2010-08-30
Andrzej Kopacki

Zapraszamy na IV Dni Twierdzy Koźle

Od 17 do 19 września potrwają IV Dni Twierdzy Koźle. Jej obrońcy przygotowują się już powoli do odparcia ataku wojsk napoleońskich, które nieuchronnie zbliżają się do naszego grodu.

W piątkowe popołudnie (17 września) na błonia obok Domu Kultury „Koźle”, przy ul. Skarbowej dotrą pierwsze oddziały, które stoczą wielką bitwę zaplanowaną dzień później. Natomiast weekend zapowiada się wręcz wystrzałowo i koncertowo:

18 września (sobota)

Rynek w Koźlu

godz. 12.00 manewry wojsk, prezentacja musztry

błonia przy Domu Kultury „Koźle”, ul. Skarbowa

godz. 15.00 rekonstrukcja bitwy
godz. 16.30 zwiedzanie obozu żołnierskiego

Rynek w Koźlu

godz. 17.00 zespół „Beltaine” – irlandzka muzyka folkowa
godz. 19.00 piosenka romska w wykonaniu zespołu „Vanessa & Sorba” z Jessicą – finalistką „Mam talent”
godz. 21.00 „Jarmuła Band” – koncert muzyki żydowskiej
pokaz sztucznych ogni

19 września (niedziela)

błonia przy Domu Kultury „Koźle”, ul. Skarbowa

od godz. 16.30 loty balonem

Rynek w Koźlu

godz. 16.00 Marta Kołodziejczyk z zespołem „Celebrate”
godz. 18.00 NORBI i śpiewamy „Wszyscy razem”
godz. 20.00 GWIAZDA WIECZORU: zespół „BLUE CAFE”

W czasie trwania IV Dni Twierdzy (18-19.09., od godz. 14.00) – Jarmark Rękodzielnictwa na kozielskim Rynku

Ponadto: warsztaty „Szlakiem ginących zawodów”, przejażdżki bryczką, miasteczko zabaw dla dzieci, pokaz sztucznych ogni, mała gastronomia.

Jak było wcześniej?

W 2007 r. obchodzono 200 rocznicę oblężenia kozielskiej twierdzy przez wielką armię Napoleona. Wówczas miłośnicy historii uczestniczyli w XI Kędzierzyńsko-Kozielskim Seminarium Naukowym, które poświęcone było „Wojnie i pokojowi w dziejach twierdzy i miasta Koźle”. Świętej pamięci profesor Karol Jonca, wygłosił wtedy wykład pod tytułem „Strategiczna rola twierdzy kozielskiej w dobie wojen napoleońskich”. Natomiast rynkiem zawładnęli filharmonicy zabrzańscy, którzy wykonali utwory Czajkowskiego i Beethovena.

Dzień później park przy ul. Skarbowej przeżył prawdziwe oblężenie mieszkańców oraz gości z kraju i zagranicy. Bitwę aż z Monachium przyjechali podziwiać potomkowie komendanta Davida von Neumanna, dowodzącego pruską załogą kozielskiej twierdzy podczas pamiętnego oblężenia w 1807 r.

Około stu żołnierzy (z całej Polski, Niemiec oraz Czech), przez ponad godzinę toczyło pasjonującą bitwę. Z samych tylko kilkunastu armat oddano w sumie 400 salw. Wybuchy słychać było w promieniu wielu kilometrów. Podczas starć spalono dwie drewniane chaty oraz kilka stogów siana, które oprócz cmentarza i studni były elementami specjalnie przygotowanego pola bitwy. Już po jej zakończeniu, wszyscy chętni mogli odwiedzić pobliski obóz wojskowy, dowiedzieć się jak wyglądało życie żołnierzy 200 lat temu oraz poznać ich uzbrojenie. Wyjątkowo dużo było też amatorów wyprodukowanego specjalnie na tę okazję piwa „Twierdzowego” naważonego przez browar w Raciborzu, które można było kupić podczas imprezy.

Feel razem z I Wicemiss Polonia

W 2008 roku nawet chłód i deszcz nie odstraszyły mieszkańców, którzy licznie uczestniczyli w obchodach II Dni Twierdzy Koźle. Wszystko zaczęło się od uroczystego wręczenia przez wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - Danutę Jazłowiecką Flagi Rady Europy, którą przekazała na ręce prezydenta Kędzierzyna-Koźla, Wiesława Fąfary. Nasze miasto otrzymało Flagę za działalność proeuropejską.

Zaraz potem rozpoczęła się wielka bitwa o Twierdzę Koźle z udziałem około 150 żołnierzy z Polski i Czech. Zaraz po zakończeniu walk mieszkańcy zwiedzali znajdujący się nieopodal pola bitwy obóz wojskowy, przy okazji zadając żołnierzom liczne pytania dotyczące chociażby uzbrojenia i umundurowania.

Rozpoczęły się też koncerty, najpierw Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, a następnie zespołów „Żywiołak” i „Redlin”. Ponadto sobotnią część obchodów uświetnił pokaz sztucznych ogni.

Również w niedzielę było sporo muzyki za sprawą zespołów „Blues jak Cobra”, „Bum” oraz gwiazdy wieczoru – grupy „Feel”. Tuż przed występem „Feela” na scenie pojawiła się pochodząca z Kędzierzyna-Koźla I Wicemiss Polonia 2008 – Ewa Chełmińska, którą publiczność przywitała gromkimi brawami.

Nasi w mundurach

Z kolei w 2009 roku po raz pierwszy w inscenizacji uczestniczył Garnizon Regiment von Lattorff z Koźla, który dzięki przystąpieniu naszej gminy do międzynarodowego projektu pn. „Rekonstrukcje historyczne wspólnym produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza” wzbogacił się o działo, muszkiety, mundury i namioty kupione za pieniądze unijne. Oddział garnizonowy pod taką właśnie nazwą utworzony w roku 1741 stacjonował do roku 1756 w Koźlu oraz w Brzegu i Namysłowie.
Do wspomnianego unijnego projektu przystąpiły: Kłodzko, Nysa, Kędzierzyn-Koźle, Świdnica, Stoszowice oraz trzy gminy i stowarzyszenie czeskie: Zlate Hory, Krăliky, Jaromer-Josefov, a także Komitét pro udržování památek z války roku 1866. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 w wysokości ponad 1,4 mln euro, z czego gmina Kędzierzyn-Koźle przeszło 176 tys. euro.

Galeria zdjęć