Biuletyn Informacji Publicznej

Mali programiści marsz do klawiatury

07.02.24
Mali programiści marsz do klawiatury

Luty to miesiąc, w którym młodzi programiści z naszego miasta będą mogli rozwinąć skrzydła. Przed nami kolejna edycja warsztatów „Giganci Programowania”. Bezpłatne zajęcia, na które obowiązują zapisy on-line, odbędą się w czterech terminach.

W Kędzierzynie-Koźlu zorganizowane zostaną w dniach 10-11 lutego w Domu Kultury „Chemik” oraz 24 i 25 lutego w Zespole Szkół nr 1. Zgłoszenia przyjmowane są w formie on-line, wyłącznie poprzez stronę internetową: https://info.kodujzgigantami.pl/press2.

Patronat nad wydarzeniem objęli prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle oraz starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.


Jak wyglądają zajęcia z programowania dla dzieci? Kulisy warsztatów Koduj z Gigantami.

Jak co roku o tej porze trwa akcja Koduj z Gigantami, czyli bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży. Największa tego typu inicjatywa w Polsce co roku gromadzi tysiące uczestników, którzy dzięki warsztatom mają szansę spróbować swoich sił w kodowaniu całkowicie za darmo. Zajęcia mogą się okazać świetnym pomysłem na wypełnienie wolnego czasu w trakcie ferii zimowych lub weekendu.

W poprzedniej edycji, udział w warsztatach wzięło ponad 30 tysięcy osób w Polsce, co pokazuje, jak bardzo zajęcia podnoszące poziom cyfryzacji są dziś potrzebne. Edukatorzy z Gigantów wierzą, że dzięki kolejnym edycjom wydarzenia, tematyka związana z kodowaniem dotrze do nowych uczestników i pozwoli im rozwinąć swoje umiejętności.

Bezpłatny warsztat z programowania - jak to właściwie wygląda?

Każde zajęcia trwają półtorej godziny, w trakcie tego czasu trenerzy pokazują uczniom jak wygląda świat programowania. Koduj z Gigantami to często pierwsza przygoda ucznia z programowaniem, dlatego podczas lekcji trenerzy skupiają się na wprowadzeniu dziecka stopniowo w tajniki kodowania. Dzięki wykorzystaniu środowisk dziecięcych i gier, które dzieci i młodzież znają, dużo łatwiej przekazać im wiedzę. Takie gry jak Minecraft, Fortnite czy Angry Birds, które zwykle kojarzą się z godzinami grania na komputerze, podczas zajęć zyskują charakter edukacyjny.

Podczas zajęć praca odbywa się w sposób projektowy - zawsze jest czas na burzę mózgów, aby każde dziecko mogło się poczuć częścią zespołu. Najważniejsze jednak dzieje się na koniec, czyli podczas testów. To moment, w którym każdy może przetestować swój projekt i razem z innymi uczniami rywalizować poprzez organizowane konkursy i zabawy.

Po zajęciach uczniowie dostają nagranie z lekcji i materiały powtórzeniowe, żeby utrwalić sobie wiedzę zdobytą na zajęciach i jeszcze lepiej poznać świat programowania. Wszystkie projekty, które powstają w trakcie zajęć nawiązują do świata dzieci i ich zainteresowań. Dzięki takim rozwiązaniom, znacznie łatwiej jest trafić do młodych umysłów z odpowiednią dawką wiedzy.

Zajęcia w ramach akcji Koduj z Gigantami polegają na stworzeniu własnego projektu programistycznego, gry komputerowej, strony internetowej lub aplikacji mobilnej (w zależności od wybranej tematyki). Każdy z warsztatów został zaplanowany i dostosowany przez doświadczonych trenerów do wieku dzieci i młodzieży:

7-9 lat
● Zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch
● Zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education

10-12 lat
● Zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch
● Zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education
● Zajęcia z wykorzystaniem App Inventor

13-18 lat
● Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania C#
● Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania C+ +
● Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania Python

Bezpłatny kurs programowania - czy jest potrzebny mojemu dziecku?

W świecie zdominowanym przez technologię, kompetencje cyfrowe stają się bardzo istotnym elementem edukacji. Zdobycie umiejętności na wczesnym etapie daje dzieciom i młodzieży większą elastyczność w doborze dalszych zainteresowań. Dodatkowo poprzez nauczanie programowania, uczestnicy warsztatów rozwijają umiejętności rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracowania z innymi, a także wykonywania zadań w sposób kreatywny i - co ważne w cyfrowym świecie zagrożeń - etyczny. Tworząc własne projekty, każdy jest w stanie nauczyć się elastycznego i kreatywnego podejścia nie tylko do nauki, ale również pracy w grupie.

Koduj z Gigantami - bezpłatne warsztaty już wystartowały i cały czas można się na nie zapisać!

Warsztaty stacjonarne w wybranych miastach w Polsce oraz online z dowolnego miejsca na świecie odbywają się do 03.03.2024 r. Zajęcia w placówkach Gigantów odbywają się na terenie każdego z województw. Podczas zapisów opiekun może wybrać dogodne dla siebie miejsce i termin.

Zapisy na warsztaty odbywają się w formie on-line, wyłącznie poprzez formularz zapisowy znajdujący się na stronie internetowej: https://info.kodujzgigantami.pl/press2.

Organizatorem akcji są Giganci Programowania. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Centrum GovTech, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Minister Edukacji oraz NASK. Patronami mediowymi są: Radio Nowy Świat, Android.com.pl, Komputer Świat i Miasto Dzieci.

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 luty 2024 (czwartek)
Events of the day 2 luty 2024 (piątek)
Events of the day 3 luty 2024 (sobota)
Events of the day 4 luty 2024 (niedziela)
Events of the day 5 luty 2024 (poniedziałek)
Events of the day 6 luty 2024 (wtorek)
Events of the day 7 luty 2024 (środa)
Events of the day 8 luty 2024 (czwartek)
Events of the day 9 luty 2024 (piątek)
Events of the day 10 luty 2024 (sobota)
Events of the day 11 luty 2024 (niedziela)
Events of the day 12 luty 2024 (poniedziałek)
Events of the day 13 luty 2024 (wtorek)
Events of the day 14 luty 2024 (środa)
15
Events of the day 16 luty 2024 (piątek)
Events of the day 17 luty 2024 (sobota)
18
19
20
Events of the day 21 luty 2024 (środa)
Events of the day 22 luty 2024 (czwartek)
Events of the day 23 luty 2024 (piątek)
Events of the day 24 luty 2024 (sobota)
Events of the day 25 luty 2024 (niedziela)
26
Events of the day 27 luty 2024 (wtorek)
28
Events of the day 29 luty 2024 (czwartek)
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel