Biuletyn Informacji Publicznej

Miasta partnerskie

Pisz

Miasto położone na skraju Puszczy Piskiej w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorem Roś i rzeką Pisą, wypływającą z tegoż jeziora. Pisz jest najważniejszym miastem regionu. Jego nazwa jest pochodzenia pruskiego i wywodzi się od wyrazu "pisa", co oznaczało "bagno". Mieszkańcy przyjęli tę nazwę od wypływającej z jeziora Roś rzeki o bagnistych brzegach. Natomiast wzniesiony nad Pisą zamek otrzymał nazwę Johannisburg. Pierwszy przywilej dotyczący osady, która powstała wokół zamku, nadano w 1367 roku. Prawa miejskie Pisz otrzymał w 1645 roku i formalnie przyjął nazwę zamku. Miejscowi Mazurzy nazywali miasto Jańsborkiem, nazwa przetrwała aż do 1946 r.

Więcej informacji: www.pisz.pl

Umowę podpisano 22 listopada 2012 roku

Racibórz

Racibórz (czes. Ratiboř, niem. Ratibor) – miasto i gmina położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie raciborskim. W latach 1950-1975 miasto administracyjnie należało do województwa opolskiego, natomiast w latach 1975-1998 do województwa katowickiego. W Raciborzu rezydowali książęta raciborsko-opolscy. Do dzisiaj po tym okresie zachowała się kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego.

Więcej informacji: www.raciborz.pl

List intencyjny – porozumienie podpisano 22 lipca 2005 roku

Jonava

Jonava to dziewiąte co do wielkości miasto na Litwie, liczące około 35 000 mieszkańców.  Leży 30 km na północny-wschód od Kowna w pobliżu rzeki Wilia (dopływ Niemna).
Jest siedzibą powiatu w obwodzie kowieńskim. Święto miasta obchodzi się 8 sierpnia.
Po wojnie w mieście wybudowano jedną z największych fabryk nawozów w kraju, przez co Jonava stała się jednym ze znaczących regionów przemysłowych w kraju.

więcej informacji: www.jonava.lt

Umowę przedłużono 16 października 2015 roku

Prerov

Přerov (pol. Przerów niem. Prerau) - miasto leżące w Czechach, w kraju ołomunieckim, 21 km na południowy-wschód od Ołomuńca w górnej części Beczwy.
Prerov zamieszkuje ok. 45 000 osób. Dzielnice miasta: Předmostí, Lověšice, Kozlovice, Dluhonice, Újezdec, Čekyně, Henčlov, Lýsky, Popovice, Vinary, Žeravice i Penčice. Miasto jest jednym z ważniejszych węzłów kolejowych w Republice Czeskiej.

więcej informacji: www.mu-prerov.cz

Umowę przedłużono 15 września 2012 roku

Öhringen

Öhringen to miasto w Niemczech, położone w powiecie Hohenlohe w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia – kraju zamków i zameczków. Miasto jest siedzibą wspólnoty administracyjnej Öhringen. Leży nad rzeką Ohrn, ok. 15 km na południowy zachód od Künzelsau, przy autostradzie A6 i linii kolejowej Heilbronn–Crailsheim.
Öhringen liczy ok. 23 000 mieszkańców. Jest miastem o ciekawej historii, bogatym w liczne zabytki i pamiątki przeszłości. Najstarsze dzieje miasta należy wiązać z Cesarstwem Rzymskim w związku ze wznoszeniem umocnień granicznych imperium rzymskiego znanych jako Limes Górnogermańsko-Retycki. W rejonie dzisiejszego Öhringen stacjonowały wojska Marka Aureliusza – tzw. "vicus aurelianus". W 2003 roku miasto świętowało jubileusz 750-lecia istnienia. Trzy lata później było ważnym zapleczem dla organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej.

więcej informacji: www.oehringen.de

Umowę podpisano 8 czerwca 2013 r.

Kałusz

Kałusz jest położony na Ukrainie w obwodzie iwanofrankiwskim (stanisławowskim), 130 km od Lwowa nad rzeka Łomnicą, która wpada do Dniestru. Jest siedzibą rejonu kałuskiego. Miasto zamieszkuje 67 000 osób.  W mieście znajdują się zakłady chemiczne, w których produkowane są nawozy potasowe, metaliczny magnez, polietylen itd.

więcej informacji: www.kalushcity.if.ua

Umowę podpisano 23 sierpnia 2015 roku

Do pobrania: 
AttachmentSize
PDF icon jonava.pdf253.62 KB
PDF icon kalusz.pdf254.15 KB
PDF icon ohringen.pdf310.11 KB
PDF icon pisz.pdf242.89 KB
PDF icon prerow.pdf227.27 KB
PDF icon raciborz.pdf397.61 KB
PDF icon umowa_jonava.pdf281.29 KB
PDF icon umowa_kalusz.pdf231.83 KB
PDF icon umowa_pisz.pdf215.39 KB
PDF icon umowa_prerow.pdf409.93 KB
PDF icon pisz_porozumienie_2022.pdf68.38 KB
Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel