Biuletyn Informacji Publicznej

Świetlna rewolucja na ulicach Kędzierzyna-Koźla

13.03.19
Świetlna rewolucja na ulicach Kędzierzyna-Koźla

W najbliższych kilku tygodniach miasto rozbłyśnie nowym blaskiem. Ponad 2,5 tysiąca ulicznych lamp rozjarzy się ledami, które zastąpią stare i wysłużone oprawy sodowe. Ma być taniej, bardziej eko i bezpieczniej.

W sumie w całym mieście doliczymy się 6782 latarni. Mimo że za oświetlenie ulic po zmroku odpowiada gmina, nie wszystkie punkty są jej własnością. 42 proc. słupów zarządza jedna ze spółek energetycznych, czyli samorząd odpowiada za niespełna cztery tysiące lamp. Realizowana modernizacja obejmie tylko miejską infrastrukturę. Za kilka tygodni nowe oprawy będą stanowić ponad 86 proc. całego stanu. Przy okazji zniknie też pół tysiąca starych betonowych słupów, które zostaną zastąpione nowymi. Wartość zadania jest imponująca, wynosi 5,35 miliona złotych. Większość tej kwoty zapłaci Unia Europejska, gdyż miasto uzyskało 75-procentowe dofinansowanie z jej funduszy. Wymiana opraw już się rozpoczęła i potrwa do końca kwietnia. Inwestycja będzie realizowana na 160 ulicach, czyli nowe latarnie pojawią się na niemal wszystkich osiedlach.

Technologia ledowa nie jest nowością w Kędzierzynie-Koźlu. Już podczas dużych remontów drogowych  realizowanych w ostatnich latach (ul. Kozielska, al. Jana Pawła II) samorząd zainwestował w nowoczesne i energooszczędne rozwiązania. W sumie w całym mieście są 883 oprawy ledowe. Miasto chce pójść krok dalej i powiększyć ten stan o dodatkowe 2504 lampy. Dzięki temu do wymiany w przyszłości pozostanie zaledwie 546 przestarzałych opraw sodowych. Miasto już teraz ubiega się o kolejne dofinansowanie na ten cel. W międzyczasie trwają rozmowy ze spółką energetyczną, aby ta również zainwestowała w ledy. W tej sprawie został nawet podpisany list intencyjny.

Technologia ledowa coraz śmielej wypiera tradycyjne oświetlenie. Widać ją nie tylko w naszych domach, ale także na ulicach. Za nowoczesnym rozwiązaniem stoi wiele atutów. Główną zaletą tego typu żarówek jest ich żywotność. Eksperci przekonują, że ledy potrafią świecić o wiele dłużej niż ich zwykłe odpowiedniki, a przy okazji zużywają zdecydowanie mniej energii. Oszczędności mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent, co ma przełożenie na późniejsze rachunki. Samorząd szacuje, że opłaty za miejskie oświetlenie będą teraz zdecydowanie niższe. Dla porównania, moc starych opraw sodowych wynosi 383 kW, a ledowych zaledwie 115 kW. Nie bez znaczenia jest także jakość samego świecenia. Biała barwa ledów poprawia nie tylko estetykę otoczenia, ale i nie męczy oczu kierowców. Wpływ na poprawę bezpieczeństwo ma także większe natężenie światła.

Świetlna rewolucja na ulicach Kędzierzyna-Koźla

Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel