Biuletyn Informacji Publicznej

  • Widok na Kędzierzyn-Koźle z lotu ptaka

Sławięcice

Kościół parafialny p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej ul. Staszica 1, 630/59

Kościół parafialny p.w. św. Katarzyny Zbudowany w l.1864-9 w stylu neogotyckim z fundacji książąt Hohenlohe Oehringen. Murowany z czerwonej cegły ceramicznej, z kamiennym detalem architektonicznym. Fasada główna wieżowa. Portal główny z piaskowca, ostrołukowy, ze ślepą rozetą w tympanonie. W narożach nadproża herby rodu Hohenlohe i Prus. Trójnawowy, bazylikowy. Wnętrze otynkowane, pierwotnie bogato polichromowane.

Plebania ul. Staszica 1, 2052/80

PlebaniaWybudowana w 1852 r. w stylu neoklasycystycznym. Spalona w 1945 r., odbudowana w 1952 r. Murowana z cegły, otynkowana z motywem płaskiego boniowania. Założona na planie prostokąta, dwukondygnacyjna. Dach naczółkowy, kryty dachówką. Na osi głównej płaski ryzalit mieszczący wejście ujęte dwiema kanelowanymi półkolumnami. Ponad drzwiami płycina z zapisaną cyframi rzymskimi datą 1852.

Budynek gospodarczy przy plebanii ul. Staszica 1, 2053/80

Budynek gospodarczy przy plebaniiZbudowany ok. połowy XIX wieku. Wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, murowany z cegły, otynkowany. Część środkowa (spichlerz) dwukondygnacyjna, o kondygnacjach oddzielonych gzymsem. Dwie części boczne parterowe. Wszystkie nakryte dachami dwuspadowymi, pokrytymi dachówką.

Altana w ogrodzie plebańskim ul. Staszica 1, 2054/80

Altana w ogródku plebaniiWzniesiona w 1800 r.  Altana wolnostojąca, na planie prostokąta, dwukondygnacyjna, tzw. Chatka syberyjska. Drewniana, o konstrukcji zrębowej, kryta dachem namiotowym. Z dwoma wejściami, na parterze i na piętrze, które obiega galeryjka, na którą wiedzie drabina. Okienka na parterze prostokątne, na piętrze zamknięte łukiem odcinkowym.

Dwór ul. Sławięcicka 3, 2352/95

Dwór, ul. Sławięcicka 3Wzniesiony około 1930 r., neobarokowy. Wolnostojący, dwukondygnacyjny, podpiwniczony, wzniesiony na planie kwadratu z ryzalitami. Murowany z cegły, otynkowany. Dach mansardowy, kryty blachą. Fasada główna pięcioosiowa, na wysokim cokole, z trójosiowym ryzalitem na osi głównej, ujętym parą płaskich pilastrów, zwieńczonym przyczółkiem zamkniętym łukiem odcinkowym. W elewacji północnej ryzalit trójosiowy z wejściem głównym, zwieńczony szczytem. W elewacji południowej ryzalit dwuosiowy. Od wschodu przylega do niego parterowa przybudówką o ściętym narożu, stanowiąca podstawę balkonu. Od zachodu taras wieloboczny, z balkonem powyżej, wspartym na pięciu kolumnach. W dachu lukarny zamknięte półkoliście.

Dom tzw. dom ogrodnika ul. Sadowa 2, 2055/80

Dom ogrodnikaZbudowany ok. 1830 r. w stylu późnoklasycystycznym, założony na planie prostokąta. Parterowy, murowany, kryty dachem naczółkowym. Usytuowany na osi belwederu.

Pawilon ogrodowy „Belweder" w zespole pałacowym ul. Sławięcicka, 1950/71

Pawilon ogrodowy BelwederZbudowany w 1802 r. w tradycjach barokowych. Złożony z prostokątnej części środkowej przeprutej w przyziemiu i czterech cylindrycznych wieżyczek w narożach. Trójkondygnacyjny, kryty dachem kopulastym.

Ruina pałacu i park krajobrazowy ul. Sławięcicka, 832/64

Ruina pałacu i park krajobrazowyPałac, późnoklasycystyczny, usytuowany na nieznacznym wzniesieniu w otoczeniu rozległego parku założonego w stylu angielskim. Pierwotnie piętrowy, wzniesiony na rzucie trzech prostokątów połączonych galeriami, obecnie w ruinie. Pałac figurował w rejestrze zabytków pod nr rej. 832/64 z 21.04.1964 i decyzją Ministra Kultury został skreślony z rejestru. Jedynym reliktem pierwotnej budowli jest przylegający niegdyś do elewacji bocznej pałacu trójosiowy, filarowo-kolumnowy portyk z półkoliście występującym belkowaniem wspartym na korynckich kolumnach i filarach. Kapitele o fantazyjnej ornamentyce, wzbogacone głowami lwów podtrzymujących w pyskach festony kwiatowe.

Dom w zespole folwarcznym ul. Sadowa 95, 2070/81

Wolnostojący, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, murowany z cegły, otynkowany. Dach naczółkowy kryty blachą. Większa część pierwotnych otworów prawdopodobnie zamurowana.

Budynek krematorium filii b. Oświęcimia, 2059/80

Budynek krematorium filii b. OświęcimiaPozostałość po obozie koncentracyjnym, wzmiesiony w 1942 r. Mieści piec krematoryjny. Wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, kryty dachem dwuspadowym o niskim kącie nacyhlenia połaci. Otwór wejściowy i okienne otwarte, okratowane.  Na zewnętrznej ścianie budynku, pośrodku, kamienna tablica z napisem "Miejsce uświęcone krwią poległych za wolność"

Elektrownia dworska ul. Puszkina 1, 2357/96

Elektrownia dworska ul. Puszkina 1Budynek dawnej elektrowni dworskiej zbudowany w połowie XIX w. przez F. A. von Hohenlohe. Założony na rzucie litery „L”, dwukondygnacyjny, podpiwniczony. Murowany z cegły, otynkowany. Kryty dachami ceramicznymi. Elewacja parteru z cegły licówki, w drugiej kondygnacji mur szachulcowy.

Kanał Kłodnicki, 2194/89

Kanał KłodnickiZbudowany w latach 1792-1834 sztuczny szlak żeglugowy łączący Śląsk z Prusami poprzez Odrę i port w Koźlu. Posiadał 18 śluz dla pokonania łącznej różnicy poziomu wód kanału ok. 49 m. Kanał był obsadzony drzewami, które rosną do dziś. Od początku swego istnienia kanał wzbudzał podziw i zainteresowanie dla swoich nowatorskich rozwiązań technicznych i walorów krajobrazowych. Konkurencja gwałtownie rozwijającego się transportu kolejowego oraz trudności w utrzymaniu kanału przyczyniły się do decyzji o jego częściowym zasypaniu i przebudowie. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty tego kanału z sześcioma śluzami wpisanymi do rejestru zabytków (nie wszystkie istnieją).

Zespół szpitala im. R. Kocha ul. Orkana 14, 74/2008

Zespół szpitala im. R. KochaZespół budynków dawnego szpitala przeciwgruźliczego, zbudowanego z fundacji księcia Hohenlohe w 1884 r. Budynki murowane z cegły, nietynkowane, ze skromnym detalem architektonicznym, podpiwniczone, dwukondygnacyjne.

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
Events of the day 6 styczeń 2020 (poniedziałek)
7
Events of the day 8 styczeń 2020 (środa)
9
Events of the day 11 styczeń 2020 (sobota)
Events of the day 12 styczeń 2020 (niedziela)
Events of the day 13 styczeń 2020 (poniedziałek)
14
Events of the day 15 styczeń 2020 (środa)
Events of the day 16 styczeń 2020 (czwartek)
17
Events of the day 19 styczeń 2020 (niedziela)
Events of the day 20 styczeń 2020 (poniedziałek)
Events of the day 21 styczeń 2020 (wtorek)
Events of the day 23 styczeń 2020 (czwartek)
Events of the day 24 styczeń 2020 (piątek)
Events of the day 25 styczeń 2020 (sobota)
Events of the day 26 styczeń 2020 (niedziela)
27
28
29
30
31
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel