Biuletyn Informacji Publicznej

Bycie eko jest na fali

05.05.21
Bycie eko jest na fali

Jedyny w swoim rodzaju ekologiczny jacht wyrusza w dziewiczy rejs. Pierwszą przystanią, do której zawinie będzie „Szkwał” w Kędzierzynie-Koźlu. Już w tę sobotę (08.05) łódź wypłynie z Raciborza i rozpocznie podróż, która będzie wyprawą badawczą połączoną z promocją ekologii i zdrowego stylu życia.

Eco-mobilna jednostka naukowo-badawcza, to jacht z ekologicznym napędem elektrycznym, zbudowany z inicjatywy profesora Stefana Nowaka z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Ta wyprawa to niespotykane przedsięwzięcie, będące w tej samej mierze przygodą, co projektem popularnonaukowym. W trakcie podróży załoga jachtu skupi się na badaniach i analizie takich zagadnień jak: zastosowanie napędu elektrycznego w żegludze śródlądowej, przygotowanie szlaków wodnych do ekoturystyki, ocena czystości rzek na trasie rejsu, badanie jakości wody i  powietrza. Zadaniem projektu jest również promocja szeroko pojętej ekologii, zrównoważonego rozwoju i circular economy (czyli regeneracyjnego systemu gospodarczego, w którym odpady z jednych procesów wykorzystywane są jako surowiec w innych, co minimalizuje produkcję śmieci, a także zużycie energii i materiałów). Co ciekawe sama łódź, która posłuży do realizacji projektu, również pochodzi z recyklingu. Zanim trafiła do prof. Stefana Nowaka, który ją przebudował i zmodernizował, służyła jako szalupa na zbudowanym w 1981 r. rosyjskim zbiornikowcu „Che Guevara”. 

Rejs naukowo-badawczy potrwa aż cztery miesiące. Rozpocznie się on w sobotę (08.05) w Raciborzu. Tego samego dnia około godz. 18.00 jednostka zawita do Kędzierzyna-Koźla. W dalszą podróż ze „Szkwału” wyruszy w niedzielę rano. W tym czasie będą ją mogli obejrzeć zainteresowani projektem mieszkańcy. Następnie załoga odwiedzi między innymi Gliwice, Opole, Wrocław, Szczecin, Kołobrzeg, Gdynię, Gdańsk, Elbląg i Iławę. Później zostanie przetransportowana na Mazury, gdzie pływać będzie po tamtejszych jeziorach do końca sierpnia.

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najbliższe wydarzenie

Brak nadchodzących wydarzeń

Brak nadchodzących wydarzeń

Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel