Biuletyn Informacji Publicznej

  • Dugnad

Aktualności 2022 [PL]

 

"Dugnad" w Kędzierzynie-Koźlu. 

Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego.  


30.12.2022 - Pierwszy rok za nami!

„Dugnad” niemal od roku gości w Kędzierzynie-Koźlu. W tym czasie zdążył już zmienić oblicze miasta, zintegrować mieszkańców i poprawić jakość ich życia. Na projekt współfinansowany z funduszy „norweskich” składa się kilkadziesiąt przeróżnych przedsięwzięć.

O wszystkich tych inicjatywach można dowiedzieć się ze specjalnie dedykowanej strony: www.dugnad.kedzierzynkozle.pl. Podsumowanie zrealizowanych przedsięwzięć ukazało się również na łamach lokalnej prasy.


29.12.2022 - „Dugnad” pomaga na rynku pracy

Aż piętnastu uczestników kursu podnoszącego kwalifikacje zawodowe z pozytywnym wynikiem ukończyło egzamin na „Uprawnienia energetyczne SEP G1 do 1kV”. To tylko jeden z darmowych programów dokształcających zorganizowanych przez KKPP w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Wcześniej z powodzeniem zrealizowano szkolenia na operatorów koparek, wózków widłowych oraz spawaczy. Uczestnicy bezpłatnych zajęć pozytywnie ocenili omawiane zagadnienia tematyczne i wyrazili przekonanie, że zdobyte kwalifikacje wykorzystają w obecnym miejscu pracy, zyskując tym samym możliwość awansu czy zwiększenie wynagrodzenia.


22.12.2022 - Pies też człowiek

Jak poprawnie zajmować się domowymi zwierzakami i odczytywać wysyłane przez nie sygnały? Tego dowiedzieli się uczestnicy spotkania z Tomem Justyniarskim. Uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 16 odwiedził niezwykły gość w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Autorowi takich książek dla dzieci jak „Psie troski” i „Mój przyjaciel bocian” towarzyszyła wierna przyjaciółka - suczka Lusia. Wspólnie wytłumaczyli wiele aspektów życia z czworonogami i zasad poprawnej opieki nad nimi. Zajęcia były częścią ekologicznej inicjatywy stworzonej przez Miejską Bibliotekę Publiczną.


19.12.2022 - Terapia w świątecznym duchu

Tym razem temat przewodni warsztatów sensorycznych narzucił kalendarz i zbliżające się Boże Narodzenie. Ostatnie w tym roku spotkanie musiało mieć świąteczny charakter. W ruch poszła masa solna, z której powstały przepiękne ozdoby choinkowe. W całej sali pachniało również pomarańczami, goździkami i cynamonem.

Darmowe zajęcia odbywają się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Są one okazją nie tylko do zdobycia nowych umiejętności, ale również formą integracji i terapii dla dzieci z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami.


14.12.2022 - Żyć w zgodzie z naturą

Czy filozofia może być eko? Na to pytanie odpowiedzi pomógł udzielić gość Miejskiej Biblioteki Publicznej Piotr Stankiewicz – doktor nauk humanistycznych i wykładowca. Spotkanie „Ekologia, Stoicyzm, Klimat” było częścią projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Filozofowie stoiccy dużo mówili o „życiu zgodnym z naturą”. Ale co to oznacza w naszych czasach, w dobie kryzysu ekologicznego i klimatycznego? Osoby „miłujące mądrość” mają szczególnie wrażliwe spojrzenie na te kwestie. Podczas prelekcji rozważano tematy egzystencjalne, które jak się okazuje mają bardzo praktyczne przełożenie na naszą rzeczywistość. Codzienne wybory, ograniczanie potrzeb materialnych i życiowych z pewnością pozwalają odetchnąć naszej planecie, która co raz bardziej obciążana jest rozbuchaną konsumpcją.


12.12.2022 - Skrzydlaci sąsiedzi z naszego miasta

Mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla są nie tylko ludzie. To również wolno żyjące zwierzęta, które na dobre zadomowiły się w mieście. O tym jak rozpoznawać i zaprzyjaźnić się ze skrzydlatymi sąsiadami opowiadał Łukasz Berlik. Spotkanie z przedstawicielem Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego odbyło się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Wykład poświęcony ptakom, które możemy napotkać podczas codziennych spacerów zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna. Z zaproszenia skorzystały głównie dzieci i młodzież. W trakcie wykładu uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie gatunki występują na naszych osiedlach, jak wygląda ich codzienne życie i bytowanie oraz co zrobić, aby zachęcić jak największą liczbę ptaków do osiedlania się na terenach zurbanizowanych.

 


08.12.2022 - Zero waste w praktyce

Jak żyć bardziej eko i stosować recykling w domu? Tego dowiedzieli się uczniowie i seniorzy z Kędzierzyna-Koźla. W ramach bezpłatnych warsztatów powstały torby na zakupy, które dały nowe życie starym materiałom.

Wydarzenie pn. "Less Waste, czyli zero waste dla początkujących" odbyło się w ramach kampanii ekologiczno-kulturalnej prowadzonej przez Miejską Bibliotekę Publiczną, jako część projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Poza edukacją ważną rolę odegrała tutaj również integracja międzypokoleniowa, łącząca w ramach jednego przedsięwzięcia młodzież i mieszkańców 60+.


07.12.2022 - Co młodzi wiedzą o samorządzie?

Okazuje się, że bardzo dużo! Sprawdzono to podczas Olimpiady „Społeczni Przedsiębiorczy”. Uczniowie pochwalili się posiadanymi informacjami w trakcie quizu przeprowadzonego w formie teleturnieju przez stowarzyszenie "Europa Iuvenis". Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

W potyczce wzięło udział 21 zespołów z 13 szkół. Przed jej rozpoczęciem odbyło się spotkanie uczestników z działaczami społecznymi związanymi ze sferą samorządową: Michałem Kusiem — pracownikiem Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle oraz Mateuszem Wrotnym — absolwentem prawa, pierwszym Przewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego, obecnie pracownikiem biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Teleturniej „Wiedza o samorządzie i aktywności społecznej” odbył się w dwóch kategoriach wiekowych.


06.12.2022 - Co robaczki porabiają na co dzień?

Są małe i wszędzie ich pełno. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, jak ważne są dla nas różnego rodzaju owady. Odkryli to najmłodsi goście Miejskiej Biblioteki Publicznej podczas spotkania z Katarzyną Biegańską, autorką książki „W Robaczkowie”.

Zajęcia z pisarką odbyły się w ramach kampanii ekologiczno-kulturalnej, realizowanej jako część projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Nasi milusińscy dowiedzieli się, jak wielką rolę w środowisku odgrywają insekty i owady, jakie są ich rodzaje i czym różnią się od siebie. Uważni słuchacze otrzymali wyjątkowy prezent w postaci książki ze specjalną dedykacją.


05.12.2022 - Mają „fach” w ręku

Mali rzeźbiarze cały czas szlifują świeżo zdobyte umiejętności. Spod ich ręki wychodzą prawdziwe perełki, które ozdabiają ich domy. Bezpłatne warsztaty z ceramiki odbywają się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Zajęcia prowadzone w Domu Kultury „Koźle” organizowane były od września, praktycznie co tydzień. To jednak nie koniec zabawy z gliną. W planach są następne darmowe spotkania. Nabór prowadzi Miejski Ośrodek Kultury, który do udziału zaprasza także dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnościami u dysfunkcjami różnego typu.

Więcej szczegółów na: https://www.mok.kedzierzyn-kozle.com.pl/wydarzenia-kulturalne/1438-warsztaty-integracyjne-zapraszamy.



04.12.2022 - Inwazja z bieguna północnego

Na ulicach i w parku zaroiło się od charakterystycznych „świętych” w czerwonych kubrakach. Naliczyć ich można było blisko sześciuset! W Kędzierzynie-Koźlu każdy mógł poczuć się jak zabiegany przed świętami Mikołaj.

Wszystko za sprawą jubileuszowego, dziesiątego już „Biegu Mikołajkowego” organizowanego przez Klub Sportowy „Koziołek” w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Uczestnicy mieli do pokonania malowniczą trasę na dwóch dystansach do wyboru – 5 i 10 kilometrów. Prowadziła ona zarówno ulicami Koźla, jak i przez zabytkowe planty. Dodatkowymi atrakcjami były biegi rodzinne oraz dziecięce i młodzieżowe.


01.12.2022 - Sami też ciągle się uczą

Dyrektorzy miejskich szkół i przedszkoli oraz pracownicy Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta rozwijali swoje kompetencje na specjalnym szkoleniu. Nową wiedzę przyswoili dzięki zajęciom zrealizowanym w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Tematyka warsztatów obejmowała zmiany z zakresu prawa oświatowego i edukacji, w tym takie zagadnienia jak: ocena pracy nauczyciela i dyrektora, awans zawodowy oraz zatrudnianie specjalistów. Szkolenie miało na celu praktyczne przygotowanie kadry kierowniczej do nowo wprowadzonych przepisów.


30.11.2022 - Rzeźbią prawdziwą integrację 

„Dugnad” nie tylko integruje, ale pozwała również odkryć w sobie nowe talenty. Za nami kolejne z cyklu warsztaty sensoryczno-terapeutyczne w Domu Kultury „Koźle”. Kolejni uczestnicy bezpłatnych zajęć współfinansowanych ze środków „norweskich” zmierzyli się z gliną i dłutem.

Efekty ich pracy przerosły najśmielsze oczekiwania. Pod czujnym okiem instruktorów powstały prawdziwe dzieła sztuki. To jednak nie koniec przygody. Na następnym spotkaniu wszyscy mali rzeźbiarze będą szkliwić swoje prace, co dla wielu jest najlepszą zabawą w całym procesie twórzczym.


29.11.2022 - Ulice pełne Mikołajów

Już po raz dziesiąty peleton Mikołajów przebiegnie przez nasze miasto. W tym roku możemy spodziewać się ich około sześciuset! Tylu białych bród, czerwonych kubraków i worków z prezentami jeszcze nie widzieliście. Tak tłoczno na starcie będzie dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

X Bieg Mikołajkowy wystartuje w niedzielę (04.12) o godz. 14:00. Pięcio- i dziesięciokilometrowe trasy prowadzić będą zarówno ulicami miasta, jak i ścieżkami parku miejskiego. Dodatkowo zaplanowano bieg dzieci i młodzieży z Mikołajem oraz bieg rodzinny. Poza medalami uczestnicy mogą powalczyć o nagrody za najciekawsze przebranie i najliczniejszą drużynę.


28.11.2022 - Nowe życie starych rzeczy

Ekologia to także ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów i wtórne wykorzystanie surowców. Wbrew temu, co może się wydawać nie potrzeba do tego zaawansowanej technologii – każdy może robić to u siebie w domu. Jak?

Tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów ekologicznych organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Wszyscy zgłębiali tajniki recyklingu, zmieniając stare, nieużywane rzeczy w małe dzieła sztuki. Na zajęciach niepotrzebne banery reklamowe otrzymały „drugie życie” jako torby na zakupy, a kawałki drewna w zabawkowe samoloty. To była pełna integracja, bo w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej udział wzięli seniorzy, jak i młodzież. Zaproszono również tłumacza języka migowego.


25.11 - Jak prowadzić ogród w permakulturze?

To fascynujące zagadnienie zgłębiali uczestnicy warsztatów ekologicznych, które odbyły się w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu". Zebrani poznali tajemnice natury mogące pomóc im kultywować swoje przydomowe ogródki w prosty i co najważniejsze, zupełnie naturalny sposób.

Tajemniczo brzmiąca "permakultura" to nic innego, jak ekologiczna uprawa prowadzona na wzór naturalnych ekosystemów, zakładająca jak najmniejszą ingerencję ze strony człowieka. Podczas warsztatów w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej rozmawiano m.in. o tym, jak sadzić rośliny, by korzystnie na siebie oddziaływały, a także jak ważna jest fauna w naturalnych ogrodach.


24.11 - Kolejne uprawnienia w ramach projektu „Dugnad” zdobyte

Uczestnicy bezpłatnych szkoleń zawodowych prowadzonych przez Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy mogą dopisać do swojego CV nowe umiejętności. Kolejni słuchacze zaliczyli egzaminy końcowe nadające im cenne kwalifikacje.

Darmowe kursy realizowane są w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Jako pierwsze do testów podeszły osoby kształcące się na operatorów koparek oraz wózków widłowych. Takim certyfikatem może poszczycić się 17 uczestników. Kolejne 15 osób pozytywnie zakończyło kurs na spawacza blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG 141.


23.11 - Harmonogram pod kontrolą

Projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” to kilkadziesiąt różnych przedsięwzięć, które zmieniają nasze miasto. Realizacja wszystkich inicjatyw wymaga koordynacji i skutecznego nadzoru.

W siedzibie urzędu miasta odbyło się kolejne spotkanie podsumowujące dotychczasowe wdrażanie projektu. W naradzie pod przewodnictwem zastępców prezydenta Artura Maruszczaka i Wojciecha Jagiełło udział wzięli przedstawiciele podmiotów i partnerów zaangażowanych w działania współfinansowane ze środków „norweskich”. W trakcie dyskusji szczegółowo zaprezentowano harmonogram realizowanych aktualnie zadań oraz omówiono te zakończone.


22.11 - Jesienne „wykopki” z Dugnadem

Na warsztaty sensoryczne w Miejskim Ośrodku Kultury zawitał „Pan Bulwa”. Sympatyczna figurka z ziemniaka powstała podczas spotkań organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Uczestnicy zajęć po raz kolejny zostali zaskoczeni pomysłowością i kreatywnością prowadzących. Tym razem w ruch poszły warzywa i sterty słomy. Okazało się, że płody rolne mogą okazać się doskonale przydatne podczas ćwiczeń terapeutycznych. Warsztaty mają charakter integracyjny, co oznacza, że biorą w nich udział zarówno dzieci zdrowe, jak i z dysfunkcjami.


21.11 - Młodzi i przedsiębiorczy

Młodzież z Kędzierzyna-Koźla bierze udział w cyklu zajęć szkoleniowych pn. „Społeczni Przedsiębiorczy”. Eksperci ze Stowarzyszenie „Europa Iuvenis” podczas warsztatów pokazali uczniom z miejskich szkół m.in. jak zacząć działać i współpracować z samorządem lokalnym.

Uczestnicy cenną wiedzę pozyskują dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Ostatnie spotkanie odbyło się w siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości. 14 drużyn z 10 szkół biorące udział w zajęciach rozwijało umiejętności, które mogą okazać się bardzo pomocne w dorosłym i zawodowym życiu. Uczniowie pokazali, że potrafią być kreatywni, a przedsiębiorczość to dla nich zagadnienie nie tylko przydatne, ale również ciekawe.


19.11 - "Koncert Czterech Kultur" wypełnił halę "Śródmieście"

Prawdziwe tłumy na „Koncercie Czterech Kultur”. Tegoroczna edycja wydarzenia zrealizowana została z prawdziwym rozmachem. Blisko tysiąc osób bawiło się w hali „Śródmieście”. Występom artystów towarzyszyła degustacja tradycyjnych potraw.

Na scenie zaprezentowali się: chór Echo Kresów (kultura kresowa), Kabaret Rak (kultura śląska), Bogdan Trojanek & Terne Roma (kultura romska), Andrea Rischka, Aneta i Norbert, Kwaśnica Bavarian Band, Solidaris Brass i Danuta Wiśniewska (kultura niemiecka).

Wzajemną integrację przeprowadzono w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.


18.11 - Dugnad kontra smog

Czyste powietrze to sprawa ważna dla nas wszystkich, bez względu na wiek. W warsztatach pt. „Stop smog” uczestniczyli seniorzy i uczniowie szkół podstawowych. Do zacieśniania międzypokoleniowej koalicji w sprawie ekologii zachęca Miejska Biblioteka Publiczna w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Bezpłatne zajęcia miały zarówno teoretyczny, ale i praktyczny charakter. Uczestnicy spotkania nie tylko dowiedzieli się czym jest smog, ale również jakie rośliny pomagają w oczyszczaniu powietrza. Uzupełnieniem tych informacji były zajęcia z tworzenia mini eko-systemów.


14.11 - Słodkie warsztaty w ramach Dugnadu

W filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej zawrzało jak w ulu. To za sprawą niezwykle ciekawych warsztatów prowadzonych przez właścicieli pasieki „Gucio” z Niezdrowic. Podzieli się oni z uczestnikami wiedzą na temat niesamowitego świata pszczół.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. To kolejne z interesujących spotkań proekologicznych o charakterze integracyjno-edukacyjnym organizowanych przez miejską placówkę.


10.11 – To będzie smaczna integracja

Nic tak nie zbliża ludzi do siebie, jak śpiew, przepyszne jedzenie i świetna zabawa. W kąt idą wszelkie stereotypy, gdy integruje nas kultura. W tym przypadku nie jedna, a nawet cztery.

Przed nami wyjątkowe wydarzenie, które przedstawi nam śląskie, niemieckie, romskie i kresowe zwyczaje. Doskonale znany mieszkańcom „Koncert Czterech Kultur” odbędzie się 19 listopada w hali sportowej „Śródmieście” pod szyldem projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Wstęp na to artystyczne widowisko możliwy będzie za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Dostępne będą one w kasach kin „Chemik” i „Twierdza” od najbliższej soboty (12.11).


09.11.2022 - Glina spaja całe pokolenia

Herbata wypita z własnoręcznie wykonanego kubka smakuje znacznie lepiej. Tak samo choinka przyozdobiona autorskimi ozdobami prezentować się będzie jeszcze okazalej. Prawdziwe cuda powstawały podczas kolejnych zajęć rzeźbiarskich zorganizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Za nami kolejne z bezpłatnych warsztatów integracyjnych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. Tradycyjnie spotkania te cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co potwierdza pełna lista uczestników. Okazuje się, że glina doskonale łączy pokolenia, ponieważ we wspólnej zabawie uczestniczyły dziećmi z rodzicami.


07.11.2022 - Oczarowani bogactwem natury

Do czego służą zioła i jak ich używać dowiedzieli się odwiedzający Miejską Bibliotekę Publiczną podczas spotkania z Joanną Laprus, ekspertką od magicznych roślin. Cała, liczna publika wyszła z tej prelekcji dosłownie oczarowana.

Autorka takich książek jak „Słowiańskie rośliny czarowne” i „Słowiańskie boginie ziół” była kolejnym gościem prowadzonej przez placówkę akcji proekologicznej w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu". W trakcie prelekcji dowiedzieliśmy się m.in. których ziół nasi słowiańscy przodkowie używali, do wytwarzania miłosnych eliksirów, a których by wzmocnić włosy. Wiedza ta, chociaż dziś już zapomniana pokazuje jak wielką rolę odgrywała kiedyś natura w życiu ludzi.


04.11.2022 - Kopiesz jak dziewczyna! To komplement!

Wbrew temu, co mogą mówić złośliwi, to płeć piękna doskonale wie co oznacza „spalony”. W hali sportowej „Śródmieście” dziewczęce drużyny z aż sześciu szkół podstawowych z powiatu rywalizowały o pierwsze miejsce w kędzierzyńsko-kozielskim turnieju piłki nożnej „Girls Cup”.

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji powołał i prowadzi sekcję piłkarską dla dziewcząt. Bezpłatne zajęcia z wykwalifikowanymi trenerami odbywają się w halach sportowych, na Orlikach i na murawie stadionu „Kuźniczka”. Teraz przyszedł czas, aby sprawdzić nowe umiejętności podczas prawdziwych zmagań. Młode piłkarki z klas I-IV rozegrały serię meczy, które wyłoniły najlepszą drużynę. Na zwycięskie ekipy czekały puchary, a dla wszystkich zawodniczek przygotowano medale. Pamiątkowe statuetki przygotowano również dla najlepszej piłkarki, królowej strzelców, bramkarki oraz  zawodniczki grającej fair-play.

W turnieju "Girls Cup" uczestniczyły ekipy z miejskich szkół nr 5, 9, 18 oraz goście z Roszowickiego Lasu, Starej Kuźni oraz Dziergowic.


02.11.2022 - Małe cuda ze skarbów jesieni

„Pani Jesień” gościła w murach Domu Kultury „Koźle”. To z jej skarbów przygotowano niezwykłe ozdoby, które udekorują mieszkania uczestników warsztatów. Za nami zajęcia integracyjno-sensoryczne realizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Było to już kolejne z cyklu spotkanie zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury. Pod okiem instruktorów dzieci wspólnie z rodzicami stworzyły prawdziwe perełki. Materiałem wykorzystywanym podczas kreatywnych warsztatów były liście, szyszki, orzechy i dynie.

 


27.10 – Szpilki zostaną w szatni

Czekają nas kolejne sportowe emocje pod znakiem „Dugnadu”. Na parkiet hali sportowej „Śródmieście” wybiegną dziewczyny, które udowodnią, że całkiem nieźle potrafią strzelać do bramki.

4 listopada odbędzie się turniej piłki nożnej dziewcząt „Girls Cup”. W zmaganiach wezmą udział uczennice klas I-IV szkół podstawowych. Wśród uczestniczek znajdą się również zawodniczki sekcji sportowej działającej przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.


26.10.2022 - Prosto z lasu do biblioteki

Ekologiczne spotkania i warsztaty organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu cieszą się dużym zainteresowaniem. Ostatnio mieliśmy okazję spotkać się z Marcinem Kostrzyńskim – autorem książek i filmów przybliżających naturę, lepiej znanym jako Marcin z Lasu.

Podczas spotkania w filii nr 5 autor „Przyrodyjek” opowiadał zebranym o naturze, puszczach i leśnych zwierzętach: dzikach, lisach, wilkach i borsukach. Kostrzyński pokazał również filmy ze swojej wyprawy do odległej Kanady, a także zdradził historie, których prawdopodobnie nie można usłyszeć od nikogo innego, np. jak kaczki reagują na mechanicznego bobra i czy może się on wtopić w otoczenie.


20.10.2022 - Matka natura w “kryształowej kuli”

Jak stworzyć własny, osobisty las, można było nauczyć się podczas warsztatów ekologicznych w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu. Uczestnicy wynieśli z nich prawdziwe "puszcze" zamknięte w słoikach.

Podczas zajęć „Las w słoiku” trudno było znaleźć wolne miejsce na sali. Jest to jedno z wielu wydarzeń proekologicznych, których organizatorem jest MBP w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.


19.10.2022 - Dugnad w obiektywie i dyktafonie

Czy jest jeszcze ktoś w Kędzierzynie-Koźlu, kto nie słyszał czym jest "Dugnad"? Nie chce nam się w to wierzyć, ale na wszelki wypadek, podsuwamy Wam materiały na ten temat, które ukazały się w prasie, radiu i telewizji.

Jak ktoś nie zna jeszcze założeń projektu współfinansowanego ze środków norweskich, niech się dowie, co traci. 


14.10.2022 - Integracja na całego

Integracja w ramach projektu „Dugnad” zatacza coraz szersze kręgi. Dołączyła do niego właśnie Miejska Biblioteka Publiczna, która na inauguracyjnym spotkaniu skupiła nad problemem relacji ludzi i zwierząt. Przewodnikiem po tym trudnym temacie był znany przyrodnik dr Andrzej Kruszewicz. 

To było pierwsze z wielu nadchodzących w bibliotece wydarzeń, których tematem będą: ekologia i ochrona środowiska, a co za tym idzie integracja z przyrodą. Pierwszym gościem, który inaugurował to przedsięwzięcie był dr Andrzej Kruszewicz – ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, autor i tłumacz dziesiątek publikacji przyrodniczych. Jego spotkanie z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla pn.: „Hipokryzja w naszych relacjach ze zwierzętami” cieszyło się ogromną popularnością. 


11.10.2022 - Sport zbliża, Dugnad integruje

To już drugi mityng lekkoatletyczny, który odbył się w naszym mieście w sąsiedzkim duchu Dugnadu. Młodzi sportowcy z niepełnosprawnościami, jak i ci zupełnie zdrowi rywalizowali na stadionie "Kuźniczka". Gościem honorowym zawodów był pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Henryk Szymura – wicemistrz świata i mistrz Europy w biegu przez płotki weteranów.

Sport zbliża i jednoczy, a o to właśnie chodzi w projekcie „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Mityng otworzyli dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomasz Radłowski w towarzystwie gościa specjalnego, utytułowanego lekkoatlety z naszego miasta  Henryka Szymury. W zawodach wzięło udział około 200 sportowców. Zmagania utrzymane były w atmosferze fair play i pełnej akceptacji, a o tytuły najlepszych w poszczególnych dyscyplinach walczyli zawodnicy pełno i niepełnosprawni. 


10.10.2022 - Ręka na pulsie

Za nami kolejne spotkanie koordynujące działania realizowane w ramach realizacji projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. W naradzie pod przewodnictwem zastępców prezydenta Artura Maruszczaka i Wojciecha Jagiełło uczestniczyło większość parterów biorących udział w przedsięwzięciu.

Podczas odprawy omówiono postępy związane z wdrażaniem programu finansowanego ze środków „norweskich”. Zrelacjonowano stopień zaawansowania zarówno dużych skomplikowanych zadań inwestycyjnych, jak również podsumowano zakończone już inicjatywy. Wymiana doświadczeń z pewnością zapewni skuteczną realizację projektu.


06.10 - Integracja z przyrodą

Miejska Biblioteka Publiczna już w październiku startuje z cyklem ciekawych spotkań o tematyce ekologicznej. Tylko w tym roku zorganizowanych zostanie kilkanaście niezwykle interesujących wydarzeń. Wszystkie pod szyldem projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

W trakcie warsztatów, prelekcji i wykładów przekonamy się na czym polega integracja z przyrodą, jak o nią dbać i co robić, aby zatrzymać zmiany klimatyczne. Organizatorzy zadbali o różnorodną tematykę, także każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Harmonogram:

  • 14.10.2022 r., godz. 11:00 MBP, Rynek 3 – Spotkanie autorskie z dr Andrzejem Kruszewiczem pt. „Hipokryzja w naszych relacjach ze zwierzętami”. Cykl „Kulturalna ekologia”
  • 19.10.2022 r., godz. 16:00 Filia nr 4, ul. Wyzwolenia 7 – Warsztaty ekologiczne „Las w słoiku”. Prowadzenie Elżbieta Kruk z Pracowni Florystyczno-Ogrodniczej Różany Ogród. Cykl „Kulturalna ekologia”
  • 25.10.2022 r., godz. 17:00 Filia nr 5, ul. Damrota 32 – Spotkanie autorskie z Marcinem Kostrzyńskim „Marcin z Lasu”. Cykl „Kulturalna ekologia”
  • 03.11.2022 r., godz. 17:00 Filia nr 10, ul. Krasickiego 1 – Spotkanie autorskie z Joanną Laprus na temat książek „Słowiańskie boginie ziół”, „Słowiańskie rośliny czarowne”. Cykl „Kulturalna ekologia”
  • 08.11.2022 r., godz. 17:00 Filia nr 11, ul. Kazimierza Wielkiego 17 – Warsztaty ekologiczne „Jak w ulu”. Prowadzenie Agnieszka i Adrian Urbańczyk z Pasieki „Gucio” Niezdrowice. Cykl „Kulturalna ekologia”
  • 17.11.2022 r., godz. 11:00 MBP, Rynek 3 - Warsztaty Stop smog - praktyczne sposoby na ochronę powietrza. Prowadzenie: Kornelia Cypryjańska-Perucka z Centrum Edukacyjnego Ekolandia. Cykl „Ekologia łączy pokolenia”
  • 22.11.2022 r., godz. 17:00 Filia nr 1, ul. Słowackiego 6 - Ogród w permakulturze – warsztaty ekologiczne. Prowadzenie: Iwona Frasek Ekozagroda Jabłoniowy Sad. Cykl „Kulturalna ekologia”
  • 24.11.2022 r., godz. 10:00 MBP, Rynek 3 – Warsztaty Art Upcykling. Prowadzenie Monika Ewa Kłak i Marcin Bober Fundacja Bobrowe Żeremia. Cykl „Ekologia łączy pokolenia”
  • 01.12.2022 r., godz. 10:00 Filia nr 5, ul. Damrota 32 – Warsztaty ekologiczne „Less waste”. Prowadzenie Dagmara Hirsz „Edukacja Ekologiczna”. Cykl „Ekologia łączy pokolenia”
  • 02.12.2022 r., godz. 12:00 Filia nr 13 ul. Grabskiego 6 – Spotkanie autorskie dla dzieci z Katarzyną Biegańską na temat serii „W Robaczkowie”. Cykl „Kulturalna ekologia”
  • 08.12.2022 r., godz. 11:00 Filia nr 5, ul. Damrota 32 – Warsztaty ekologiczne „Ptaki w naszym otoczeniu - jak je obserwować i chronić”. Prowadzenie Łukasz Berlik Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. Cykl „Ekologia łączy pokolenia”
  • 13.12.2022 r., godz. 12:00 Filia nr 5, ul. Damrota 32 – Wykład Ekologia, Stoicyzm, Klimat - Spotkania Z dr Piotrem Stankiewiczem – Wykład. Cykl „Ekologia łączy pokolenia”
  • 15.12.2022 r., godz. 10:00 Filia nr 8 ul. Sławięcicka 96 – Spotkanie autorskie dla dzieci z Tomem Justyniarskim na temat książki „Psie troski”. Cykl „Kulturalna ekologia”
  • 09.01.2023 r., godz. 10:00 Filia nr 5, ul. Damrota 32 – Warsztaty „Gipsowy zielnik”. Prowadzenie: Ewa Pietruszewska z Pracownia się tworzy. Cykl „Ekologia łączy pokolenia”
  • 13.01.2023 r., godz. 12:00 MBP, Rynek 3 - "Człowiek W Czasach Wielkiej Zmiany" - Spotkanie i warsztaty z Małgorzatą Szyszką. Cykl „Ekologia łączy pokolenia”


04.10 - Sport nie dyskryminuje

Stadion „Kuźniczka” ponownie stanie się areną zmagań sportowych herosów. Podczas II Integracyjnego Mityngu Lekkoatletycznego przekonamy się, że swoich sił w rywalizacji udział może wziąć każdy.

W zmaganiach, które odbędą się 11 października wystartują młodzi zawodnicy z niepełnosprawnościami, jak i ci zupełnie zdrowi. Wszystkich bez wyjątku do walki w duchu fair-play dopingować będzie Henryk Szymura – wicemistrz świata i mistrz Europy w biegu przez płotki weteranów.


28.09.2022 - Integracja ulepiona z gliny

Trochę gliny, kasztanów i liści, do tego kilka zwykłych kuchennych przyborów i szczypta kreatywności. To przepis na małe dzieła sztuki. Wyjątkowe ozdoby powstały podczas warsztatów rzeźbiarskich zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach projektu „Dugnad”.

Bezpłatne zajęcia były pretekstem nie tylko do rozwijania artystycznej pasji, ale również do wspólnej zabawy i integracji uczestników. Poza tym pełniły także formę terapii, bo skierowane były zarówno do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami. Kolejne warsztaty rzeźbiarskie odbędą się w październiku. Szczegóły pod numerem telefonu: 77 480 25 57.

 


20.09.2022 - Podnoszą kwalifikacje dzięki Funduszom Norweskim

Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy rozpoczął szkolenia kadry specjalistów dzięki funduszom z projektu "Dugnad". Darmowe kursy dla mieszkańców podnoszące ich kwalifikacje zawodowe cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Chętnych nie brakowało.

Pierwsze zajęcia już się odbyły. Wystartowały szkolenia na operatora koparki, obsługę wózków widłowych, naukę języka polskiego. Niebawem rozpocznie się kolejny kurs – spawacz blach i rur metodą TIG 141. Bezpłatne wykłady pozwolą uczestnikom zdobyć umiejętności, które mogą okazać się pomocne na rynku pracy.

 


19.09.2022 - Dugnad zbliżył do siebie mieszkańców

W Kędzierzynie-Koźlu integrowaliśmy się po norwesku! Dzięki piknikowi „Dugnad” skandynawskie tradycje i zwyczaje stały się nam coraz bliższe. Bawiąc się wspólnie na terenie Domu Kultury „Koźle” mogliśmy bliżej poznać kulturę państw EOG.

W programie wydarzenia znalazł się m.in. wykład o tamtejszej literaturze, po państwach nordyckich swoimi opowieściami oprowadzał podróżnik, a smakołyki północnej kuchni serwowali doświadczeni kucharze. Ponadto na scenie wystąpiła nasza utalentowana młodzież, wysłuchaliśmy piosenek legendarnej grupy Roxette oraz podziwialiśmy niezwykły występ Orkiestry na Dużym Rowerze. Nie brakowało też animacji dla dzieci, konkursów z nagrodami i innych atrakcji.


12.09.2022 - Integracja w norweskim klimacie

W Kędzierzynie-Koźlu ideę Dugnad wcielamy w życie. Skandynawskie tradycje przybliży nam Pierwszy Sąsiedzki i Międzypokoleniowy Piknik. To będzie integracja w norweskim klimacie. Do zobaczenia w niedzielę (18 września) na błoniach przy Domu Kultury „Koźle”.

Dugnad to przede wszystkim spotkanie ponad wszelkimi podziałami. To idea, której zadaniem jest zbliżać do siebie ludzi, a jak lepiej można to zrobić niż przy dobrym jedzeniu i muzyce? Podczas pikniku do tańca porwą artyści występujący na scenie. Będzie też okazja rozsmakować się w tamtejszych specjałach. Ponadto nordycką kulturę przybliży spotkanie z ciekawym pisarzem, a podróżnik zabierze wszystkich uczestników w kierunku mroźnej północy.


01.09.2022 - Aktywna integracja na skateparku

Połączyła ich wspólna pasja!  Na kozielskim skateparku zorganizowano zawody dla miłośników ekstremalnej jazdy. Uczestnicy śmigali na deskorolkach, rowerach i hulajnogach. Patrząc na ich uśmiechy, nikt by się nie domyślił, że wakacje właśnie się skończyły.

Zawody były okazją nie tylko do rywalizacji, ale również do integracji młodzieży dzielącej te same zainteresowania. Wydarzenie organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbyło się w ramach projektu „Dugnad” i było współfinansowane z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.


29.08.2022 - Rok szkolny zaczną na skateparku

Już w pierwszy dzień szkoły Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji robi sprawdzian! Spokojnie, to będzie test tylko dla chętnych, a odbędzie się on nie w klasie, a na kozielskim skateparku.

Wydarzenie pt. „Sąsiedzka integracja dzieci i młodzieży – zawody skatingowe” będzie okazją, dla aktywnej młodzieży, by zademonstrować swoje umiejętności jazdy na deskorolkach, rolkach i rowerach. Pozwoli ono nie tylko młodym i ambitnym sportowcom rywalizować o miano najlepszego, ale również poznać się wzajemnie i rozszerzać horyzonty. Takie założenie zawodów idealnie wpisuje się w realizowaną w Kędzierzynie-Koźlu ideę „Dugnad”. Zapisy przyjmowane są do wtorku (30.09) do godz. 12.00. Spóźnialscy, ostatnią szansę, by dołączyć do zmagań będą mieli w dniu imprezy.


27.08.2022 - Odjazdowa noc w Kędzierzynie-Koźlu

Pierwsza edycja „Night skating” od razu okazała się strzałem w dziesiątkę. Na nocną przejażdżkę na rolkach ulicami naszego miasta wybrało się około pięciuset mieszkańców.

To był debiut tego typu imprezy w Kędzierzynie-Koźlu. Po wspólnej rozgrzewce, przed halą sportową „Śródmieście” po al. Jana Pawła II poszusowało setki rolkarzy. Dodatkową atrakcją była muzyka na żywo nadająca rytm i tempo jazdy. Grało ją z pokładu prowadzącego kolumnę pick-upa, dwóch didżejów – Giorgio Sainz & David Hay.

Na czas trwania imprezy ruch w centrum miasta został przekierowany, a o bezpieczeństwo w trakcie przejazdu zadbali policjanci na motocyklach oraz organizatorzy.


08.08.2022 - Skate nocy letniej

Takiej imprezy w Kędzierzynie-Koźlu jeszcze nie było! „Night skating” to wieczorna wyprawa na rolkach ulicami miasta. Rytm wspólnej przejażdżce nada jadący przed peletonem pick-up z DJ-em na pokładzie. To kolejne działanie integracyjne w ramach projektu „Dugnad”. 

Wydarzenie odbędzie się w ostatnią sobotę sierpnia (27.08). Każdy z parą rolek na nogach, będzie na nim mile widziany. Uczestnicy pokonają około dziewięciokilometrową trasę prowadzącą ulicami Kędzierzyna-Koźla. O 19:00 przed halą „Śródmieście” rozpocznie się rozgrzewka, na której nie zabraknie konkursów z nagrodami i dobrej zabawy. Kolumna rolkarzy wyruszy natomiast al. Jana Pawła II punktualnie o 20:00. O wakacyjno-muzyczny klimat zadbają Giorgio Sainz & David Hay. 


04.08.2022 - "Dugnad" pomoże Ci rozwinąć karierę

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla bezpłatnie zdobędą nowe kwalifikacje zawodowe. Na zainteresowane osoby czeka pakiet aż sześciu atrakcyjnych szkoleń, które mogą okazać się pomocne na rynku pracy. Nabór uczestników już wystartował.

Całą procedurę prowadzi Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy Sp. z o.o. W ofercie przewidziano sześć specjalistycznych kursów:
1. Spawacz blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG 141
2. Elektryk – montażysta
3. Uprawnienia energetyczne SEP G1 do 1kV
4. Obsługa wózków widłowych kat. I WJO
5. Operator koparki jednonaczyniowej w zakresie III klasy
6. Nauka języka polskiego dla obcokrajowców

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: https://kkpp-dugnad.pl/ lub pod numerami telefonów: 77 4888 62 15 i 530 263 583. Zainteresowane osoby swój akces powinny przesłać do 31 sierpnia 2022 r. na adres poczty elektronicznej: tomasz.starowicz@kkpp.pl lub dostarczyć wypełniony druk osobiście do siedziby spółki przy ul. Wojska Polskiego 16f w godz. od 8:00 do 15:00.

Szkolenia realizowane są w ramach Projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” w ramach którego KKPP Sp. z o.o. jest partnerem i realizuje przedsięwzięcie pn. „Centrum Doradztwa Szkoleniowego – kompetentne kadry na rynku pracy”. Kursy finansowane są ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa w ramach programu „Rozwój Lokalny”.


28.07.2022 - Wymiana doświadczeń z korzyścią dla „Dugnadu”

Jednym z zadań w ramach Programu „Rozwój Lokalny” są inicjowane przez Związek Miast Polskich - Sieci Wymiany Doświadczeń (SWD). Współpraca między samorządami pozwala na poszukiwanie nowych rozwiązań we wdrażaniu kolejnych projektów skierowanych do mieszkańców. Jednym z nich jest „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Ostatnie tego typu spotkanie w ramach SWD odbyło się w Tarnowie. Pracownicy Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle mieli okazję podzielić się tam swoimi doświadczeniami oraz poznać dobre praktyki prezentowane przez samorządowców m.in. z Przemyśla, Opoczna, Cieszyna, Krosna, Rydułtów czy Zabrza. Uczestnicy zdecydowali, że kolejne warsztaty będą skupiać się na wzmacnianiu kompetencji osób prowadzących dialog z mieszkańcami oraz sposobach zachęcania do udziału w konsultacjach społecznych.

Działania SWD są finansowane w całości ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021.


13.07.2022 - Ten spot promuje "Dugnad"

Czym jest Dugnad? Wystarczy 60 sekund, aby się tego dowiedzieć. Odpowiedź można znaleźć w spocie promocyjnym, który przybliża na czym polega ten norweski zwyczaj pomocy sąsiedzkiej.

Wartości Dugnadu stały się inspiracją dla Kędzierzyna-Koźla. Miasto jego idee wciela w życie dzięki środkom z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz z budżetu państwa. Samorząd pozyskał ponad 16 milionów złotych, za które wykona kluczowe inwestycje będące impulsem do dalszego rozwoju. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wdrażanie polityki integrującej mieszkańców, wsparcie osób niepełnosprawnych, współpracę z organizacjami pozarządowymi czy działania związane z ekologią.

 


24.06.2022 - Kolejna odprawa w sprawie "Dugnadu"

Łącznie kilkadziesiąt różnych przedsięwzięć. Od skomplikowanych zadań budowlanych, przez szkolenia, warsztaty dla dzieci i seniorów, sekcje sportowe, na plenerowych imprezach integracyjnych kończąc. Taki jest „Dugnad”. Za nami kolejne spotkanie koordynujące działania związane z projektem.

Podczas zebrania omówiono postępy związane z wdrażaniem programu finansowanego ze środków „norweskich”. Dyskusji przewodniczył zastępca prezydenta Artur Maruszczak, którzy przypominał, że miasto na realizację „Dugnadu” skutecznie pozyskało ponad 16 milionów złotych. 60% dotacji przeznaczone zostanie na inwestycje, a 40% na tzw. zadania „miękkie”. W planach jest między innymi zagospodarowanie budynku PSP nr 6 przy ul. Stalmacha, dostosowanie Domu Kultury „Chemik” do potrzeb osób niepełnosprawnych, przebudowa ul. Głowackiego i stworzenie oranżerii przy DDP nr 2. Ponadto prowadzone będą działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej, organizowane będą zajęcia terapeutyczno-integracyjne, warsztaty i zajęcia edukacyjne. Natomiast sekcje sportowe już zostały uruchomione.


21.06.2022 - "Dugnad" uczy młodych przedsiębiorczości

Było kreatywnie, z energią i masą pomysłów. Za nami pierwsze warsztaty w ramach „Kędzierzyńsko-Kozielskiej Olimpiady Przedsiębiorczości i Aktywności Obywatelskiej". Rozwijające zajęcia dla uczniów z naszych szkół prowadzi Stowarzyszenie "Europa Iuvenis".

Na start udział w szkoleniach wzięły udział dwa zespoły z PSP nr 19 oraz PSP nr 18. Tematyka ćwiczeń dotyczyła generowania pomysłów i planowania projektów oraz późniejszego skutecznego promowania ich w social mediach. Równolegle odbyły się spotkania z dyrektorami oraz nauczycielami podczas których zaprezentowano ideę olimpiady, jej najważniejsze cele i założenia. To dopiero pierwszy krok, bo kolejne działania zaplanowano już po wakacjach.


02.06.2022 - "Dugnad" miał swoją prezentację w Warszawie

Międzynarodowa konferencja w Warszawie zainaugurowała rozpoczęcie kluczowego etapu realizacji projektów wspartych przez Fundusze Norweskie i EOG. 29 miast otrzymało ponad 117 mln euro. W tym gronie jest również Kędzierzyn-Koźle, jako jedyny beneficjent na Opolszczyźnie.

Spotkanie w Warszawie uroczyście zainaugurowano rozpoczęcie etapu wdrażania projektów w ramach Programu Rozwój Lokalny. Umowy na ich realizację podpisane zostały w okresie od listopada 2021 do kwietnia 2022 roku. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 29 wyłonionych w konkursie polskich samorządów i ich norweskich partnerów oraz przedstawiciele administracji rządowej państw-darczyńców Funduszy Norweskich i EOG: Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, a także przedstawiciele wszystkich zaangażowanych instytucji partnerskich. Nasze miasto reprezentowały prezydent Sabina Nowosielska, skarbnik Joanna Hariasz oraz kierownik wydziału strategii, rozwoju i środków pomocowych Beata Pierzchlewicz.

Dzięki dofinansowaniu w wysokości około 16 mln zł nasze miasto realizuje projekt pn. „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego”.

Więcej informacji na stronie Programu: www.eog.gov.pl/strony/zapoznaj-sie-z-funduszami/rozwoj-lokalny/.


26.05.2022 - Co myślisz o rewitalizacji ul. Głowackiego?

Swoje uwagi odnośnie rewitalizacji ul. Głowackiego wciąż można zgłaszać za pośrednictwem ankiety internetowej. Pierwsze opinie zebrano także na miejscu. Przedsiębiorcy oraz zainteresowani mieszkańcy spotkali się z projektantami podczas spaceru w centrum Śródmieścia.

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogli podzielić się swoimi propozycjami i uwagami na temat przebudowy ul. Głowackiego bezpośrednio z osobami, które będą odpowiedzialne za przygotowanie rozwiązań projektowych. Zebrane w terenie sugestie, zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu koncepcji. W dalszym ciągu można również podzielić się swoim zdaniem poprzez ankietę internetową: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdmNWIaRv_wj7hY1j-fblx41tUDlOmlXVRgCEPNrbTkDMkFkw/viewform.


25.05.2022 - W wyjątkowej oranżerii wyrośnie przyjaźń między pokoleniami

Ten obiekt połączy odległe grupy wiekowe i zacieśni „sąsiedzkie stosunki” między pobliskimi placówkami. Jak powinna wyglądać oranżeria, która pozwoli cieszyć się z niej zarówno maluchom jak i seniorom, podpowiedzieli sami mieszkańcy i przyszli użytkownicy podczas konsultacji społecznych. 

W związku z opracowanym programem funkcjonalno-użytkowym zadania odbyło się otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Każdy mógł podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami na temat tej inwestycji.

Planowana oranżeria połączy Dom Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia” z pobliskim przedszkolem dając tym samym możliwość interakcji między podopiecznymi obydwu placówek. Takie działanie idealnie wpisuje się w ideę zacieśniania relacji sąsiedzkich będących podstawą  założeń projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” współfinansowanego  z funduszy „norweskich”.

 


24.05.2022 - O projekcie „Dugnad” przeczytasz w gazetach

Informacje na temat realizacji projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” można znaleźć w lokalnych mediach. Ogłoszenia o jego inauguracji zostały opublikowane w gazetach o zasięgu lokalnym i regionalnym.

Wkrótce szersze relacje o działaniach podejmowanych w ramach przedsięwzięcia pojawią się też w miejskich tygodnikach, rozgłośniach radiowych, portalach informacyjnych oraz telewizji kablowej.

 


20.05.2022 - Ankieterzy na ul. Glowackiego

Kiedyś ul. Głowackiego tętniła życiem. Miasto podejmuje działania, aby znów tak było. Rewitalizacja tej części Śródmieścia to jeden z pomysłów na wykorzystanie środków z funduszy „norweskich”. Na to, jak bardzo zmieni ona swoje oblicze, bezpośredni wpływ będą mieli mieszkańcy i przedsiębiorcy.

Swoimi opiniami na temat planowanej inwestycji można podzielić się za pośrednictwem ankiety internetowej. Formularz dostępny jest na stronie: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdmNWIaRv_wj7hY1j-fblx41tUDlOmlXVRgCEPNrbTkDMkFkw/viewform.

Dodatkowo ankieterów spotkamy w terenie. 25 maja (środa) od godz. 9:00 do 13:00 będą oni pytać przechodniów, jaki charakter ul. Głowackiego im się marzy. Towarzyszyć im będą również projektanci, którzy odpowiedzą na pytania związane z przygotowywaną koncepcją. 


19.05.2022 - Wspólna przestrzeń połączy pokolenia

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” przy Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia” powstanie oranżeria. W przyszłości o rosnące w niej rośliny zadbają wspólnie seniorzy i maluchy z pobliskiego przedszkola.

W związku z opracowanym programem funkcjonalno-użytkowym zadania odbędzie się otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Każdy będzie mógł podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami na temat inwestycji. Konsultacje odbędą się w najbliższy wtorek (24.05) o godzinie 13:30 w siedzibie DDP nr 2 przy ul. Piramowicza 27. 

Oranżeria połączy „Magnolię” z pobliskim przedszkolem dając tym samym możliwość interakcji między podopiecznymi obydwu placówek. Takie działanie idealnie wpisuje się w ideę zacieśniania relacji sąsiedzkich będących podstawą  założeń projektu dofinansowanego z funduszy „norweskich”.


18.05.2022 - Łączy ich pasja do sportu

Stadion Kuźniczka tętnił życiem i emocjami podczas Integracyjnego Mityngu Lekkoatletycznego. Na bieżni, skoczniach oraz na murawie spotkali się młodzi sportowcy z niepełnosprawnościami, jak i ci zupełnie zdrowi. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. 

Zawody sportowe w duchu fair-play otworzyła prezydent Sabina Nowosielska wraz z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomaszem Radłowskim. W mityngu poza 250 uczestnikami wziął również udział gość honorowy - Helmut Krieger. Gwiazda Igrzysk Olimpijskich w Seulu wystartowała z symbolicznym, ostatnim numerkiem. 


18.05.2022 - Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu: Czas start!

Ponad 3,5 miliona euro dla Kędzierzyna-Koźla! Miasto znalazło się w gronie zaledwie 29 gmin w Polsce, które otrzymały wsparcie w ramach prestiżowego programu „Rozwój Lokalny”. Realizację projektu pt. „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” zainaugurowano podczas konferencji prasowej z udziałem władz miasta, parterów, przedstawicieli Związku Miast Polskich oraz zaproszonych gości.

Do wyścigu po pieniądze przekazane przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię oraz budżet państwa wystartować mogło ponad 250 miast z całego kraju. Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowano jedynie 54 samorządy. Po szczegółowej analizie złożonych wniosków międzynarodowe grono ekspertów wytypowało 29 liderów, którzy otrzymają łącznie 102 miliony euro. Ocena dokumentów trwała ponad rok.

Gmina Kędzierzyn-Koźle oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 16 grudnia 2021 r. podpisały umowę o dofinansowanie projektu, który realizowany będzie do 30 kwietnia 2024 r. Dzięki pozyskanym środkom Kędzierzyn-Koźle wykona kluczowe inwestycje będące impulsem do dalszego rozwoju. Przyznane miliony euro zostaną spożytkowane m.in. na wdrażanie polityki integrującej mieszkańców, wsparcie osób niepełnosprawnych, współpracę z organizacjami pozarządowymi czy działania związane z ekologią. 60% dotacji przeznaczone zostanie na inwestycje, a 40% na tzw. zadania „miękkie”.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z: Miejską Biblioteką Publiczną, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Kędzierzyńsko-Kozielskim Parkiem Przemysłowym, Stowarzyszeniem Europa Iuvenis oraz Klubem Sportowym "Koziołek".


16.05.2022 - Takiego miejsca tam brakuje

W Domu Kultury „Chemik” powstanie łazienka dostosowana do potrzeb mieszkańców ze specjalnymi potrzebami. W trakcie konsultacji społecznych osoby niepełnosprawne podzieliły się swoimi uwagami na temat zaproponowanych rozwiązań technicznych.

Przyszli użytkownicy zwrócili uwagę na lokalizację toalety w budynku oraz sposób jej oznaczenia.  Wszystkie cenne sugestie uczestników zostały zebrane, a następnie przekazane projektantom. Było to kolejne już spotkanie konsultacyjne w ramach realizacji tej inwestycji.

 


10.05.2022 - Kultura nie wyklucza

Kultura integruje i łączy ponad wszelkimi podziałami. Dostęp do niej powinien mieć każdy, dlatego budynek, w którym bije artystyczne serce miasta zostanie dostosowany do osób niepełnosprawnych.

W Domu Kultury „Chemik” powstanie łazienka dla mieszkańców ze specjalnymi potrzebami. Podczas otwartego spotkania każdy będzie mógł podzielić się swoją opinią na temat opracowywanego projektu technicznego. Szczególnie cenne mogą okazać się sugestie osób niepełnosprawnych.

Konsultacje odbędą się w najbliższy czwartek (12.05) o godzinie 8:30  w Domu Kultury „Chemik”. Zainteresowani mieszkańcy z przygotowaną dokumentacją mogą zapoznać się już wcześniej.

 


Mieszkania zamiast klas

Seniorzy, organizacje pozarządowe, urzędnicy, przedstawiciele MOPS-u oraz mieszkańcy. W konsultacjach społecznych dotyczących powstającego w naszym mieście Centrum Współpracy „Dugnad” uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Każdy mógł podzielić się swoją opinią na temat tej inwestycji.

Spotkanie odbyło się w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Stalmacha, który w przyszłości zostanie zaadaptowane na cele społeczne. To właśnie tam utworzone zostaną Gminne Centrum Seniora, Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych oraz mieszkania dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

Autorzy przygotowanej koncepcji szczegółowo omówili zakres zaproponowanych rozwiązań i odpowiadali na wszystkie pytania z sali. Uwagi uczestników zebrano za pośrednictwem ankiety. Niektóre sugestie będą mogły zostać wykorzystane przy dalszych pracach projektowych.


26.04.2022 - Co z budynkiem PSP nr 6 przy ul. Stalmacha? Przyjdź na konsultacje

W Kędzierzynie-Koźlu tworzymy Centrum Współpracy „Dugnad”. Budynek Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Stalmacha zostanie zaadaptowany na cele społeczne. Zamiast klas powstaną tam mieszkania wspomagane, siedziba Gminnego Centrum Seniora oraz Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych. W cały ten proces zaangażowani zostaną także mieszkańcy.

Zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace budowlane, miasto chce skonsultować ich zakres. Podczas otwartego spotkania każdy będzie mógł podzielić się swoją opinią na temat tej inwestycji. Ponadto przedstawione zostaną rozwiązania projektowe przebudowy i adaptacji budynku na cele społeczne oraz dostosowania go dla osób ze szczególnymi potrzebami. Utworzone zostanie tam Gminne Centrum Seniora wraz z pomieszczeniami warsztatów, Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych, pokoje pobytu dziennego seniorów, jadalnia wraz z zapleczem kuchennym, sala konferencyjna a także 30 mieszkań dla seniorów.

Konsultacje odbędą się w najbliższy piątek (29.04) o godzinie 10:00 w budynku PSP nr 6 przy ul. Stalmacha 20. Zainteresowani mieszkańcy z opracowaną koncepcją mogą zapoznać się już wcześniej. 


12.04.2022 - Dugnad już integruje – partnerzy współpracują przy jego realizacji

Projekt "Dugnad" nabiera tempa. W magistracie odbyło się kolejne już spotkanie, na którym omówiono postępy i dalsze działania związane z inicjatywą. 

Realizatorzy projektu wzięli udział w zebraniu, które poprowadził zastępca prezydenta Artur Maruszczak. Każdy z uczestników zrelacjonował kroki podjęte w celu wdrożenia projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego”. Wymiana doświadczeń pozwoli jeszcze lepiej skoordynować wspólne działania.


17.03.2022 Mamy to! Nowe logo projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu"

Dugnad to idea, której celem jest integracja i rozwój lokalnych społeczności. Wartości te symbolizuje również logo projektu realizowanego w Kędzierzynie-Koźlu. Łączy ono w sobie postępowość, tradycję i serce oddane tej inicjatywie.

Grafika w nowoczesnym stylu nawiązuje do dobrych relacji sąsiedzkich poprzez ukazanie dwóch pobliskich domów. Połączone ze sobą tworzą bardzo prostą i geometryczną formę serca. Symbolika jednoznacznie kojarzy się z miłością i szacunkiem do drugiego człowieka. Również kolor jasnej zieleni nie jest przypadkowy – radosny, wzbudzający nadzieję. Podobnie jak sama idea norweskiego zwyczaju dugnad, praktykowanego od pokoleń, polegającego na wzajemnej pomocy sąsiedzkiej, udziale w czynie społecznym, aktywności obywatelskiej.

Opracowane logo jest proste, czytelne, a jednocześnie wielowymiarowe. Łączy ze sobą rozwój, poszanowanie sąsiedzkich wartości i oddaje ducha wspólnoty. Dokładnie tak jak założenia projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego”.

 


 Projekt współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel