Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności 2023 [PL]

Rozwój lokalny - Dugnad

"Dugnad" w Kędzierzynie-Koźlu. 

Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego.  


27.03.2023 - Ciąg dalszy warsztatów

Osiem pierwszych spotkań to była dopiero rozgrzewka. Przed nami kolejne bezpłatne zajęcia rękodzielnicze w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu". Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej opracował nowy harmonogram darmowych kursów dla mieszkańców.

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli odkryć nowe pasje i rozwinąć talenty. W ofercie znalazły się instruktaże z ceramiki, witraży, prac rękodzielniczych czy czerpania papieru. Spotkania odbywać się będą w Domach Dziennego Pobytu. Znane są już terminy zajęć organizowanych w kwietniu i w maju. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

Szczegółowy harmonogram oraz kontakt do organizatorów podany jest w poniższych tabelach.


23.03.2023 - Dziergaj i baw się dobrze

Nasi seniorzy odkrywają nowe pasje. Ponownie pomaga im w tym projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Za nami kolejne zajęcia rękodzielnicze skierowane do nestorów. Tym razem bezpłatne warsztaty odbyły się w Domu Dziennego Pobytu nr 3.

Uczestnicy sięgnęli po włóczki, aby stworzyć przepiękne ozdoby wielkanocne. Towarzyszyło im przy tym hasło spotkania: "Dziergaj i baw się dobrze!". Pod czujnym okiem instruktora spod ich rąk wyszły kolorowe króliczki, które mogą być ozdobą każdego domu.

Zajęcia z dziergania to jednak nie jedyna propozycja przygotowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W planach są kolejne kursy rękodzielnicze, które odbywać się będą jeszcze w kwietniu i maju.


22.03.2023 - Raport z wdrażania "Dugnadu"

Działania w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” nabierają tempa, więc spotkania koordynacyjne odbywają się coraz częściej. Za nami kolejna już w tym roku narada partnerów zaangażowanych w jego wdrażanie.

Zebraniu przewodniczyli zastępcy prezydenta Artur Maruszczak i Wojciech Jagiełło, którzy wysłuchali szczegółowego raportu z realizowanych obecnie inicjatyw. W minionych miesiącach nie ma w Kędzierzynie-Koźlu tygodnia, w którym nie odbywało się jakieś wydarzenie firmowane przez projekt współfinansowany z tzw. „środków norweskich”. Ostatnio niezwykłą popularnością cieszą się bezpłatne warsztaty sensoryczne dla dzieci oraz zajęcia rękodzielnicze skierowane do seniorów. Ruszyły także darmowe porady prawne, z których mogą skorzystać lokalne stowarzyszenia czy fundacje. Trwają także przygotowania do kolejnych imprez sportowych aktywizujących i integrujących mieszkańców naszego miasta.


21.03.2023 - Własnoręcznie stworzona ceramika od A do Z

- Szkliwienie to najprzyjemniejsza część pracy – zgodnie przyznają uczestnicy warsztatów ceramicznych w Miejskim Ośrodku Kultury. To już ostatni etap tworzenia, gdy dzieła naszych rąk nabierają właściwych kolorów oraz kształtów i mogą już trafić do wypalenia w piecu.

Swoje ozdoby dopieszczała właśnie marcowa grupa biorąca udział w bezpłatnych zajęciach integracyjno-sensorycznych organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Za kilkanaście dni będą oni mogli odebrać przedmioty, nad którymi pracowali podczas ostatnich spotkań.


17.03.2023 - Styropianowe jajka wyparły wydmuszki

Połączenie tradycji z nowoczesną techniką zdobienia oraz integracja seniorów z młodym pokoleniem. Tak jednym zdaniem można podsumować warsztaty manualne zorganizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. W Domu Dziennego Pobytu nr 4 powstały przepiękne wielkanocne dekoracje.

Tematykę zajęć podpowiedziały zbliżające się święta. Nic więc dziwnego, że na stołach dominowały jajka. Zwyczajowe wydmuszki, wosk i farby zamienione zostały jednak na styropianowe ozdoby i kolorowe tasiemki. Ta technika byłą nowością dla większości uczestników, bez względu na wiek. Mimo to pod czujnym okiem instruktora wykluły się prawdziwe perełki.


16.03.2023 - Sprzęt, który ratuje życie

Kolejne defibrylatory w naszej gminie. Sprzęt AED znalazł się na wyposażeniu siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz mieszkań chronionych na osiedlu Azoty. Urządzenia ratujące życie zakupiono w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Sam sprzęt to jednak nie wszystko. Kadra MOPS-u przeszła szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Fachową wiedzą i wsparciem służyli strażacy z OSP Kłodnica i OSP ORW Koźle. W trakcie zajęć nie tylko przypomniano wszystkie podstawowe zasady postępowania w sytuacji zagrożenia życia, ale były one również okazją do przećwiczenia użycia defibrylatorów.


15.03.2023 - Cudeńka z gliny powstały w „Magnolii”

Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu nr 2 szlifują swoje artystyczne umiejętności. Małe dzieła sztuki wykonane z gliny powstały podczas warsztatów ceramicznych zorganizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Miski i niewielkie rzeźby wyszły spod palców utalentowanych uczestników na poprzednich zajęciach. To był początek procesu, po którym przyszedł czas na ozdabianie i malowanie swoich wytworów.


14.03.2023 - Pyszna i zdrowa dieta dzięki Norwegom

Z czego powinno składać się pożywne śniadanie, co warto zjeść na obiad, a o której godzinie przysiąść do kolacji? Nasi seniorzy całkowicie za darmo korzystają z cennych wskazówek dietetyka. Swoje nawyki żywieniowe omawiają podczas konsultacji zorganizowanych w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu".

Z bezpłatnych porad skorzystała już pierwsza grupa zainteresowanych mieszkańców. Spotkania odbyły się w Domu Dziennego Pobytu nr 1 w Śródmieściu. Kolejne osoby również mogą umówić się na wizytę. W tym celu wystarczy zadzwonić pod numer 77 483 78 79 wew. 408. Dyżur telefoniczny pełniony jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. W ten sam sposób można umówić się również na bezpłatną poradę prawną.


13.03.2023 - "Dugnad" zapowiada wiosnę

Do Miejskiego Ośrodka Kultury już zawitała wiosna. Przybyła na zaproszenie uczestników warsztatów sensorycznych, które odbyły się w ramach projektu "Dugnad  w Kędzierzynie-Koźlu". 

W trakcie zajęć o charakterze terapeutycznym goście siali i sadzili rośliny. Dla maluchów była to ważna lekcja o przyrodzie, za to dla starszych przypomnienie oraz dobra zabawa. Najważniejsza jednak, jak zawsze w przypadku projektów współfinansowanych z funduszy "norweskich" była integracja.


09.03.2023 - Z tych warsztatów seniorzy czerpali nie tylko wiedzę

W Domu Dziennego Pobytu nr 5 każdy miał dzisiaj czystą kartę… którą sam zrobił. Podczas warsztatów czerpania papieru seniorzy opanowali trudną i starą technikę tworzenia własnych, gotowych do zapisania stron. Innowacyjne zajęcia zorganizowano w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Pod czujnym okiem instruktora uczestnicy poznawali metody tworzenia papieru, które szybko mogli przetestować w praktyce. Otrzymane w ten sposób kartki, posłużyły im na różne sposoby, równie kreatywne. Do oryginalnej zabawy i wspólnego spotkania zaprosił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.


08.03.2023 - Zawodowcy i amatorzy, czyli artystyczna integracja na całego

Warsztaty ceramiczne organizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” przyciągają nawet zawodowych artystów. Tym razem wśród uczestników można było wypatrzeć znanego w naszym mieście rzeźbiarza Michała Misiaszka.

Jak zawsze na zajęciach mile widziani są wszyscy – mali, duzi, młodzi, starzy, ci bez żadnego doświadczenia, jak i profesjonaliści. Zgodnie z ideą projektu najważniejsza jest integracja. W trakcie ostatnich warsztatów do grupy dołączył autor doskonale znanych mieszkańcom sympatycznych koziołków. Michał Misiaszek tym razem metal zamienił na glinę, a swoją pracownię na salę w Domu Kultury „Koźle”.


07.03.2023 - Wsparcie specjalistów w ramach „Dugnadu”

Zarówno seniorzy jak i przedstawiciele trzeciego sektora i wolontariusze mogą już korzystać z fachowego wsparcia specjalistów. Oferta doradców jest szeroka i dostosowana do potrzeb adresatów. Bezpłatne konsultacje odbywają się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych cieszą się bezpłatnym wsparciem radców prawnych. Wkrótce będą mogli skorzystać także z usług księgowych. Miasto myśli również o seniorach. Do ich dyspozycji poza specjalistami od paragrafów będą także specjaliści od zdrowia. Mieszkańcy 60+ mogą skorzystać z porad dietetyka, a wkrótce pojawi się okazja, aby umówić się również z rehabilitantem.

Porady ekspertów organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Aby umówić się na wizytę i konkretny termin należy wcześniej się zarejestrować. W tym celu wystarczy zadzwonić pod numer 77 483 78 79 wew. 408. Dyżur telefoniczny pełniony jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

 


22.02.2023 - Szydełko połączyło pokolenia

W Domu Dziennego Pobytu nr 3 tańcowała igła z nitką. A właściwie szydełko z włóczką. W placówce na osiedlu Azoty odbyły się kolejne warsztaty rękodzielnicze organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Tym razem zajęcia przeprowadzono w pracowni dziewiarskiej. Pod okiem instruktorów powstawały prawdziwe perełki, które mogą być ozdobą każdego domu. Wyzwanie podjęli głównie seniorzy, choć w ich gronie znaleźli się też dużo młodsi uczestnicy, co pięknie wpisuje się w ideę międzypokoleniowej integracji.


21.02.2023 - Drużyna z I LO wygrała potyczki z przedsiębiorczości

Olimpiada „Społeczni Przedsiębiorczy” w wymiarze warsztatowym dobiegła końca. Wielkim finałem była trzecia i ostatnia potyczka, podczas której uczestnicy sprawdzili zdobytą wiedzę i umiejętności. Teraz przed nimi największe wyzwanie. Pora na działanie i próba wcielenia swoich projektów w życie.

W zmaganiach w ramach olimpiady uczestniczyła młodzież z kędzierzyńsko-kozielskich szkół średnich. Przez ostatnie tygodnie brała ona aktywny udział w licznych zajęciach, szkoleniach i spotkaniach przybliżających im tajniki biznesu czy współpracy z samorządem. Młodym ludziom bakcyla przedsiębiorczości zaszczepiało stowarzyszenie „Europa Iuvenis” w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

W ostatnim starciu zadaniem drużyn było przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie wypracowanego projektu społecznego oraz prezentacja materiałów promocyjnych i zaplanowanej kampanii w mediach społecznościowych. Głównym sprawdzianem była jednak symulacja „Pitcha” przed potencjalnym partnerem. Zwycięzcami olimpiady po zsumowaniu wyników ze wszystkich potyczek zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego. W zabawie uczestniczyła również młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.


20.02.2023 - Familijna zabawa w glinie

Odrobina cierpliwości i skupienia w połączeniu z pędzlem i szczyptą talentu przyniosły niesamowite rezultaty. Kolejni uczestnicy wzięli udział w warsztatach rzeźbiarsko-ceramicznych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. To świetny pomysł na spędzenie rodzinnego przedpołudnia.

Zajęcia integracyjne realizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” cieszą się niesłabnącą popularnością. Darmowe kursy pod okiem doświadczonych instruktorów odbywają się w Domu Kultury „Koźle” od kilku miesięcy. W ofercie znajdują się również zajęcia sensoryczno-terapeutyczne skierowane także do dzieci z dysfunkcjami.


17.02.2023 - Te kwiatki nigdy nie zwiędną

Na tych warsztatach pasja, piękno i użytkowość szły ramię w ramię. Goście Domu Dziennego Pobytu nr 4 „Wrzos” pod kierunkiem doświadczonej instruktorki stworzyli własne bukiety. Chociaż wykonano je ze sztucznych materiałów to do złudzenia przypominają prawdziwe kwiaty.

W zajęciach wzięli udział zarówno seniorzy, regularnie odwiedzający DDP nr 4, jak i zainteresowane osoby w różnym wieku. Swoje małe użytkowe dzieła sztuki, zabrali ze sobą, na pamiątkę czasu, który spędzili wspólnie integrując się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.


15.02.2023 - Mieszkańcy rozwijają kreatywne umiejętności z Dugnadem

Rozpoczęły się warsztaty rękodzielnicze organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Za nami już pierwsze zajęcia z ceramiki w Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia”. W planach są kolejne tego typu spotkania.

To pierwsze z wielu kreatywnych działań realizowanych przez MOPS w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Darmowe i bezpłatne warsztaty mają mieć charakter międzypokoleniowy, gdzie przy stanowiskach rękodzielniczych spotkają się m.in. seniorzy, młodzież i dzieci. Poszczególne Domy Dziennego Pobytu przygotują własne programy zajęć dla chętnych, które pomogą im odkryć i udoskonalić artystyczne i użyteczne talenty.


14.02.2023 - Magiczne światła wróciły do Domu Kultury

Popularność ostatnich warsztatów świetlnych przeprowadzonych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” przerosła oczekiwania organizatorów. Dlatego zapadła decyzja o przeprowadzeniu ich po raz kolejny, chociaż tym razem w trochę innym, bardziej okazjonalnym charakterze.

Motywem przewodnim magicznych kreacji były tym razem walentynki. Młodzi twórcy za pomocą światła i piasku tworzyli prace opowiadające o miłości.

Jeżeli podoba Wam się taka idea, na pewno ucieszy was wiadomość, że wciąż są wolne miejsca na kwietniowe warsztaty sensoryczne dla dzieci. Aby się na nie zapisać, wystarczy zadzwonić pod nr tel. 77 480 25 57.


13.02.2023 - Młodzież pod skrzydłami Europa Iuvenis

To były przygotowania przed ostatnią już potyczką w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy”. Tym razem na tapecie warsztatów dla młodzieży znalazły się takie tematy jak ,,Pozyskiwanie sojuszników i komunikacja’’ oraz ,,Przedsiębiorczość i Rynek Pracy’’.

To koniec trzeciego, a zarazem ostatniego z zaplanowanych cykli warsztatowych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Zajęcia organizowane przez stowarzyszenie Europa Iuvenis poprowadzili Paweł Dolibóg i Artur Ośko. Wzięło w nich udział wszystkie siedem drużyn z czterech szkół średnich, biorących udział w Olimpiadzie. Podsumowaniem nabytej wiedzy są finałowe starcie między uczestnikami. 


10.02.2023 - Odkryj swój talent razem z Dugnadem

Pora odkryć w sobie drzemiący talent i rozwinąć nową pasję. W naszym mieście ruszają darmowe warsztaty ceramiczne, witrażowe, manualne, rękodzielnicze i czerpania papieru. Prowadzący zajęcia pomogą uczestnikom rozwinąć skrzydła, a spod ich rąk wyjdą prawdziwe dzieła sztuki.

Bezpłatne kursy realizowane będą przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. W programie znalazła się cała paleta interesujących warsztatów, które odbywać się będą w Domach Dziennego Pobytu. Znane są już terminy zajęć organizowanych w lutym i w marcu. O kolejnych zainteresowane osoby będą informowane na bieżąco. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

Szczegółowy harmonogram oraz kontakt do organizatorów podany jest w poniższych tabelach.


06.02.2023 - Wszyscy jesteśmy z jednej gliny

Warsztaty artystyczne w Miejskim Ośrodku Kultury trwają w najlepsze. Za nami kolejne zajęcia w ramach projektu „Dugnad w Kędzirzynie-Koźlu”. Dzieci ucząc się jak pracować z gliną, odebrały też ważną lekcję cierpliwości, spokoju i przede wszystkim integracji.

Każdy cykl składa się z dwóch spotkań. Pod okiem instruktorki uczestnicy uczą się jak tworzyć własne, małe dzieła sztuki używając gliny. Warsztaty skierowane są głównie dla nieco starszych dzieci, od 6 lat.

Na majowe zajęcia zostały wolne miejsca. Zapisać się można pod nr tel. 77 480 25 57. Pierwszeństwo udziału mają maluchy z niepełnosprawnością, dysfunkcjami i w trakcie diagnozy. Oczywiście zdrowe dzieci również są mile widziane, gdyż nadrzędnym celem zajęć jest integracja.


30.01.2023 - Harmonogram „Dugnadu” zatwierdzony

Pierwsze w 2023 roku spotkanie koordynujące działania w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” za nami.  Partnerzy zaangażowani w jego wdrażanie ustalili wspólny plan działania na najbliższe 12 miesięcy. A wyzwań nie brakuje.

W naradzie udział wzięli pracownicy wszystkich wydziałów i biur urzędu miasta, które aktywnie biorą udział w realizacji „Dugnadu”. Nie mogło zabraknąć także przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego.

W trakcie spotkania szczegółowo podsumowano dotychczasowe działania oraz dokładne omówiono harmonogram na najbliższe cztery kwartały. Obradom przewodniczył zastępca prezydenta Artur Maruszczak. 


23.01.2023 - Zapisz dziecko na zajęcia z ceramiki

Jeśli macie ochotę wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”, to mamy dobre wieści. Są wolne miejsca na kwiecień. To idealna okazja do wspólnej zabawy, co udowodniły już ostatnie spotkania.

Zajęcia z ceramiki i rzeźby to wyciszenie i kreatywność, przez co idealnie nadają się dla dzieci z dysfunkcjami i w trakcie diagnozy. Oczywiście zdrowe maluchy też są mile widziane, gdyż nadrzędnym celem warsztatów jest integracja. W ramach jednego cyklu odbywają się dwa spotkania, które skierowane są do nieco starszych dzieci (od 6 lat) i ich rodziców.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 77 480 25 57.


19.01.2023 - Sportowe oblicze "Dugnadu"

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” podejmowane jest wiele działań integracyjnych, które mają zbliżać do siebie mieszkańców. Część z nich to zajęcia sportowe. Przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji działają trzy sekcje, do których uczęszcza łącznie blisko 50. dzieci. 

Młodzi sportowcy rozwijają swoje pasje trenując w zespołach, których brakowało w miejskiej ofercie. Są to szkółki piłki nożnej dziewcząt, bowlingu i kajakarstwa. Na regularnych zajęciach podnoszą swoje umiejętności, które później sprawdzą w ramach zaplanowanych zawodów. Treningi są całkowicie bezpłatne. Wszystkie koszty, w tym m.in. wynagrodzenia dla prowadzących czy opłaty za obiekty sportowe finansowane są z tzw. „środków norweskich”. W zajęciach mile widziani są wszyscy, zarówno w pełni sprawne dzieci, jak i z dysfunkcjami.


18.01.2023 - Przyjemne warsztaty na poważny temat

W Miejskiej Bibliotece Publicznej obyło się kolejne ekologiczno-integracyjne spotkanie w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Wykład „Człowiek w czasach wielkiej zmiany” zaangażował uczestników na wiele sposobów.

Prowadząca Małgorzata Szyszka poruszyła sporo tematów dotyczących fauny i flory naszej planety. Powstały krótkie scenki teatralne poruszające różne ekologiczne zagadnienia, a następnie odbywały się „burze mózgów”, podczas których wspólnie poszukiwano rozwiązań. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kędzierzyna-Koźla biorący udział w spotkaniu poradzili sobie z tematem śpiewająco!


17.01.2023 - Świeże spojrzenie na problemy społeczne

To była już druga potyczka w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy”. W murach I Liceum Ogólnokształcącego zebrało się prawie 100 uczestników z 12 szkół. Współzawodnictwo w formie ideathonu trwało niemal cały dzień. Młodzi ludzie swoje nowe umiejętności przygotowujące ich do dorosłego życia rozwijają dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych tworzyli projekty społeczne, mające na celu rozwiązanie ważnych problemów obecnych również w naszym mieście. Po blisko 5 godzinnych przygotowaniach przedstawiali oni swoje pomysły przed wszystkimi zebranymi i jury. Rozwiązaniom zaproponowanym przez młodzież przysłuchiwali się zastępca prezydenta Wojciech Jagiełło, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomasz Radłowski, menager Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego Tomasz Starowicz oraz wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych XYZ Tomasz Cholewiński.

Przed drużynami uczestniczącymi w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy” kolejne szkolenia i spotkania oraz realizacja przygotowanych projektów. Zajęcia dla młodzieży prowadzi Stowarzyszenie "Europa Iuvenis".


16.01.2023 - Ciemność! Widzę ciemność

Czasem wystarczy zgasić światło, by zaczęły dziać się czary. Magii dopełnia wtedy piasek, ziarenka, nasiona i wszystko co ma miłą w dotyku strukturę. Za nami kolejne zajęcia sensoryczne zorganizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Bezpłatne warsztaty w Miejskim Ośrodku Kultury skierowane są przede wszystkim do najmłodszych i ich rodziców. Maluchy poprzez swoje zmysły jeszcze lepiej poznają otaczający ich świat. Efektem ostatniego spotkania były również pachnące mydełka i ozdobne patyczki. W zajęciach uczestniczą też dzieci z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami różnego typu.


11.01.2023 - Uwiecznić przyrodę

Kolejne warsztaty ekologiczne odbyły się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Tym razem w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej powstały wspaniałe gipsowe zielniki. 

Jak uwieczniać przyrodę, w ten niecodzienny sposób uczestnikom pokazały prowadzące zajęcia Ewa Pietruszewska i Agnieszka Urban z "Pracownia Się Tworzy". Zajęcia były międzypokoleniowe, wzięła w nich udział młodzież szkolna oraz seniorzy. Pracy był ogrom, bałaganu również, ale było warto dla tak wspaniałych efektów.


10.01.2023 - Kreatywne i radosne zajęcia w ramach "Dugnadu"

Ruszyła kolejna edycja warsztatów ceramicznych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Kultury. Uczestnicy mieli okazję zdobyć nowe umiejętności i rozwijać dotychczasowe talenty w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

To były pierwsze, ale na pewno nie ostatnie tego typu zajęcia w 2023 r. Towarzyszyła im rodzinna i kreatywna atmosfera. Do udziału zaproszono także dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami różnego typu.


03.01.2023 - "Dugnad" zaszczepia przedsiębiorczość 

Za nami kolejny cykl warsztatów w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy”. Ambitna i aktywna młodzież z naszego miasta ponownie miała okazję zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu biznesu. Zajęcia odbyły się jako część projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”, a ich organizacją zajęło się stowarzyszenie Europa Iuvenis.

Drugi cykl warsztatowy wychodząc naprzeciw potrzebom uczestników, odbył się w ciągu trzech dni. Tym razem prowadzący skupili się na rozwijaniu nowych kluczowych kwalifikacji. Młodzież realizowała się w następujących tematach: „Planowanie działań i pozyskiwanie środków” oraz ,,Pozyskiwanie sojuszników i komunikacja”.


 Projekt współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel