Biuletyn Informacji Publicznej

Zniżka za kompostowanie

24.02.
Zniżka za kompostowanie

Od 1 stycznia 2021 r. mieszkańcy, którzy kompostują bioodpady w przydomowym kompostowniku, mogą skorzystać z częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aby otrzymać zniżkę - należy złożyć nową deklarację.

ILE WYNOSI ZNIŻKA?
Zniżka wynosi 1,00 zł od każdego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość.
* zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wysokość zniżki została ustalona proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych;

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ ZE ZNIŻKI?
Ze zniżki może skorzystać właściciel nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym kompostujący bioodpady stanowiące odpady komunalne w przydomowym kompostowniku.
Zgodnie z prawem budowlanym, poprzez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ?
Wymagania dotyczące kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku określa § 22 Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Związku Międzygminnego "Czysty Region":

Kompostowanie bioodpadów stanowiących odpady komunalne prowadzi się w:
1) gotowych kompostownikach ogrodowych zapewniających izolację i dostęp powietrza do materiału kompostowego;
2) drewnianych kompostownikach, wykonanych z drewna (desek lub belek), ułożonych tak, aby zapewnić dostęp powietrza do wszystkich warstw kompostu;
3) formie pryzmy, gdzie materiał biodegradowalny układa się warstwowo i zapewniony jest dostęp powietrza do wszystkich warstw kompostu;
- w sposób niepowodujący uciążliwości dla użytkowników nieruchomości sąsiednich i umożliwiający dobre przewietrzanie warstw masy kompostowej w tym zapewniający dostęp powietrza do wszystkich warstw kompostu, odprowadzanie nadmiaru wilgoci, łatwe nawilżanie materiału oraz dostępność do materiału w celu jego przerobienia.

Kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie prowadzi się w dołach ani zbiornikach betonowych.

CO TRZEBA ZROBIĆ, ABY OTRZYMAĆ ZNIŻKĘ?
Aby skorzystać ze zwolnienia należy złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której właściciel nieruchomości składa oświadczenie o posiadaniu przydomowego kompostownika i kompostowaniu w nim bioodpadów, a następnie samodzielnie wylicza opłatę w niższej wysokości.

Druki deklaracji dla nieruchomości jednorodzinnych dostępne są tutaj, a także w urzędzie gminy oraz biurze Związku Międzygminnego "Czysty Region" przy ul. Szkolnej 15 w Kędzierzynie-Koźlu.

Wypełnioną deklarację można złożyć:
- osobiście w urzędzie gminy lub biurze Związku;
- elektronicznie za pomocą ePUAP (profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym);
- listownie - wysyłając na adres biura Związku Międzygminnego "Czysty Region", ul. Szkolna 15, 47-225 Kędzierzyn-Koźle.

UWAGA!
W przypadku skorzystania ze zniżki z tytułu kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku, nieruchomość nie zostanie wyposażona w pojemnik koloru brązowego (w przypadku posiadania pojemnika zostanie on zabrany z posesji).

PAMIĘTAJ!
Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:

- Kto wbrew złożonej w deklaracji informacji o kompostowaniu odpadów w przydomowym kompostowniku, nie posiada kompostownika przydomowego lub nie kompostuje w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne - podlega karze grzywny.
- W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który złożył informację o kompostowaniu bioodpadów:

  • nie posiada kompostownika przydomowego, lub
  • nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, lub
  • uniemożliwia dokonania oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji dotyczącej kompostowania bioodpadów ze stanem faktycznym

– Zarząd Związku stwierdza, w drodze decyzji, utratę prawa do zwolnienia, która następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z wyżej wymienionych przesłanek.
Ponowne skorzystanie ze zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Źródło: Związek Międzygminny "Czysty Region"

Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel