Biuletyn Informacji Publicznej

Działasz lokalnie? Powalcz o dotacje

29.01.

Dla organizacji społecznych z Kędzierzyna-Koźla pojawiła się szansa zdobycia dodatkowego finansowania swojej działalności. Stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne czy inne podmioty działające na rzecz mieszkańców mogą ubiegać się o dotacje w programie "Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy". Wkrótce w Opolu odbędzie się bezpłatne spotkanie informacyjne w tej sprawie.

Zachęcając do udziału publikujemy poniższy materiał prasowy:

5 lutego w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, ul. ks. Konstantego Damrota 1 odbędzie się bezpłatne spotkanie informacyjne na temat programu "Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy". O dotacje z nowego programu dla organizacji społecznych mogą się ubiegać m.in. stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne czy koła gospodyń wiejskich. Dotacje będą przyznawane na działania w trzech obszarach: aktywność obywatelska, prawa człowieka i równe traktowanie oraz wzmacnianie grup narażonych na wykluczenie. Budżet Funduszu wynosi 30 mln euro. Konkurs dotacyjny rusza na początku lutego 2020 r. Podczas spotkania zostaną przedstawione założenia programu, zasady pierwszego konkursu dotacyjnego, a także wyzwania związane z obszarami wspieranymi przez Fundusz oraz inspirujące przykłady działań. Część spotkania będzie miała charakter warsztatowy. Przedstawiciele organizacji społecznych będą mogli przedstawić wstępne pomysły na projekty i skonsultować je z prowadzącymi.

W spotkaniu mogą wziąć udział większe i mniejsze organizacje (z minimum rocznym stażem działania) zarówno z Opolszczyzny, jak i sąsiednich województw. Zgłoszenia są przyjmowane do 29 stycznia 2020 poprzez formularz rejestracyjny. Organizatorami spotkania są Fundacja im. Stefana Batorego i Pracownia Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia” we współpracy z opolską Fundacją Laboratorium Zmiany.

Program "Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy" jest finansowany ze środków pomocowych z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Fundusze EOG). To bezzwrotna pomoc przyznawana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Operatorem Funduszu Krajowego w Polsce jest konsorcjum trzech organizacji – Fundacja im. Stefana Batorego (lider), Fundacja Pracowania Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich. 

Informacji organizacyjnych dotyczących spotkania udziela Karolina Pisz, kom. 606 200 967, mail: kra.pisz@laboratoriumzmiany.org

W sprawach dotyczących programu "Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy" i założeń spotkania prosimy o kontakt z Olgą Sokołowską tel. 22 536 02 42, mail: osokolowska@batory.org.pl

Więcej informacji o programie "Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy": http://aktywniobywatele.org.pl/

Więcej o programie "Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy" można przeczytać w poniższym materiale prasowym:

Konferencją z udziałem przedstawicieli MSZ i Ambasady Norwegii, organizacji społecznych z Polski i krajów darczyńców zainaugurowany został w Warszawie nowy program dotacyjny, którego celem jest wzmocnienie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego i aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem. Program o budżecie 30 milionów euro ze środków pomocowych z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Norwegii, Islandii i Liechtensteinu (tzw. Fundusze EOG) wspierać będzie organizacje społeczne, w tym stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne, koła gospodyń wiejskich, prowadzące działania na rzecz zwiększania udziału obywateli i obywatelek w życiu publicznym, ochrony prawa człowieka i równego traktowania, ochrony środowiska, przeciwdziałania zmianom klimatycznym, wzmacniania grup narażonych na wykluczenie. Realizatorem programu jest konsorcjum trzech organizacji: Fundacja im. Stefana Batorego (lider), Fundacja Pracowania Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich.

"Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy" będzie wspierać projekty zgłaszane przez organizacje z całej Polski, a w szczególności działania podejmowane przez organizacje mniej doświadczone, spoza dużych aglomeracji i z terenów o ograniczonym dostępie do programów pomocowych. Program oferować będzie dotacje na działania edukacyjne, w tym edukację obywatelską, równościową i antydyskryminacyjną, działania aktywizacyjne i wolontariackie, akcje i kampanie świadomościowe na temat zmian klimatycznych, przeciwdziałaniu uprzedzeniom, mowie nienawiści i przemocy, projekty zwiększające uczestnictwo obywateli w podejmowaniu decyzji, działania strażnicze, działania interwencyjne dotyczące przestrzegania praw człowieka i poszanowania zasad państwa prawa,  działania służące upodmiotowieniu i usamodzielnieniu grup narażonych na ryzyko wykluczenia społecznego, działania integracyjne w środowiskach lokalnych, działania rzecznicze dotyczące ulepszania polityk publicznych, prawa i praktyki stosowania prawa, a także poprawy standardów funkcjonowania instytucji publicznych i jakości świadczonych przez nie usług. Osobny konkurs dotacyjny zostanie ogłoszony na projekty wspierające sektor obywatelski, w tym wsparcie infrastruktury (szkolenia, edukację, doradztwo), działania zwiększające świadomość społeczną czym zajmują się organizacje czy monitoring prawa, które wpływa na ich działanie.

Nabór wniosków w pierwszym konkursie dotacyjnym już 3 lutego. Kolejny – na projekty sektorowe w kwietniu 2020. W nadchodzących miesiącach zespół programu zorganizuje cykl spotkań informacyjnych w kilku regionach Polski.

Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel