2012-12-27 07:46:42
Jarosław Jurkowski

Pomoc dla Polaków z Ukrainy

W Kędzierzynie-Koźlu gościła siostra Barbara ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi. Jest ona przełożoną sierocińca w Bóbrce koło Lwowa. Na jego potrzeby zbierała wolne datki podczas pobytu w Kędzierzynie-Koźlu.

- Sierociniec prowadzimy w trójkę. Pod naszą opieką jest 12 dzieci, ale wiele innych przychodzi się do nas pobawić czy zjeść. Pieniądze bardzo się przydadzą, na ubrania, buty, żywność, leki – mówi siostra Barbara.

Bóbrka jest niewielkim miasteczkiem koło Lwowa, liczącym cztery tysiące mieszkańców. Powstało w nim prężne polskie Towarzystwo Kultury Polskiej im. Zawiszy Czarnego, z którego ramienia do Kędzierzyna-Koźla przyjechał Jarosław Ivantsiv.

- Tym nas właśnie ujęli, że chcą tańczyć i śpiewać o polsku – tacy młodzi ludzie! – podkreśla Stanisław Mróz, przewodniczący Rady Osiedla Zachód, który wspólnie z Zygmuntem Derejem ze Stowarzyszenia Pokolenia pierwszy wszedł w kontakt z bóbrczanami podczas wizyty na Ukrainie. Samorządowcy zorganizowali też zbiórkę dla tamtejszych Polaków.

- W planach mamy też naukę języka polskiego, bo nie mówimy poprawnie po polsku, a także sprzątanie polskich cmentarzy – zapowiada Jarosław Ivantsiv.

Zawarcie ewentualnego partnerstwa pomiędzy samorządami polskim i ukraińskim z uwagi na różnicę w wielkości jest mało realne. W grę wchodzą raczej kontakty pomiędzy stowarzyszeniami z obu miast. Prezydent Tomasz Wantuła zapowiedział także zaproszenie gości z Ukrainy na imprezy kulturalne odbywające się w Kędzierzynie-Koźlu.

Galeria zdjęć