Dugnadu” zatwierdzony

Pierwsze w 2023 roku spotkanie koordynujące działania w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” za nami.  Partnerzy zaangażowani w jego wdrażanie ustalili wspólny plan działania na najbliższe 12 miesięcy. A wyzwań nie brakuje.

W naradzie udział wzięli pracownicy wszystkich wydziałów i biur urzędu miasta, które aktywnie biorą udział w realizacji „Dugnadu”. Nie mogło zabraknąć także przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego.

W trakcie spotkania szczegółowo podsumowano dotychczasowe działania oraz dokładne omówiono harmonogram na najbliższe cztery kwartały. Obradom przewodniczył zastępca prezydenta Artur Maruszczak. 


23.01.2023 - Zapisz dziecko na zajęcia z ceramiki

Jeśli macie ochotę wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”, to mamy dobre wieści. Są wolne miejsca na kwiecień. To idealna okazja do wspólnej zabawy, co udowodniły już ostatnie spotkania.

Zajęcia z ceramiki i rzeźby to wyciszenie i kreatywność, przez co idealnie nadają się dla dzieci z dysfunkcjami i w trakcie diagnozy. Oczywiście zdrowe maluchy też są mile widziane, gdyż nadrzędnym celem warsztatów jest integracja. W ramach jednego cyklu odbywają się dwa spotkania, które skierowane są do nieco starszych dzieci (od 6 lat) i ich rodziców.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 77 480 25 57.


19.01.2023 - Sportowe oblicze "Dugnadu"

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” podejmowane jest wiele działań integracyjnych, które mają zbliżać do siebie mieszkańców. Część z nich to zajęcia sportowe. Przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji działają trzy sekcje, do których uczęszcza łącznie blisko 50. dzieci. 

Młodzi sportowcy rozwijają swoje pasje trenując w zespołach, których brakowało w miejskiej ofercie. Są to szkółki piłki nożnej dziewcząt, bowlingu i kajakarstwa. Na regularnych zajęciach podnoszą swoje umiejętności, które później sprawdzą w ramach zaplanowanych zawodów. Treningi są całkowicie bezpłatne. Wszystkie koszty, w tym m.in. wynagrodzenia dla prowadzących czy opłaty za obiekty sportowe finansowane są z tzw. „środków norweskich”. W zajęciach mile widziani są wszyscy, zarówno w pełni sprawne dzieci, jak i z dysfunkcjami.


18.01.2023 - Przyjemne warsztaty na poważny temat

W Miejskiej Bibliotece Publicznej obyło się kolejne ekologiczno-integracyjne spotkanie w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Wykład „Człowiek w czasach wielkiej zmiany” zaangażował uczestników na wiele sposobów.

Prowadząca Małgorzata Szyszka poruszyła sporo tematów dotyczących fauny i flory naszej planety. Powstały krótkie scenki teatralne poruszające różne ekologiczne zagadnienia, a następnie odbywały się „burze mózgów”, podczas których wspólnie poszukiwano rozwiązań. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kędzierzyna-Koźla biorący udział w spotkaniu poradzili sobie z tematem śpiewająco!


17.01.2023 - Świeże spojrzenie na problemy społeczne

To była już druga potyczka w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy”. W murach I Liceum Ogólnokształcącego zebrało się prawie 100 uczestników z 12 szkół. Współzawodnictwo w formie ideathonu trwało niemal cały dzień. Młodzi ludzie swoje nowe umiejętności przygotowujące ich do dorosłego życia rozwijają dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych tworzyli projekty społeczne, mające na celu rozwiązanie ważnych problemów obecnych również w naszym mieście. Po blisko 5 godzinnych przygotowaniach przedstawiali oni swoje pomysły przed wszystkimi zebranymi i jury. Rozwiązaniom zaproponowanym przez młodzież przysłuchiwali się zastępca prezydenta Wojciech Jagiełło, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomasz Radłowski, menager Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego Tomasz Starowicz oraz wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych XYZ Tomasz Cholewiński.

Przed drużynami uczestniczącymi w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy” kolejne szkolenia i spotkania oraz realizacja przygotowanych projektów. Zajęcia dla młodzieży prowadzi Stowarzyszenie "Europa Iuvenis".


16.01.2023 - Ciemność! Widzę ciemność

Czasem wystarczy zgasić światło, by zaczęły dziać się czary. Magii dopełnia wtedy piasek, ziarenka, nasiona i wszystko co ma miłą w dotyku strukturę. Za nami kolejne zajęcia sensoryczne zorganizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Bezpłatne warsztaty w Miejskim Ośrodku Kultury skierowane są przede wszystkim do najmłodszych i ich rodziców. Maluchy poprzez swoje zmysły jeszcze lepiej poznają otaczający ich świat. Efektem ostatniego spotkania były również pachnące mydełka i ozdobne patyczki. W zajęciach uczestniczą też dzieci z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami różnego typu.


11.01.2023 - Uwiecznić przyrodę

Kolejne warsztaty ekologiczne odbyły się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Tym razem w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej powstały wspaniałe gipsowe zielniki. 

Jak uwieczniać przyrodę, w ten niecodzienny sposób uczestnikom pokazały prowadzące zajęcia Ewa Pietruszewska i Agnieszka Urban z "Pracownia Się Tworzy". Zajęcia były międzypokoleniowe, wzięła w nich udział młodzież szkolna oraz seniorzy. Pracy był ogrom, bałaganu również, ale było warto dla tak wspaniałych efektów.


10.01.2023 - Kreatywne i radosne zajęcia w ramach "Dugnadu"

Ruszyła kolejna edycja warsztatów ceramicznych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Kultury. Uczestnicy mieli okazję zdobyć nowe umiejętności i rozwijać dotychczasowe talenty w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

To były pierwsze, ale na pewno nie ostatnie tego typu zajęcia w 2023 r. Towarzyszyła im rodzinna i kreatywna atmosfera. Do udziału zaproszono także dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami różnego typu.


03.01.2023 - "Dugnad" zaszczepia przedsiębiorczość 

Za nami kolejny cykl warsztatów w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy”. Ambitna i aktywna młodzież z naszego miasta ponownie miała okazję zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu biznesu. Zajęcia odbyły się jako część projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”, a ich organizacją zajęło się stowarzyszenie Europa Iuvenis.

Drugi cykl warsztatowy wychodząc naprzeciw potrzebom uczestników, odbył się w ciągu trzech dni. Tym razem prowadzący skupili się na rozwijaniu nowych kluczowych kwalifikacji. Młodzież realizowała się w następujących tematach: „Planowanie działań i pozyskiwanie środków” oraz ,,Pozyskiwanie sojuszników i komunikacja”.


 Projekt współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
Events of the day 1 luty 2023 (środa)
Events of the day 2 luty 2023 (czwartek)
Events of the day 3 luty 2023 (piątek)
Events of the day 4 luty 2023 (sobota)
Events of the day 5 luty 2023 (niedziela)
6
7
8
9
10
Events of the day 11 luty 2023 (sobota)
Events of the day 12 luty 2023 (niedziela)
13
Events of the day 14 luty 2023 (wtorek)
15
16
Events of the day 17 luty 2023 (piątek)
  • Event of the day 17 luty 2023 (piątek): Ice Party
Events of the day 18 luty 2023 (sobota)
Events of the day 19 luty 2023 (niedziela)
20
21
22
23
24
Events of the day 25 luty 2023 (sobota)
Events of the day 26 luty 2023 (niedziela)
27
28
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel