Biuletyn Informacji Publicznej

Czym palisz w piecu? Złóż deklaracje do końca czerwca

13.01
Czym palisz w piecu? Złóż deklaracje do końca czerwca

Do końca czerwca 2022 r. właściciele budynków muszą złożyć deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w której określą jakich źródeł ogrzewania używają. Można to zrobić za pośrednictwem urzędu miasta lub drogą internetową.

Celem CEEB jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Smog w dalszym ciągu to jedna z największych bolączek współczesnego świata. Pyły PM10 i PM 2,5 są jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń, za których emisję w głównej mierze odpowiadają piece starej generacji i słabej jakości paliwo.

1 lipca 2021 r. ruszył proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (tzw. CEEB). Każdy właściciel/zarządca budynku został zobowiązany do jej wypełnienia w przeciągu 12 miesięcy i odpowiedzi na temat użytkowanych źródeł ciepła i spalania paliw w podlegających mu nieruchomościach. Oznacza to, że akcja jest już za półmetkiem i na złożenie danych mamy czas do 30 czerwca 2022 roku.

!WAŻNE! Złożenie deklaracji jest obowiązkowe. Każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek złożyć deklarację z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i spalania paliw do 1 MW. W przypadku mieszkania w bloku to zarządca zgłosi wspólne źródło ciepła. Natomiast jeżeli w lokalu jest ono indywidualne takie jak np. kominek, bojler elektryczny lub koza wówczas deklarację właściciel musi złożyć samodzielnie.

Deklarację można złożyć w prosty i szybki sposób przez Internet za pośrednictwem strony: https://ceeb.gov.pl/. Wystarczy do tego profil zaufany lub e-dowód. Dla osób, które nie mogą złożyć deklaracji online istnieje możliwość złożenia jej w formie tradycyjnej wysyłając pocztą na adres Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle lub składając osobiście w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Szczegółowe informacje i instrukcje dostępne są również na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow oraz https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/dokumenty/informacje_o_ceeb.pdf?325.

Do pobrania: 

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Najbliższe wydarzenie

Brak nadchodzących wydarzeń

Brak nadchodzących wydarzeń

Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel