Biuletyn Informacji Publicznej

  • Urząd Miasta
  • Urząd Miasta

Relacja z 4-dniowej wycieczki z Podlasia

Seniorzy Związku w dniach od 18 lipca do 21 lipca zwiedzali "Skarby Podlasia", region Podlasia to część Polski  północno-wschodniej, gdzie znajdują się wielkie kompleksy leśne, cztery parki narodowe i krajobrazowe, czyste rzeki i jeziora to również mozaika kulturowa i narodowościowa: od wieków żyją obok siebie Polacy, Białorusini Litwini, Ukraińcy, Tatarzy i Żydzi.

Nasi Seniorzy odwiedzali i zwiedzali wspaniałe zachowane zabytki w takich miejscowościach jak:  Tykocin - Zamek, Synagogę, Alumat,  Choroszcz -letni Pałac Branickich a w Białymstoku - Pałac Branickich wraz z ogrodami, Cerkiew Sobór Św.Mikołaja, Rynek, Ratusz, Augustów -Bazylika NSJ, rejs po jeziorze Augustowskim - szlakiem J.Pawła II do Studzieniczej,Wasilków Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej - Święta Woda tu też stawiają ludzie swoje krzyże w podziękowaniu za odzyskanie nadziei i odwagi przy znoszeniu trudów , Sokółka- cud Eucharystyczny -Kościół św. Antoniego, Bohomiki ostatnia osada tatarska - spotkanie z autentycznym Tatarem, ciekawe opowieści na temat obyczajów, degustacja potrawy tatarskiej, spotkanie w Meczecie, Hajnówka jest  centrum kulturalnym ludności białoruskiej, stanowiący prawie 30 %mieszkańców, w Hajnówce znajduje się Sobór Trójcy Świętej, Cerkiew- świątynia zbudowana w latach 80 XX wieku bardzo ciekawa architektonicznie a wnętrze świątyni to ceramiczny Ikonostas a na ścianach pisane ikony z Nowego Testamentu.

Grabarka -św. Góra  miejsce pielgrzymek prawosławnych, wokół Cerkwi są ustawione krzyże , które są  a przynoszone z modlitwą  o pomoc w różnych trudnych sytuacjach życiowych.  Siematyce - Kościół Wniebowzięcia NMP

A zakwaterowani byliśmy w Supraślu - perełce Puszczy Knyszyńskiej, pełne zabytków otulone rzeką leży w sercu przebogatej puszczy, byliśmy również na szwędaczkach supraskich wraz z przewodnikiem.

Nie sposób wszystkich zakątków Podlasia  opisać ale wycieczka była wspaniała, edukacyjna i integrująca a pogoda nam dopisała.

Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel