Biuletyn Informacji Publicznej

Wielki sukces chóru „Echo Kresów” oraz solistki Ani Woś

20.09.
Wielki sukces chóru „Echo Kresów” oraz solistki Ani Woś

Podobno Lwów to choroba, w dodatku zakaźna i dziedziczna. A co dziwne, mało kto chce szukać na nią lekarstwa. I na taką zapadliśmy w sali teatralnej Teatru Kościelnego im. św. Jadwigi na XII-tym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego w Krakowie. „Zarażonych" było wielu.

Organizatorzy festiwalu - Towarzystwo Kresowe „Chawira” z Krakowa nie od dziś stara się ocalić od zapomnienia piosenki lwowskie, pogłębiać wiedzę na temat historii Kresów i szacunku do bogatej tradycji kulturowej. Jest to głęboki ukłon w stronę ludzi uczuciowo związanych ze Lwowem i Kresami Południowo-Wschodnimi. I tak, od małego do dużego, wszyscy dotknięci chorobą poddali się ocenie profesjonalnej komisji festiwalowej.

Po przesłuchaniach strefowych w krakowskim finale Kędzierzyn-Koźle reprezentował chór Miejskiego Ośrodka Kultury „Echo Kresów” oraz w kategorii solistów Anna Woś, Feliks Przeradzki i Jerzy Zabłocki, którzy wykonali po dwa utwory konkursowe. Jurorzy, po przesłuchaniu uczestników konkursu finałowego, wyłonili laureatów. Szacowna komisja pod przewodnictwem Jadwigi Wrońskiej – aktorki, mezzosopranistki, krakowskiej piosenkarki, artystki kabaretowej „Loch Camelot" wraz z Wojciechem Habelą - aktorem krakowskich scen, konferansjerem (potomkiem znanego lwowskiego pedagoga, wydawcy, muzykologa Jerzego Habeli) i Bogusławem Seńczukiem z Wrocławia - piewcą i miłośnikiem lwowskiej kultury, znawcą "bałaku" lwowskiego, integralnie związanego z tradycją i piosenką lwowską, przyznali następujące nagrody:

Kategoria dzieci i młodzieży:
I miejsce: Zuzanna Pytlowska z Chrzanowa
II miejsce: Julia Kaszuba z Chrzanowa
III miejsce: Marcelina Cieślik z Pleśniej koło Tarnowa
Wyróżnienie: Paweł Paprocki z Chrzanowa

Kategoria osób dorosłych:
I miejsce: Anna Woś z Kędzierzyna – Koźla
II miejsce: Magdalena Sowa z Czajęczyc
III miejsce: Dominik Kuśnierczyk z Jaworzna
Wyróżnienie: Elżbieta Koc z Ustrzyk Dolnych
Wyróżnienie: Natalia Kuśnierczyk z Jaworzna

Kategoria piosenek Jerzego Michotka:
Nagroda Specjalna: chór mieszany ,,Echo Kresów” Miejskiego Ośrodka Kultury z Kędzierzyna-Koźla pod dyrekcją: Adama Wołkowskiego.

Wszyscy nagrodzeni wystąpili na scenie Teatru Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie podczas Galowego Koncertu Laureatów połączonego z uroczystym ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród i dyplomów.

Repertuar festiwalu był bogaty i różnorodny. Oprócz znanych, przedwojennych autorów - Mariana Hemara, Emanuela Schlechtera, Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Wiktora Szolgini czy Jerzego Michotka, wybrzmiały piosenki uliczne anonimowych autorów. W tym roku po raz pierwszy Organizatorzy Festiwalu wprowadzili nową kategorię piosenek Jerzego Michotka. Była to niespotykanie barwna postać, przywołująca w swojej twórczości ulicę lwowską, która nie tylko miała w sobie batiarską fantazję, ale głęboką wiarę i patriotyzm Kresowian. Dokonując wyboru laureata Jurorzy poszukiwali wyjątkowej interpretacji, która w pełni oddawała klimat i pozwalała utrzymać pamięć dla pokoleń następnych. Wszystkie oczekiwania spełnił chór "Echo Kresów" śpiewając piosenki „U bombacha” i „Wierne Madonny”. Ta ostatnia zachwyciła i wzruszyła wypełnioną do ostatniego miejsca salę teatru podczas koncertu galowego, a z niejednych oczu spłynęła łza. Tym samym reakcja publiczności utwierdziła słuszność dokonanego wyboru. Jury podkreśliło profesjonalizm i wysoki poziom wokalno-artystyczny chóru, określając „Echo Kresów” rewelacją festiwalu.

Szczególne gratulacje i uznanie uzyskał dyrygent Adam Wołkowski. To dzięki jego niezwykłym, bardzo autorskim aranżacjom, umiejętnościom pracy z chórem, energii i poświęceniu dwie główne nagrody Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego z Krakowa powędrowały do Kędzierzyna-Koźla. Wręczając dyplom dyrygentowi, przewodnicząca Jury gratulowała kolejny raz podkreślając kunszt artystyczny Adama, który przekłada się na sukces całego chóru.

Odkryciem Festiwalu była solistka „Echa Kresów" Anna Woś. Jurorzy, uzasadniając swoją decyzję, byli pod wielkim wrażeniem wykonania „Piosenki o cmentarzu na Łyczakowie" i „Chliba Kulikowskiego". Oczarowani głosem wykonawczyni, jej muzykalnością, wyjątkową interpretacją, scenicznym wizerunkiem, a przede wszystkim pięknem lwowskiego „bałaku" gratulowali sukcesu. Padły nawet słowa „Jest pani zjawiskowa i bezkonkurencyjna. Przeniosła nas Pani na ulicę przedwojennego Lwowa wypełnionego piosenką i zapachem Kulikowskiego chliba". Był to wielki sukces pani Ani, która w cuglach pokonała absolwentów szkół muzycznych i studentów Wydziału Wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Solistce towarzyszył chór "Echo Kresów" i to jego występ był końcowym akcentem Festiwalu zamykającym galę laureatów.

Gość specjalny - Krystyna Giżowska wkroczyła na scenę ze słowami skierowanymi do poprzedzającego jej recital „Echa Kresów”: – Byliście wspaniali, jestem pod wrażeniem Waszego występu.

A jak reagowała widownia? Nie chciała wypuścić chórzystów z Kędzierzyna-Koźla ze sceny i zgotowała długie, gorące owacje na stojąco. Była to naturalna szczepionka dla chóru, który już wiedział, że nie może poprzestać na tym sukcesie i w kultywowaniu tradycji kresowego śpiewania ciągle podnosić poprzeczkę. A przecież pomiędzy tymi poprzeczkami trzeba realizować plany: udział w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Silesia Cantat w Głogowie, w Katowickich Dniach Lwowa, w III Gali Koncertu Kultur oraz z racji miłości do swojej małej Ojczyzny i jej mieszkańców - w Koncercie na osiedlu Piastów z okazji Jubileuszowego Festynu Parafialnego ,który odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 23 września.

Tekst: AW
Foto: archiwum chóru „Echo Kresów”

Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel