Biuletyn Informacji Publicznej

  • Widok na Kędzierzyn-Koźle z lotu ptaka

Kędzierzyn

Dom przy ul. Grunwaldzkiej 5

Dom przy ul. Grunwaldzkiej 5Wybudowany na początku XX w., wolnostojący, narożny, czterokondygnacyjny. Murowany, otynkowany. Elewacja frontowa czteroosiowa, z dwukondygnacyjnym wykuszem w ściętym narożniku. Płaski dach zakończony wydatnym gzymsem. Okna z obramieniami, na pierwszym piętrze zwieńczone półkolistymi tympanonami, na drugim- gzymsami nadokiennymi. Odremontowany i przebudowany w 1998 roku.

Dom przy ul. Matejki 10-12

Dom przy ul. Matejki 10-12 Wzniesiony w latach 1900-1910. Wolnostojący, trzykondygnacyjny, podpiwniczony, założony na rzucie w kształcie litery „L”, ze ściętym narożnikiem od strony południowo-wschodniej. Murowany z cegły, nietynkowany. Dach dwuspadowy, kryty dachówką z lukarnami. W elewacji południowej pseudoryzalit trójosiowy, zwieńczony szczytem o spływach wolutowych.

Wodociągowa wieża ciśnień PKP nr 1, ul. Towarowa

Wodociągowa wieża ciśnień PKP nr 1, ul. TowarowaWybudowana w 1914 r., o cechach neoromańskich. Usytuowana obok torów kolejowych w zabudowie zwartej z budynkiem przepompowni i stacji trafo. Wykonana dla węzła kolejowego położonego na trasie Katowice – Gliwice – Opole i Katowice – Gliwice –Nysa. Zbudowana na planie koła, murowana z cegły, z głowicą betonową, nakrytą dachem stożkowym. Trójkondygnacyjna. Trzon z wysokim cokołem, okna pierwszej kondygnacji zamknięte łukiem odcinkowym, okna drugiej kondygnacji okrągłe. Wejście zamknięte łukiem odcinkowym, ujęte portalem o trójkątnym szczycie. Podziały ścian lizenowe. Pod gzymsem wieńczącym trzon gzyms ząbkowy. Do wieży przylega budynek stacji trafo.

Wodociągowa wieża ciśnień PKP nr 2, ul. Towarowa

Wodociągowa wieża ciśnień PKP nr 2, ul. TowarowaWybudowana w 1914 r., o cechach neoromańskich. Na trasie Katowice – Gliwice – Nysa. Wzniesiona na planie koła. Trzon murowany z cegły, głowica betonowa, ośmiokątna. Dach ostrosłupowy z latarnią, kryty dachówką. Otwory okienne prostokątne. Trzon z podziałami lizenowymi i fryzem arkadowym.

Wodociągowa wieża ciśnień PKP nr 3, ul. Towarowa

Wodociągowa wieża ciśnień PKP nr 3, ul. TowarowaWodociągowa wieża ciśnień PKP nr 3 przy ul. Towarowej wybudowana w 1908 r. W stylu historyzującym o cechach neoromańskich. Usytuowana na terenie węzła kolejowego Kędzierzyn-Koźle, na trasie Katowice – Gliwice – Opole i Katowice – Gliwice – Nysa. Zbudowana na planie koła, trójkondygnacyjna. Trzon murowany z cegły. Głowica betonowa kryta dachem stożkowym. Wejście zamknięte łukiem odcinkowym, ujęte portalem. Okna zamknięte półkoliście. Kondygnacje rozdzielone fryzem ząbkowym.

Wodociągowa wieża ciśnień PKP nr 4, ul. Towarowa

Wodociągowa wieża ciśnień PKP nr 4, ul. TowarowaWybudowana w 1912 r., o cechach neoromańskich. Umiejscowiona na trasie Katowice – Gliwice – Opole i Katowice – Gliwice – Nysa. Z budynkiem pomp. Wzniesiona na planie koła, trójkondygnacyjna. Trzon murowany z cegły, otynkowany, głowica betonowa, nakryta dachem stożkowym. Dolna kondygnacja trzonu szersza, oddzielona od drugiej kondygnacji profilowanym gzymsem. Wejście zamknięte łukiem koszowym, ujęte portalem zamkniętym trójkątnie. Otwory okienne zamknięte łukiem odcinkowym, umieszczone w płytkich wnękach. Okna głowicy prostokątne.

Cmentarz wojenny Armii Radzieckiej ul. Jana Pawła II

Cmentarz wojenny Armii Radzieckiej ul. Jana Pawła IICmentarz został założony w latach pięćdziesiątych. Pochowani są na nim żołnierze Armii Radzieckiej, którzy polegli w czasie wojny na terenie Opolszczyzny. W latach pięćdziesiątych na teren cmentarza przywieziono ekshumowane zwłoki poległych i pochowano. Na cmentarzu znajduje się 468 mogił zbiorowych, w których pochowanych jest ok. 18 tysięcy żołnierzy. Pośrodku obiektu znajduje się pomnik, na którym widnieje napis: „Chwała Bohaterom Armii Radzieckiej poległym w obronie naszej wolności”. Rok 1959. Mieszkańcy Kędzierzyna.

Cmentarz jest zlokalizowany w Kędzierzynie, przy Alei Jana Pawła II, w odległości 0,5 km od stacji kolejowej i 4 km od stacji autobusowej PKS Koźle.

Kościół ewangelicko-augsburski ul. Głowackiego 17

Kościół ewangelicko-augsburski ul. Głowackiego 17Neogotycki, zbudowany w latach 1902-1903. Murowany, elewacje z czerwonej cegły licówki. Jednonawowy. Korpus kryty dachem dwuspadowym. Naroże prezbiterium oszkarpowane. Na osi głównej do korpusu przylega wieża na planie kwadratu, kryta dachem ostrosłupowym. Otwory okienne zamknięte ostrołukowo wypełnione witrażami. Drzwi wejściowe drewniane z metalowymi okuciami.

Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja

Kościół parafialny p.w. św. MikołajaNeogotycki, wzniesiony w 1901 roku w stylu neogotyckim wg projektu arch. L. Schneidera z Opola. Murowany z cegły, nietynkowany. Halowy, trójnawowy, z krótkim transeptem. Dach dwuspadowy kryty dachówką. Okna ostrołukowe z laskowaniem, wypełnione witrażami. Elewacje pokryte ornamentem geometrycznym z cegły klinkierowej na tle jasnych tynkowanych płaszczyzn.

 

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
Events of the day 5 Listopad 2019 (wtorek)
Events of the day 8 Listopad 2019 (piątek)
Events of the day 9 Listopad 2019 (sobota)
Events of the day 10 Listopad 2019 (niedziela)
Events of the day 11 Listopad 2019 (poniedziałek)
Events of the day 14 Listopad 2019 (czwartek)
Events of the day 15 Listopad 2019 (piątek)
Events of the day 18 Listopad 2019 (poniedziałek)
Events of the day 21 Listopad 2019 (czwartek)
Events of the day 22 Listopad 2019 (piątek)
Events of the day 24 Listopad 2019 (niedziela)
25
26
27
28
29
30
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Pokaż panel Twitter